Turcja: Co warto kupić? Jakie pamiątki przywieźć z Turcji?

Co warto przywieźć z TUrcji

Turcję odwiedziliśmy dwa razy i za każdym razem odkryliśmy inne jej oblicze. Jedno się nie zmieniło, w każdym miejscu były te same zwracające na siebie przedmioty, których nie widziałam w innych miejscach na świecie, które odwiedziłam. Lubię pamiątki i z każdego miejsca przywożę coś, co przypomni mi o chwilach z podróży, ale lubię też kiedy pamiątki są praktyczne. Ok może nie zawsze się tego trzymam, ale w większości przypadków staram się. Dzisiaj zabieram Was w podróż pamiątkową do Turcji!

Z wiekiem moje pamiątkowe zakupy uległy zmianie, kiedyś kupowałam pierdoły do kurzenia, teraz coś do jedzenia czy domu, ale bardziej praktycznego jak zastawy, lampy itp. I to właśnie lampy zachwyciły mnie w Turcji! Piękny lampy z tykwy, czyli dyni, ręcznie malowane, z pięknymi kolorowymi koralikami, skradły moje serce! Kupiłam w sumie 5 lamp, od różnych artystów. Każdą z nich jestem zachwycona i nie mogę się doczekać, kiedy zawisną w naszych wnętrzach (remont jeszcze trwa!). 

Co warto kupić w Turcji?

Słodycze

Turcja to kraj chałwy, w różnych odmianach, smakach, kolorach i kształtach! Nie przepadam za tym słodyczek, ale skusiłam się na spróbowanie i zakup kilku sztuk. To ciekawy smak, dosyć słodki, niektóre połączenia dziwne. Do spróbowania, można ją pokochać albo wręcz przeciwnie!

Oliwę

W krajach Bliskiego Wschodu, potrawy smakują inaczej bo używa się tu innej oliwy czy przypraw. Dlatego, jeśli posmakuje Ci ta kuchnia, warto skusić się na taki zakup.

Biżuterię ręcznie tworzoną

Biżuteria w Turcji to kolejna rzecz, którą często kupuję w podróży dla siebie czy bliskich w prezencie. Tu szczególnie skradła moje serce, ponieważ była ręcznie robiona. Trafiliśmy na kiermasz rękodzieła w okolicy naszego hotelu i aż 3 razy byłam tam na zakupach!

Poniżej lampy z tykwy. Niektóre są z przeznaczeniem do postawienia i włożenia do nich małych świeczek, co daje magię! Inne, większe kupiłam z zamiarem zawieszenia np. na tarasie. Koszty takich lamp wahają się od 20 zł/sztuka po nawet i 200zł! Wiele zależy od wielkości lampy, jej wzorów, ilości koralików czy miejsca, gdzie je kupujemy. Uważam, że to niepowtarzalna pamiątka, tym bardziej, że kiedy sprawdzałam ceny takich lamp w Polsce, bo roi je kilku artystów, to zaczynają się od ok. 250 zł/za małą lampkę. Z pewnością te lampy różnią się od siebie, może są nawet dokładniej wykonane, ale ja zdecydowałam się na taki zakup.

Odwiedziłam też sklep w stylu home&you, w którym kupiłam tace, poszewki na poduszki czy świecę. Ceny europejskie, ale produkty bardzo ciekawe i nie produkcji chińskiej.

Jakie pamiątki przywieźć z podróży? Poznaj TOP 9 sprawdzonych pomysłów!

Jeśli uważasz, że coś jeszcze powinnam dodać do tej listy, napisz w komentarzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *