Sleeping Bus – dlaczego warto podróżować nim po Wietnamie

Dzisiaj chciałabym Ci opowiedzieć o sleeping busie, czyli środkiem transportu którym możesz podróżować po Wietnamie. Co to jest Sleep bus, dlaczego warto i jakie są wady i zalety takiej podróży. Zapraszam do wpisu.

Wietnam to ogromny kraj. Przejechanie z północy na południe to prawie 2400 kilometrów. Do tego weźmy pod uwagę górzystość terenu i trasa może się jeszcze bardziej wydłużyć.  Tak czy inaczej Wietnam możemy przejechać na cztery sposoby: samochodem, motocyklem, pociągiem i sleep busem. Dzisiaj chciałbym opowiedzieć o właśnie tym ostatniej formie transportu.

Co to jest Sleep Bus?

Sleep Bus tłumacząc dosłownie na polski to „śpiący autobus”. Przedziwna nazwa, która jednak lepiej brzmi po angielsku. No dobra ale jak to się ma w praktyce. Ogólnie Sleeping bus to autokar, który został dostosowany do tego aby pasażerowi mogli w nim (komfortowo) spać. Można by powiedzieć, że w zwykłym autokarze tak samo można spać. Ano można fotele się delikatnie odsuwają lecz w sleep busie fotele prawie że całkowicie się kładą, dzięki czemu Twój sen jest lepszy niż w zwykłym autobusie. Jak zauważyłeś słowo komfortowo dałem w nawiasie, ponieważ wyróżniamy dwa rodzaje sleep busów: zwykły i VIP. Bilety różnią się ceną, a także inaczej są zbudowane. W sleep busie zwykłym nazwijmy go economy fotele sa jak w normalnym autokarze ale ich kąt oparcia jest prawie że 180 stopni. Jeśli chodzi o sleep bus vip to to już inna para butów. Każdy pasażer ma odzielną kabinę do spania. Kabiny są w ustawione pod oknem i na środku, a w dodatku są dwu poziomowe. Pomiędzy nimi znajduje się wąska ścieżka. Każda kabina ma zasłonkę aby zapewnić sobie prywatność, nawiew, podłączenie do ładowania telefonu i regulowany szeroki fotel.

W Wietnamie są bardzo popularne. Nie spotkałem ich w innych krajach azjatyckich ale może po prostu nie zwracałem na nie uwagi. Jest to świetna forma transportu ale jak każda ma swoje zalety i wady. Najpierw jeszcze kilka słów o cenach na śpiulkobusy.

Posłuchaj opinii Patrycji

Ile kosztuje Sleeping Bus w Wietnamie?

Ze sleep busa korzystaliśmy 5 razy. Uważam, że jest to najtańsza forma transportu dostępna w Wietnamie. Dla przykładu koszt sleep busa VIP, który jedzie 13 godzin z Hanoi do Da Nang czyli prawie 750 kilometrów to koszt zaledwie 90 zł za osobę (ceny w 2024 roku) z kolei ekonomicznym to bodajże 45 zł / osoba. Tak więc jest taniej niż samolotem i szybciej niż pociągiem. W czasie podróży są jak dobrze pamiętam 2 postoje na toaletę i ew. zjedzenie czegoś. Bilety kupowałem z wyprzedzeniem przez internet na stronie 12Asia Go lecz można też kupić na dworcu w okienku.

Dlaczego warto podróżować sleep busem?

Zacznijmy od zalet. Sleep bus VIP bo moim zdaniem to jedyny słuszny wybór to przygoda. Ogólnie kursują przez cały dzień ale najlepiej wybrać nocny przejazd. Wtedy szybko można zasnąć a podróż nam mija w mgnieniu oka.

 • Szybka podróż: Wiadomo kiedy pierwszy raz zobaczyłem, że będziemy jechać prawie 11 godzin to trochę się przeraziłem. 11 godzin w busie może być uciążliwe szczególnie np. pod kątem toalety. Jak się okazało podróż minęła (prawie) szybko bo tak naprawdę po chwili zasypiasz.
 • Ciekawa przygoda: Kto nigdy nie jechał ten może się pozytywnie zaskoczyć.
 • Niezłe widoczki: Mimo że większość trasy jedzie się nocą to mimo to o poranku jest szansa zobaczenia przepięknych widoków.
 • Odpoczynek: W sumie to przez kilka godzin tylko jedziesz. Możesz nadgonić jakieś seriale czy filmy.
Sleep bus VIP

Wady wietnamskiego busa

Przejdźmy teraz do wad.

 • Podróż z dziećmi. Nie mamy dzieci ale uważam że podróż z małym dzieckiem może być bardzo męcząca. Z racji tego że sleep bus ma pewnie tylko jeden postój to jest mniejszy komfort dla takiej osoby.
 • Trzęsie: Jeśli potrafisz zasnąć w każdych warunkach to super. Jednak w busie bardzo trzęsie a kierowca jedzie jakby był na torze wyścigowym.
 • Mało miejsca: Wysocy ludzie (powyżej 180 cm) mogą mieć problem ponieważ jest bardzo mało miejsca na nogi. Ogólnie to sleep busy robione są dla azjatów, którzy nie słyną z wysokiego wzrostu.
 • Mnogość zapachów: W busie jadą ludzie przeróżnej narodowości i kultury  – hindusi, azjaci, europejczycy, amerykanie itp. Każdy ma jakieś własne przyzwyczajenia i zachowania. Dla niektórych mogą one przeszkadzać lub drażnić.
 • Overbooking: Podobno popularne – nam się zdarzyło tylko raz. Oznacza to, że sprzedali więcej biletów niż mają miejsc co skończyło się na tym że na nasze miejsce wcisnęli już kogoś innego.
Sleep bus Economy

Czy warto jechać Sleep busem?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć. Uważam, że warto pojechać ale i jest to ciężka podróż. Pamiętam że nasza pierwsza podróż do Da Nang odbyła się z wieloma trudami o którym mowa w poniższym filmie. Nie mniej jednak podróż sleep busem może czegoś nauczyć – spokoju, cierpliwości, spowolnienia, szacunku. Na kilkanaście godzin zamykasz się w swojej „kwaterze” i zostajesz sam na sam z myślami. Poruszanie się po nim jest niezwykle trudne, poza tym wszyscy śpią i odpoczywają. Jeśli podróżujesz sam/z parą z plecakiem i nie masz żadnych problemów z pęcherzem to warto udać się na taki przejazd.

Na koniec jeszcze parę rad jak przygotować się do tej podróży.

 • Przed podróżą weź prysznic;
 • Zadbaj o ruch ponieważ później będziesz długo leżeć/siedzieć;
 • Przygotuj sobie jedzenie – nie kupuj nic ciężkiego ani śmierdzącego
 • Przygotuj dużo picia
 • Ubierz się wygodnie i na cebulę lepiej zarzucić bluzę bo klima może dać w kość (można ją wyłączyć)
 • Pamiętaj kablach i  naładowaniu sprzętu – mimo że jest wejście USB do ładowania (do urządzeń mobilnych) to może się zawsze okazać że nie działa.
 • Zadbaj o dobre nastawienie. Po prostu ciesz się chwila i przygodą.

To tyle w tym temacie! Powodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *