Kawa w Wietnamie – raj dla kawoszy

Wietnam stoi kawami. Uwielbiam kawę – a przede wszystkim uwielbiam dobrą kawę. Nie jestem może jakimś wielkim smakoszem czy znawcą ale kubek dobrej kawy to dla mnie radość. Zanim wyruszyliśmy na naszą podróż po Wietnamie sprawdziłem jak Wietnamczycy podchodzą do kawy. Zapraszam do wpisu.

Czy Wietnam znany jest z kawy?

Tak, Wietnam jest znany z produkcji kawy i jest jednym z największych producentów kawy na świecie. Kawa wietnamska, zwłaszcza kawa robusta, cieszy się międzynarodową renomą ze względu na swój unikalny smak i aromat. Wietnam jest drugim co do wielkości producentem kawy na świecie po Brazylii, a kawa stanowi istotny składnik gospodarki kraju. Wietnam rozpoczął komercyjną produkcję kawy w latach 80. XX wieku, a od tego czasu stał się jednym z głównych graczy na światowym rynku kawy. Duża część kawy wietnamskiej jest uprawiana w regionie Centralnej Wysokiej Krainy (Central Highlands), gdzie warunki klimatyczne i glebowe są odpowiednie do uprawy kawy. Popularne rodzaje kawy wietnamskiej to m.in. „cà phê sữa đá”, czyli mrożona kawa z mlekiem i lodem, oraz „cà phê trứng”, czyli kawa z dodatkiem jajka, co nadaje napojowi kremowej konsystencji i bogatego smaku. Wietnamska kawa cieszy się również popularnością w skali globalnej ze względu na swoją dostępność, jakość i konkurencyjne ceny. 

Trafiłem z krajem idealnie. Pyszna kawa była już na wyciągnięcie ręki. Jak tylko dolecieliśmy do Wietnamu i się rozpakowaliśmy ruszyliśmy szukać kawiarni. Nie trzeba było się zbytnio wysilać. W Hanoi i Sajgonie kawiarnie są ulokowane co kilka metrów. W każdej znajdziesz pełno ludzi popijających kawę.

Pierwsze spotkanie z wietnamską kawą

Na pierwszy rzut wziąłem zwykłą kawę z mlekiem. Bez szału ale za to kwaśnawa jak to robusta. Mimo to w menu rzuciła mi się nazwa „egg coffea”. Kawa z jajkiem? Ciekawe – koniecznie muszę spróbować. I spróbowałem. Powiem tak początkowo byłem niepewnie do tej kawy nastawiony. Nie wiedziałem czego mam się spodziewać. Ale skoro jest popularna to czemu nie. Okazało się, że jest to dokładniej słodki kogiel mogiel podany z espresso. Połączenie niesamowite. Jak raz się to spróbuje to potem tylko się będzie ją piło. Co ciekawe piłem ją w kilku miejsca i w każdym smakowała inaczej.

egg cofee kawa z jajkiem
Kawa z jajkiem

Kolejnym podejściem było „cocounout coffea” czyli kawa z kokosem, a dokładniej z lodami kokosowymi. Tak samo świetne połączenie i bardzo orzeźwiające w parne dni. Nawet Patrycja, która nie lubi kokosa piła tylko tą kawę bo tak jej zasmakowała.  Podczas zamawiania kawy możemy spotkać się z dwoma rodzajami kawy. Kawa europejska czyli taka zaparzana z profesjonalnego ekspresu i kawa lokalna czyli najczęściej kawa instant. Ta pierwsza smakuje raczej jak w każdej kawiarni więc nawet zbytnio nie próbowałem jej bo w końcu byłem w Wietnamie i chciałem zakosztować lokalnych smaków.

Czy kawa w Wietnamie jest droga?

Podsumowując temat wietnamskich kaw. Próbuj. To najlepsza rada. Każda kawa smakuje inaczej i nawet jak jakieś połączenie na karcie menu wydaje Ci się dziwne to spróbuj. Kawa w Wietnamie jest tania (szczególnie ta lokalna). Warto więc próbować ich wynalazków, a kto wie może odnajdziesz swój smak.

xr:d:DAFr5FzM8iQ:36,j:6359507433414902475,t:24041317

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *