Soczewki kontaktowe – jakie są rodzaje?

Soczewki kontaktowe są popularną alternatywą dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Są od nich wygodniejsze i nie wpływają na nasz codzienny wygląd. Jakie są ich rodzaje i jak wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie?

Podstawowe rodzaje korekcyjnych soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na rodzaj zaburzenia wzroku, jaki korygują. Główne rodzaje soczewek leczących poszczególne wady to: 

  • soczewki kontaktowe toryczne- czyli inaczej cylindryczne. Stosuje się je w celu leczenia astygmatyzmu. Modele te charakteryzują się właściwościami pozwalającymi na łamanie światła. Dzięki temu dobrze wyostrzają wzrok oraz niwelują uciążliwe objawy (zmęczenie wzroku, bóle głowy, kłopoty z orientacją przestrzenną),
  • soczewki kontaktowe sferyczne- takie produkty korygują krótkowzroczność oraz dalekowzroczność. Za ich pomocą obraz powstaje bezpośrednio na siatkówce oka. Soczewki wypukłe sprawdzają się w leczeniu dalekowzroczności, natomiast wklęsłe- krótkowzroczności.
  • soczewki kontaktowe progresywne- czyli multifokalne. Ich celem jest głównie korekcja starczowzroczności oraz umożliwienie właściwego widzenia z różnych odległości, przy prawidłowym przenoszeniu wzroku z jednego obiektu na inny.

Soczewki- podział według materiału wykonania

Soczewki kontaktowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Wyróżnić możemy takie rodzaje soczewek jak: soczewki twarde oraz miękkie. Wśród modeli miękkich znajdują się te hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Soczewki hydrożelowe to najstarsza grupa soczewek miękkich, która zapewnia nieco niższy komfort użytkowania. Popularniejsze są nowocześniejsze soczewki silikonowo-żelowe, które można nosić wygodnie przez długi czas. Dobrze przepuszczają tlen i wyróżniają się stałym poziomem uwodnienia. Twarde soczewki kontaktowe stosuje się przy korekcji specjalnych wad wzroku. Są trwalsze i wykonuje sie je na specjalne zamówienie. Okuliści polecają je zwłaszcza pacjentom ze stożkiem rogówki.

Typu soczewek ze względu na tryb oraz czas noszenia

Kolejne rodzaje soczewek to te podzielone ze względu na tryb i czas noszenia. Wśród nich znajdują się takie rodzaje soczewek jak:

  • soczewki kontaktowe jednodniowe- wygodne modele, które gwarantują perfekcyjną świeżość dla oka i są niebywale higieniczne. Nie trzeba ich pielęgnować, gdyż wymienia się je codziennie. Takie produkty korygują różne wady wzroku. Idealne w podróży czy dla osób aktywnych,
  • soczewki kontaktowe dwutygodniowe– należy je czyścić i przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego płynie. Korzysta się z nich wielokrotnie. To modele praktyczne, wygodne i dosyć tanie. Polecany wszystkim osobom noszącym na co dzień soczewki,
  • soczewki kontaktowe miesięczne– polecane osobom noszącym regularnie soczewki. Tak samo wymagają pielęgnacji i przechowywania w specjalnym płynie. Sprawdzają się świetnie do korygowania bardzo dużych wad wzroku.

 Jak dobrać idealne soczewki dla siebie?

Aby wybrać idealnie dla siebie rodzaje soczewek, należy zwrócić uwagę na swój styl życia. W przypadku sportowców i osób podróżujących dobrą opcją będą modele jednodniowe. Co ważne, to lekarz powinien dobrać swojemu pacjentowi odpowiednie soczewki, które skutecznie skorygują daną wadę. Wiele też zależy od własnych preferencji i wymagań. Warto wypróbować kilka modeli, aby wybrać dla siebie najbardziej komfortowe rozwiązanie.

Proszę opisać autora zdjęcia : Zdjęcie autorstwa Freepik

Artykuł powstał w ramach współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *