Organizery na ubrania do walizki – packing cubes w praktyce

Wybierając się w podróż na Zanzibar w styczniu 2022 roku, postanowiliśmy zmienić styl pakowania i przetestować packing cubes w praktyce. W związku z tym, że wyjazd był na 30 dni, zabieraliśmy sporo rzeczy, zależało nam na praktycznej organizacji. Czy udało się?

Do zakupu packing cubes namówił mnie mąż. Stwierdził, że to super praktyczce, chciał spróbować. Poniżej nagrałam film z pakowania na ten wyjazd z wykorzystaniem packing cubes.



 

Jak widzisz na filmie, organizery packing cubes nie do końca sprawdziły się u mnie. Od zawsze pakuję się rolując rzeczy i ten nawyk został mi do dzisiaj. Mam wątpliwości co do tego czy te organizery pomieszczą więcej rzeczy. Mój mąż spakował się w swoją walizkę z wykorzystaniem packing cubes, był zadowolony.

Komentarz Adriana.

W internecie obejrzałem ogromną ilość podróżniczych filmów, na których to wykorzystuje się packing cubes. Zacznijmy jednak od początku.

Co to jest Packing Cubes?

Packing Cubes to angielska nazwa na organizery turystyczne. Ich główną zaletą jest to, że posiadają możliwości skompresowania odzieży, dzięki suwakowi. Najczęściej występują w kilku rozmiarach, tak aby można było posegregować typy odzieży. Takie organizery turystyczny wykonane są poliestru, który przez to, że jest lekki i wytrzymały – nie będzie zabierał (często) cennych kilogramów. Ceny takich packing cubes zaczynają się od 30 zł do nawet i 200 złotych. Wiadomo, kupując tańsze organizery nie można liczyć na ich wytrzymałość. Sam osobiście mimo zachwytów YouTuberów nie byłem zbytnio przekonany do tego typu pakowania, aczkolwiek widziałem w tym wiele zalet. Nie chcąc wydawać za dużo (bo nie wiedziałem czy się sprawdzi) znalazłem na allegro zestaw 6 x packing cubes za około 50 zł.

Jak korzystać z organizerów turystycznych

Zestaw przyszedł bardzo szybko. W zestawie znalazły się 3 packing cubes dużego, średniego i małego rozmiaru, a także 3 saszetki w trzech rozmiarach. Na czym polega pakowanie w packing cubes? Zasada jest bardzo prosta, pakujesz do nich odzież, którą potrzebujesz (powinno wystawać jej trochę wiecej poza brzegi) i zasuwasz suwakiem, który ściska odzież. Dzięki temu nasza odzież jest skompresowana, posortowana i co najważniejsze – nie lata po całej walizce. Nawet jeśli będziesz musiała otworzyć nagle walizkę to Twoja odzież lub bielizna nie wyleci w miejscu publicznym. Zauważyłem również, że moja odzież zajeła znacznie mniej miejsca niż gdybym ułożył ją w walizce. Dodatkowe saszetki mogą służyć jako kosmetyczka lub worek na brudną bieliznę/ubranie.

Zalety packing cubes:

  • odzież jest posortowana i wiesz co gdzie się znajduje;
  • nie wyleci przez przypadek po otwarciu walizki;
  • jeśli musisz zrobic miejsce w walizce to zawsze możesz szybko taki organizer przenieść do plecaka;
  • ubrania są chronione przed zabrudzeniem (np. jeśli przewozisz sprzęt lub inne płyny w walizce);

Wady organizerów turystycznych:

  • musisz się zastanowić co gdzie zapakować;
  • jeśli używasz ubrań do przewozu sprzętu filmowego (my wieźliśmy stabilizator elektroniczny) i wykorzystujesz ubrania jako „naturalną poduszkę” to tutaj się nie sprawdzi;
  • wracając z destynacji często musisz wymieszać brudne rzeczy z czystymi;
  • tańsze organizery szybko się niszczą, a suwak odpada;

Podsumowanie: czy warto korzystać z packing cubes?

Osobiście uważam, że tak. Tak jak już pisałem posortowane ubrania po wyjęciu z walizki mogłem od razu przełożyć do szafy. Packing cubes nie tylko sprawdzą sie w walizce. Doskonale nadadzą się także jeśli podróżujesz z plecakiem. Myślę, że właśnie takie organizery zostały stworzone pod plecak. Organizery przydadzą się osobom, które podróżują z jedną walizką. Za ich pomocą oddzielą swoje rzeczy i zachowają porządek w walizce. Przygotowałem 4 oferty z organizerami turystycznymi do kupienia na allegro. Sam korzystałem z pierwszej oferty, ale teraz zastanawiam się nad zakupem nowych organizerów.

  1. Organizery turystyczne w różnych kolorach
  2. Packing Cubes ProWorld
  3. Pokrowce CAT
  4. Packing Cubes James Hawk