Spokojne i szczęśliwe życie moje sposóby i praktyczne porady

Spokojne i szczęśliwe życie, kto o takim nie marzy? Czasami wydaje się, że w zgiełku codziennych obowiązków, stresów i wyzwań trudno osiągnąć ten stan na chwilę, za co mówić na dłużej czy na stałe? W rzeczywistości wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian i nawyków, aby poprawić swoje samopoczucie i cieszyć się życiem. Uwierzysz w to? W tym artykule przedstawiam moje praktyczne porady, które mogą pomóc również Tobie, by osiągnąć spokój i szczęście.

Spokojne i szczęśliwe życie, jak to osiągnąć?

Ustalenie priorytetów. Określ, co jest dla Ciebie naprawdę ważne w życiu. Skoncentruj się na tych sprawach oraz ludziach, którzy przynoszą Ci radość i spełnienie, a jednocześnie staraj się unikać sytuacji i osób, które wpływają negatywnie na Twoje samopoczucie. W tym celu polecam wykonanie testu wartości, możesz pobrać go bezpłatnie, wydrukować i wykonać. To bardzo proste, szybkie, ale dające niesamowite efekty i spojrzenie na swój świat wartości ćwiczenie. Warto wykonać je ze swoim partnerem i sprawdzić, czy wartości są podobne czy mogę odbiegają od siebie, wtedy na pewno trudniej jest Wam się dogadać i zrozumieć wzajemne potrzeby czy wybory.



 

Praktykowanie wdzięczności. Codziennie rano lub wieczorem wymień kilka rzeczy, za które jesteś wdzięczny. To pozwoli Ci skupić się na pozytywach i docenić to, co masz, zamiast koncentrować się na tym, czego Ci brakuje. W naszym domu na regale stoi słoik a obok niego kolorowe karteczki, które wrzucamy do słoika po napisaniu słowa, zdania, za co jesteśmy wdzięczni, teraz, dzisiaj, czy może tak w ogóle, a kiedy mamy gorszy dzień, możemy wyłowić jedną z tych kartek i przeczytać co, które z nas napisało innego dnia. To ćwiczenie ma niesamowitą moc. Wiele razy w pozytywny dzień potrafiłam napisać kilka kartek pod rząd, z hasłem „za dobry humor, „za mojego męża”, ” za nowy zakup roślinki”itd, innym razem wyciągając taką karteczkę w beznadziejny dzień, uświadamiałam sobie jak wiele mam.

Zadbanie o zdrowie. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz dbanie o sen są kluczowe dla zachowania równowagi i dobrego samopoczucia. Wybierz formę ruchu, która sprawia Ci przyjemność, i wprowadź zdrowe nawyki żywieniowe małymi krokami, do swojej codziennej rutyny. U nas jest to codzienny spacer, który daje wiele frajdy naszemu psu. Pozwala zebrać myśli, omówić sprawy rodzinno -0 firmowe czy odetchnąć przed dniem pełnym pracy i wrażeń. Poza tym od kilku miesięcy, po latach szukania mojej sprawdzonej aktywności fizycznej, zaczęłam ćwiczyć w domu, codziennie rano 15-20 min odpalam youtube i ćwiczę, tańczę, ruszam się i w końcu mogę powiedzieć, że polubiłam to. Od kiedy zaczęłam interesować się dietą i zdrowym odżywianiem, wprowadziłam do naszej diety więcej warzyw w każdym posiłku, kiszonek, urozmaiconych dań, mniej fast foodów, glutenu i cukru, a ostatnio również więcej soków własnoręcznie robionych.

Ograniczenie stres. Stres jest nieodłącznym elementem życia, ale można nauczyć się radzić sobie z nim skuteczniej. Wprowadź do swojego życia techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy głębokie oddychanie, które pomogą Ci wyciszyć umysł i zredukować stres. Wiem, brzmi jak z książki, ale niewiadomo jak przenieść to na życie. Sama przez wiele lat byłam „nerwusem” i trudno było mi pozbyć się stresu. Nawet w głupich sytuacjach reagowałam podniesionym tonem i krzykiem. Zaczęłam od tego, by pozbyć się tych emocji z głowy i ciała. Pomogła technika „wykrzycz się w lesie”! Serio spróbuj. Tu nie chodzi o to, żeby czegoś nie robić, ale właśnie robić, ale tak by pozbyć się i nie tłumić czy przelewać na innych. Poza tym głośne słuchanie muzyki, czy śpiewanie. Z czasem zauważyłam, że mniej we mnie stresu, bo pozbyłam się go innymi kanałami. Poza tym dodałabym do tego więcej pozytywnego myślenia. Nie myśl na zapas, usuwaj negatywne myśli i przekonania, myśl o tym co może się udać i co zrobisz, jak to się uda, a nie odwrotnie.

Nauka odpoczynku. W dzisiejszym świecie łatwo ulec pokusie pracy i poświęcania się obowiązkom na przekór własnemu wypoczynkowi. Pamiętaj, że odpoczynek jest niezbędny dla Twojego zdrowia psychicznego i fizycznego. Wygospodaruj czas na relaks, hobby czy spotkania z przyjaciółmi, ale i samotne oglądanie serialu, bujanie na fotelu czy spacer. Mając dwadzieścia kilka lat, miałam kalendarz wypełniony po brzegi, każde spotkanie wpisywałam i planowałam. Nie miałam wolnych terminów, wszystko musiało być wypełnione. Tłumaczyłam to, tym, że nie lubię nudy. Niestety prowadziło to do zmęczenia, osłabienia, choroby, a także wypalenia mojej kreatywności. Nie mogłam sobie wyobrazić, jak można odpoczywać albo leżeć w połowie weekendu i TYLKO czytać książkę, u mnie musiało się coś dziać. Kiedy kupiliśmy dom z działką na wsi, wszystko się zmieniło. Zaczęłam bardziej pracować nad uważnością i byciem tu i teraz, tak po prostu.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Praca jest ważna, ale nie można pozwolić, jej zdominować całego życia. Stwórz harmonię między obowiązkami zawodowymi, a czasem spędzanym z rodziną, przyjaciółmi czy na własnych zainteresowaniach.

Pielęgnacja relacji. Jako istoty społeczne potrzebujemy więzi z innymi ludźmi. Pielęgnuj relacje z rodziną, przyjaciółmi i partnerem, dbając o regularne spotkania, rozmowy i wsparcie. Nie bój się otwierać na nowe znajomości, które mogą wzbogacić Twoje życie.

Dbanie o siebie. To nie tylko domowe SPA, czy zrobione paznokcie, to również praca nad swoją samoświadomością. Zastanów się nad swoimi wartościami, przekonaniami i celami życiowymi. Im lepiej poznasz siebie, tym łatwiej będzie Ci podejmować decyzje zgodne z własnym sumieniem i dążeniami, co przyczyni się do poczucia spokoju i spełnienia. Dbanie o sobie to również danie sobie możliwości odpoczynku, o którym pisałam wyżej, ale również rozwój, nauka.

Autorefleksja jako codzienny nawyk. Regularnie spędzaj czas na samotnej refleksji. Pozwól sobie na chwilę ciszy, podczas której zastanowisz się nad swoimi uczuciami, myślami i postępowaniem. Autorefleksja pomoże Ci zrozumieć siebie i lepiej radzić sobie z trudnościami życia. W tym celu warto zainteresować się również medytacją, czy modlitwą, która jeśli pojawia się regularnie w naszym życiu, pozwala odpocząć ciału oraz umysłowi.

Nauka wybaczania. Trzymając się urazy i złości, sprawiasz, że Twoje życie staje się mniej szczęśliwe, wiem, o czym mówię, bo miałam w sobie tego bardzo dużo. Wybaczanie towarzyszy spokojowi i szczęściu. Naucz się wybaczania sobie i innym, pozwalając sobie na otwarcie na nowe doświadczenia i więzi. Nauka empatii bardzo mocno się z tym wiąże, praca nad tym da Ci efekty, pozwoli zrozumieć siebie czy innych, a także otworzy na uważność na otoczenie.

Jeśli potrzebujesz kopniaka i motywacji, polecam Ci mój profil na Facebooku Patrycja Story oraz cotygodniowe motywacyjne środy, w które wstawiam moje ulubione cytaty, które pomagają zatrzymać się i zrobić stop-klatkę z uważnością na codzienność.
Spokojne i szczęśliwe życie to nie tylko marzenie, ale również realny cel, który można osiągnąć poprzez wprowadzenie kilku prostych zmian i nawyków. Pamiętaj, że każdy jest odpowiedzialny za swoje życie i szczęście. Dąż do równowagi, pielęgnuj relacje, dbaj o zdrowie i pracuj nad swoją samoświadomością, a odkryjesz, że spokój i szczęście są na wyciągnięcie ręki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *