Gdzie i kiedy lecieć na wakacje?

kiedy i gdzie lecieć na wakacje

Podczas planowania podróży zawsze pojawiają się pytania. Jaka będzie pogoda? Czy będzie dużo turystów? Czy będzie drogo? Chcąc w pełni cieszyć się urlopem szukamy najlepszego czasu na odwiedzenie konkretnych miejsc. Wiele osób, widząc tanie bilety lotnicze nie zastanawia się wiele tylko jak najszybciej kupuje, aby zaoszczędzić pieniądze. Czy to dobry pomysł? To zależy! Zawsze warto sprawdzić najpierw sezony turystyczne oraz pogodę w danym miejscu. Choćby dlatego, aby uniknąć opadów deszczu czy huraganów. Zastanawiasz się, gdzie i kiedy lecieć na wakacje? Przygotowałam dla Ciebie podsumowanie, które ułatwi Ci wybór odpowiedniego terminu wyjazdu.

Jakie sezony turystyczne są odpowiednie na podróż?

Może Cię zaskoczę, ale podróż jest możliwa w każdym sezonie turystycznym! Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepszy czas na podróż do danego miejsca. To wszystko zależy od Twoich priorytetów.


 

Jeśli chcesz wybrać odpowiedni sezon na wakacje odpowiedz sobie na pytania: Czy chcesz zaoszczędzić pieniądze? Czy nie przeszkadzają Ci opady deszczu i porywy wiatru? Wolisz, jak na wakacjach nie ma dużo turystów i kolejek do atrakcji? Jeśli odpowiedziałaś na te pytania twierdząco, możesz rozważyć wyjazd w sezonie pośrednim lub niskim. Jeśli natomiast jesteś fanką pięknej pogody, nie przeszkadzają Ci tłumy i wysokie ceny- wybierz się w podróż w sezonie wysokim.

Poniżej możesz sprawdzić, jakie sezony turystyczne wyróżniamy wraz z najważniejszymi cechami.

Sezon wysoki

To szczyt sezonu turystycznego. Najbardziej popularny okres do odwiedzenia danego miejsca na świecie. Podczas sezonu wysokiego wszystkie atrakcje, restauracje, obiekty są otwarte. Możemy liczyć na najlepszą pogodę w ciągu roku. Niestety wiąże się to z tłumami turystów, co przekłada się na kolejki do atrakcji czy restauracji. Ceny są nocleg i lot są najwyższe w ciągu całego roku.

Sezon pośredni

Okres przejściowy, który charakteryzuje się gorszymi warunkami pogodowymi. Zazwyczaj jest to niższa lub wyższa temperatura w zależności od kraju, opady deszczu oraz mniejsza liczba dostępnych atrakcji. Zaletą sezonu pośredniego są niższe ceny za nocleg i transport oraz mniejsze kolejki do popularnych atrakcji.

Sezon niski

Sezon, kiedy turystów jest zdecydowanie najmniej. Warunki pogodowe są niesprzyjające. Jest bardzo zimno, wietrznie, ulewnie lub ekstremalnie gorąco. Nie wszystkie atrakcje, restauracje i obiekty są w tym czasie otwarte. Największą zaletą tego sezonu są najbardziej atrakcyjne ceny i niemalże całkowity brak turystów.

Gdzie i kiedy lecieć na wakacje, aby cieszyć się najlepszą pogodą?

Wiosna

Wiosną w większości europejskich krajów pogoda jest bardzo dobra, dlatego warto wybrać się na zwiedzanie europejskich stolic. Na kontynencie afrykańskim warto polecieć o tej porze roku do Maroko, które jest bardzo popularnym kierunkiem wśród Polaków. W Maroko występują takie same pory roku jak u nas. Pogoda w marcu jest wiosenna ale trzeba liczyć się z zimnymi nocami. Polecam rozważyć również Japonię, ponieważ to właśnie w marcu kwitną wiśnie, a ogrody pełne kwitnących drzew są największą atrakcją całego kraju.

Nie wybieraj się w tym czasie do Kenii czy Tanzanii, ponieważ jest to środek pory deszczowej. Natomiast w krajach azjatyckich wiosna to czas największych upałów. W kwietniu i maju możesz spotkać tam monsuny, które przynoszą opady deszczu.

Więcej o tym, kiedy warto lecieć do Azji, przeczytasz tutaj!

Lato

W Europie lato jest zarazem najlepszym i najgorszym okresem do podróżowania. Dlaczego? Ponieważ piękna pogoda przyciąga turystów z całego świata. Największe atrakcje są zatłoczone a na plaży nie ma miejsca na odpoczynek. Jest natomiast świetny klimat wakacyjny, który to wszystko rekompensuje. Warto w tym czasie wyjechać do Afryki, ponieważ odbywa się tam jedno z najbardziej spektakularnych widowisk przyrodniczych. Ponad 2 miliony zwierząt migruje w pogoni za deszczem.

Warto pamiętać, że nasze lato to środek australijskiej zimy. Jeśli przepadasz za ciepłem, lepiej odpuść sobie podróż do Australii w wakacje. Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy lecieć do Australii, przeczytaj mój wcześniejszy wpis!

Jesień

Końcówka jesieni to idealny czas na podróż do Azji. W Tajlandii czy Wietnamie kończy się pora deszczowa i rozpoczyna piękna słoneczna pogoda. Natomiast jeśli chodzi o Japonię to jesienią jest tam taka sama pogoda jak w Polsce, więc zastaniesz tam jesienne kolory.

W Australii wówczas trwa wiosna, więc warto odwiedzić Sydney. To również dobry czas na podróż do Ameryki Południowej. To koniec pory deszczowej w Meksyku i początek słonecznej pogody, która idealnie sprawdzi się na plażowanie i zwiedzanie miasta Majów.

Chciałabyś poznać najlepszą porę na wyjazd do Ameryki Południowej? Zerknij do mojego wpisu!

Zima

Europejska zima to idealny czas dla miłośników sportów zimowych. Jeśli nie lubisz zimna to podróż do Afryki zapewni Ci słoneczny urlop w środku zimy. Podróż do Tanzanii czy Kenii pozwoli zobaczyć wam dzikie zwierzęta w naturalnym środowisku na safari w parku narodowym. Więcej o podróży do Australii przeczytasz tutaj!

Kiedy u nas pada śnieg i temperatury są na minusie, w Australii jest środek lata. To idealny czas na odkrycie tego kontynentu. Dla fanek plażowania, zima to najlepszy czas na podróż na Karaiby. Kuba, Dominikana czy Bahamy to miejsca, w których spędzisz wspaniałe wakacje i oderwiesz się od polskiego, zimowego klimatu.

Mam nadzieje, że rozwiałam Twoje wątpliwości i pomogłam Ci wybrać odpowiedni czas na podróż!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *