Odprawa na lotnisku – krok po kroku

Jak wygląda odprawa na lotnisku? Sprawdź ile trwa i jak wcześniej trzeba być na lotnisku aby się odprawić.

Szykujesz się do lotu na wakacje? Lecisz na egzotykę lub na wymarzony urlop. Super wiadomość! Zanim jednak samolot poderwie się do lotu – Ciebie czeka odprawa na lotnisku. Spokojnie to nic strasznego. Warto przygotować się na to, aby odprawa poszła szybko, gładko i bez żadnych problemów. Dzięki poniższemu poradnikowi zaoszczędzisz sobie dużo niepotrzebnego stresu. Odprawić możemy będąc jeszcze w domu. Pamiętaj żeby sprawdzić czy posiada się ważny paszport. Lecąc do krajów egzotycznych często wymagana jest ważność nawet do 6 miesięcy do przodu. 

Odprawa online ile wcześniej

Wielu przewoźników pozwala odprawić się z domu. Jest to proces mający potwierdzić Twoją obecność podczas lotu, dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji że przewoźnik sprzedał więcej biletów niż jest miejsc. Odprawa online zazwyczaj możliwa jest od 30 dni do maksymalnie 3 godziny przed wylotem. Wszystko zależy od rodzaju przewoźnika.

Aby wykonać odprawę online należy wejść na stronę internetową przewoźnika i znaleźć zakładkę „odprawa” lub wejść w zakładkę „moje konto” i znaleźć swój lot. Tam też powinna być czytelne pole jeśli odprawa online jest możliwa. Podczas odprawy online wypełnia się formularz ze swoimi danymi i danymi lotu, a także wybiera się (jeśli jest taka opcja) miejsca siedzące i menu obiadowe. Dla przykładu lecąc na Zanzibar linią Qatar Airways mieliśmy do wyboru aż 10 różnych pozycji jedzeniowych (np. dla wege, dla wegetarian, mięsna, owocowa, keto). Po wypełnieniu wszystkich pól otrzymasz potwierdzenie odprawy online i tym samym będziesz mógł/a wydrukować bilet lub zachować go w telefonie. Osobiście polecam drugą opcję, dzięki czemu mamy pewność że się nie zgubi i zawsze ograniczamy użytkowanie papieru. Teraz wystarczy, że około godzinę wcześniej przyjedziesz na lotnisko i nadasz bagaż rejestrowany. Ale o tym za chwilę.

Odprawa online czy na lotnisku

Moim zdaniem lepiej odprawić się online, ponieważ mamy pewność miejsca i mniej spraw na głowie. Niektórzy przewoźnicy często pobierają dodatkowe opłaty za odprawę na lotnisku stąd też odprawa online to również oszczędność pieniędzy. Podczas odprawy na lotnisku często tworzą się kolejki co powoduje, że musimy stawić się wcześniej na lotnisku.

Jak wygląda odprawa na lotnisku?

odprawa na lotnisku kolejka

Jeśli nie chcesz odprawiać się online to oczywiście jest taka możliwość. Pierwsze co to musisz przyjechać na lotnisko około 3-2 godziny przed odlotem. Po dojechaniu na lotnisko, znajdź tablice przylotów i odlotów i znajdź swój swój lot. Obok niego musisz sprawdzić czy widnieje informacja numeru stanowisko odprawy czyli check-in. Jeśli widnieje udaj się do stanowiska i ustaw się w kolejce (chyba, że jesteś pierwszy w kolejce). Jeśli nie ma jeszcze check-in’u – cierpliwie czekaj, aż pojawi się taka informacja.

Często do jednego lotu przewidziane są 3 stanowiska odprawy i jedno dla klientów premium. Czekając w kolejce przygotuj swój paszport lub potwierdzenie odprawy online i dokładnie zapnij bagaż. Po podejściu do okienka pokazujesz dokumenty i kładziesz bagaż na wadze. Bagaż nie może przekroczyć limitu podanego podczas zakupu biletu. Jeśli wszystko jest w porządku otrzymasz bilet, Twój bagaż zostanie oznaczony i pojedzie do pakowania do samolotu. Bilet i paszport to najważniejsze dokumenty! Schowaj je dobrze i nie wyciągaj bez konieczności. Warto aby były w osobnym miejscu zabezpieczonym przed zalaniem lub wypadnięciem. Wiele plecaków ma specjalne przegródki na dokumenty.

Odprawa na lotnisku

Teraz możesz załatwić sprawy na lotnisku, udać się do restauracji czy skierować do kolejnego etapu odprawy czyli sprawdzeniu bagażu podręcznego i odzieży. Poszukaj banerów z oznaczeniem „kontrola bezpieczeństwa”. Na wielu lotniskach wejście do strefy kontroli bezpieczeństwa równa się zeskanowaniem biletów. Drogi powrotnej już nie ma. Pożegnaj się z rodziną lub znajomymi, wyrzuć lub dopij napoje i zeskanuj bilet. Przygotuj także paszport bo może być potrzebny do pokazania strażnikom.

Pojemniki służą do wyłożenia niektórych rzeczy. Wszystkie elektroniki powinny być w osobnym pojemniku, tak samo jak podręczna kosmetyczka. Do osobnego pojemnika włóż plecak/torbę, natomiast do kolejnego wszystko to co masz na sobie, a musisz zdjąć (np. kurtka, pasek, telefon, portfel, klucze).

Na znak strażnika przejdź przez bramkę podczas gdy bagaż przejedzie przez rentgen. Jeśli podczas przechodzenia usłyszysz sygnał tzn, że wykrywacz metali wykrył niepożądany przedmiot. Może to być pasek, biżuteria czy np. długopis. Wykonuj polecenia strażnika. Pamiętaj. Do samolotu nie wolno wnosić żadnych ostrych przedmiotów lub przedmiotów zakończonych szpikulcem. Jeśli posiadasz w swoim ciele metalowe płytki, które są wynikiem operacji – powinieneś mieć na to zaświadczenie aby uniknąć problemów.

Po pozytywnym przejściu przez kontrole bezpieczeństwa możesz zabrać swoje rzeczy. Tutaj moja rada. Nie śpiesz się (jeśli masz czas). Powoli i bez pośpiechu sprawdź czy wszystko co należało do Ciebie zabrałeś/aś. Ponownie bezpiecznie spakuj dokumenty, bo na ten moment nie będą Ci już potrzebne. Spakuj elektronikę i rzeczy osobiste i odstaw pojemniki. Zawsze ułatwisz trochę pracę strażnikom.

odprawa na lotnisku

Teraz możesz udać się do hali odlotów. Znajdź tablicę odlotów i przylotów i sprawdź czy do Twojego lotu wyznaczono już bramkę (tzw. Gate). Na hali odlotów znajdziesz restauracje i sklepy bezcłowe. W nich możesz kupić wszelkiej maści rzeczy i napoje.

W przypadku gdy nie chcesz nic kupować możesz udać się pod gate, z którego odbędzie się ostatni etap odprawy. Na około 20 minut przed lotem otwierają się bramki i następuje ostatnia weryfikacja pasażerów. Przygotuj wtedy paszport i bilet, który okażesz personelu pokładowemu. Po przejściu przez bramkę skierują Cię rękawem do samolotu, abyś mógł/a zająć miejsce lub do autobusu, który przewiezie Cię na płytę lotniska pod samolotem.

Zajmij miejsce i czekaj na start samolotu. Życzy bezpiecznego lotu i miłego odpoczynku.

Ile trwa odprawa na lotnisku

Podsumowując temat odprawy na lotnisku. Ile trwa odprawy na lotnisku? Różnie ale około 3-2 godziny. Wszystko zależy od prędkości wydawania biletów i sprawdzania dokumentów. Jeśli pasażerowie mają problem z bagażami (np. są zbyt ciężkie) lub podczas kontroli bezpieczeństwa to ten czas się wydłuża Tak czy inaczej dokładnie sprawdzaj informacje przewoźnika. Niektórzy wymagają przybycie na 3 godziny przed odlotem natomiast inni tylko 2 godziny.

W kolejnym wpisie zajmę się poradami i trickami podczas odprawiania się, które przyspieszą lub zmniejszą stres często związany z odprawami.

A Ty z jakiego przewoźnika najchętniej korzystasz podczas latania do ciepłych krajów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *