Co możesz zabrać do walizki podręcznej do samolotu?

Co możesz zabrać do walizki podręcznej do samolotu?

Co możesz zabrać do walizki podręcznej do samolotu? Jak się spakować przed podróżą? To pytania, które pojawiają się zawsze przed wylotem. W ramach bagażu podręcznego możesz spakować się w walizkę, torbę lub plecak określonych wymiarów. Warto znać najważniejsze zasady, które uchronią Cię przed nieprzyjemnymi sytuacjami na lotnisku. We wpisie przedstawię, co można zabrać do bagażu podręcznego. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to podjęcie decyzji, jak się spakować.

Płyny

Wiele osób ma wątpliwości, czy możliwe jest podróżowanie z napojem w bagażu podręcznym. I słusznie! Bo z napojem kupionym przed kontrolą do samolotu raczej nie wejdziesz, chyba, że ma 100 ml. Chcesz znać trick, który umożliwi Ci napicie się za darmo herbaty lub kawy na lotnisku? Wystarczy, że weźmiesz ze sobą papierowy jednorazowy kubek lub termos oraz torebki do herbaty lub dla fanów kawy- saszetkę kawy 3w1. Podczas lotu poproś o wrzątek- powinnaś otrzymać go bezpłatnie. Radzę Ci również wziąć swoją plastikową butelkę na wodę, ponieważ często za bramkami na lotnisku są dystrybutory, w których będziesz miała możliwość napełnienia butelki wodą. Możesz je kupić tutaj  albo tutaj kosztują dosłownie kilka złotych. Sami posiadamy takich 3 sztuki i świetnie sprawdziły się podczas podróży na Zanzibar, nie tylko w samolocie, korzystaliśmy z nich przez cały pobyt, zabierając ze sobą wodę z większego baniaka, dzięki czemu nie musieliśmy przepłacać za nią w innym miejscu. Po wypiciu, butelke składam, dzięki czemu zajmuje mało miejsca. 

Kosmetyki

Co z podkładem i kremem do twarzy? Do walizki podręcznej możesz zapakować wyłącznie płyny w pojemniki o pojemności do 100 ml. Wszystkie płyny w 1 bagażu mogą mieć pojemność maksymalnie 1 litra. Dotyczy to zarówno kremów, płynów micelarnych oraz wszelkich płynnych kosmetyków. Co ciekawe czasem zwrócono mi uwagę również na maści czy kremy. Wszystkie butelki z płynami należy umieścić w przezroczystej, zamykanej torebce. Jeśli chcesz ze sobą zabrać puder w kamieniu czy kredkę do oczu- nie ma problemu! Kosmetyki w stanie stałym można bezpiecznie przewozić w walizce podręcznej, ale w limicie 1 litra.

Urządzenia elektroniczne

Zastanawiając się, co możesz zabrać do walizki podręcznej do samolotu masz pewnie też na myśli laptopa, telefon i kamerę. Nie musisz się o to martwić. Urządzenia elektroniczne powinny być przewożone w bagażu podręcznym ze względu na mniejsze ryzyko zagubienia i zniszczenia. W naszym bagażu zazwyczaj większość miejsca zajmują właśnie sprzęty.

Jedzenie

Z racji tego, że na lotnisku trzeba być znacznie wcześniej przed odlotem, często towarzyszy nam głód. Jaki wiemy na lotniskach ceny jedzenia są dość drogie a propozycje marne, głównie fast foody. To nie problem, bo możesz zabrać ze sobą jedzenie o stałej konsystencji do bagażu podręcznego. Batony, kanapki? Nie powinno być problemu. Jeśli chodzi o jogurty to zasada jest taka sama, jak w przypadku płynów. Pamiętaj, żeby przed wyjazdem sprawdzić przepisy celne kraju, do którego się wybierasz. Mogą obowiązywać ograniczenia np. do krajów muzułmańskich nie wwieziesz wieprzowiny. Na dłuższe podróże przygotowuje kanapki, owoce czy przekąski, nie tylko na czas lotu, ale również oczekiwania na niego. Przygotowanie jedzenia jest wybawieniem, kiedy lot przedłuża się, czy po przylocie do danego kraju, jest na tyle późno, że nie będziemy w stanie kupić czegoś po drodze lub w miejscu noclegu. Na dłuższych lotach zazwyczaj podawane są posiłki, ale niestety nie zawsze można trafić na coś dobrego, dlatego polecam zasadę: przezorny, zawsze przygotowany.

Leki

W bagażu podręcznym jest możliwość przewożenia leków, które są potrzebne podczas podróży. Leki przeciwbólowe bez recepty nie stanowią problemu. Jeśli natomiast masz zamiar zabrać do bagażu podręcznego leki na receptę lub leki w płynie- zgłoś to służbom podczas kontroli. Pomocne będzie posiadanie recepty lub zaświadczenia od lekarza – czasem również z tłumaczeniem na język angielski, wiele zależy od leku czy jego ilości.

To chyba wszystkie najważniejsze informacje i wątpliwości co do tego, co można zabrać na pokład samolotu. Jeśli masz wątpliwości, co do tego, czego nie można zabrać, zerknij na mój wpis: Czego nie wolno zabrać do walizki podróżnej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *