Budżet po 30 dniach na Zanzibarze, czy przekroczyliśmy?

Planując podróż na Zanzibar przeznaczyliśmy sobie budżet 15 000 zł na cały 30dniowy pobyt. Postanowiliśmy zorganizować wycieczkę samodzielnie, dzięki temu mogliśmy spędzić tu więcej czasu. Warto dodać, że wycieczki 7-10 dniowe na tą rajską wyspę kosztują między 6 a 10 tysięcy złotych za osobę!

Przeliczyliśmy wszystkie najważniejsza koszta i podjęliśmy wyzwanie przeznaczając maksymalny budżet 15tyś. Z jednej strony chcieliśmy sprawdzić, czy nam się uda, z drugiej znając moją rozrzutność, która czasem ponosi mnie w takich miejscach, chcieliśmy mieć limit. Nagraliśmy wideo o tym, na co ile pieniędzy planujemy przeznaczyć. 

W początkowym rachunku miało to być:

bilety lotnicze 5 000 zł w obie strony Warszawa – Zanzibar

nocleg 2 000 zł (500$)

transfer lotnisko 420 zł (40$ x2 chociaż z powrotem wydaliśmy mniej bo 34$)

jedzenie 1 500 zł

testy PCR 440 zł finalnie wydaliśmy tylko w jedną stronę w tym filmie mówię dlaczego i jak tego uniknąć

wycieczki 4 000 zł

wiza 400 zł (50$)

ubezpieczenie 280 zł

ok. 14 000 zł

 

Jak wyszło finalnie? Czy udało się zmieścić w budżecie 15 000 zł oraz, czy było trudno?

Poniżej podsumuję koszta. Czy było trudno i tak i nie. Ponieważ wiedząc, że mamy konkretny budżet i podejmując decyzję, że chcemy się go trzymać, uważam, że lepiej planowaliśmy wyjazd, wycieczki, ale tez mieliśmy motywację, by organizować wyjazdy z innymi, dzięki temu dzieląc koszty. Podobnie z wydawaniem pieniędzy na pamiątki, zastanawiałam się, czy na pewno tego chcę, czy muszę kupować już, czy może poczekam i poszukam jeszcze czegoś innego, co może bardziej mi się spodoba. Finalnie nie żałuję niczego, na co nie wydałam czy wydałam kasę. Mam pewne porównanie ponieważ będąc w 2019 roku w Tajlandii, totalnie nie przemyśleliśmy budżetów i kosztów i trochę popłynęliśmy, albo żałowaliśmy, że nie byliśmy przygotowani na pewne wydatki m.in wycieczki, bo nie mieliśmy na nie kasy, a wystarczyło wcześniej to sprawdzić, zaplanować i zorganizować z kilkoma osobami z hotelu czy grupy. W Turcji byliśmy już o to mądrzejsi i wynajęliśmy auto z inną parą, oszczędzając i poznając kogoś nowego.

Zanzibar na własną rękę, ile wydaliśmy?

Podsumowuję wydatki, dzieląc na konkretne kategorie, podaję ceny za 2 osoby:

bilety lotnicze 5 000 zł w obie strony Warszawa – Zanzibar

nocleg 2 600 zł

jedzenie na mieście 1 500 zł (w tym kawy, desery)

zakupy spożywcze 700 zł (w tym produkty do gotowania, owoce czy warzywa)

transport 500 zł (głównie taxy czy skuter)

wycieczki, atrakcje, zwiedzanie 3 500 zł ( w tym wyjazd na 2 dniowe Safari do Tanzanii)

wiza 400 zł

ubezpieczenie 280 zł

pamiątki 330 zł (lampa, przyprawy, magnesy, mydła, 2x obrazy, alkohol

inne 800 zł (jak testy PCR 500 zł oraz napiwki, pranie, drobne wydatki niezidentyfikowane)

Razem ok. 15 700 zł 

Z pewnością mogliśmy wydać więcej na noclegi, wybierając np. hotel czy domki bungalow, byłoby to jakieś 800$ więcej, czy też jedzenie częściej na mieście, byłoby to pewnie z 1 000 zł więcej, a także transport, który wyniósłby pewnie 3x więcej, gdybyśmy nie organizowali go grupowo z innymi turystami z okolicy, czy mniej chodzili pieszo np. do Paje. Teraz gdy o tym myślę, nie miałabym potrzeb nic zmieniać.

Zanzibar, na czym zaoszczędzić?

To, co mogę doradzić w kwestiach oszczędności to chociażby kupienie 10l baniaka wody i trzymanie go w swoim pokoju i nalewanie sobie do małej butelki na wycieczki czy wyjścia, by nie kupować co chwilę tych małych, kosztowały co prawda 1$, czyli ok 4 zł, ale mnożąc to razy 30 dni i razy 2 każdego dnia to już jest jakieś 240 zł, które można wydać na pamiątki, bo woda w dużym baniaku kosztowała chyba 10 zł, a przez miesiąc zużyliśmy chyba 3 albo 4 takie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *