Opryszczka to choroba, która powoduje nie tylko ból, ale i nieestetyczne zmiany wokół ust. Nie każdy jednak wie, że jest ona chorobą zakaźną, którą wywołuje HSV1 lub HSV2, należącymi do grupy Herpes simplex virus. Jakie są objawy opryszczki? Jak można się zarazić i jak skutecznie leczyć?
Opryszczka na ustach – jakie są objawy?
Mimo że najczęściej mówi się o ustach, to opryszczka jest chorobą, która zaatakować może również narządy płciowe, oczy czy skórę. U niektórych osób może też doprowadzić do opryszczkowego zapalenia mózgu lub opon mózgowych, co powoduje realne zagrożenie dla zdrowia i życia. Opryszczka w okolicy ust jest najczęściej wywoływana wariantem HSV1. Popularne “zimno” powoduje szereg uciążliwych objawów, w tym ból, w miejscu pojawienia się pęcherzyków zapalnych. Najczęściej zmiany pojawiają się w kącikach ust. Charakterystyczną cechą jest to, że opryszczka wargowa najczęściej przebiega bez objawów uogólnionych, oznacza to brak gorączki i zmiany wyłącznie w okolicy chorobowo zmienionego miejsca.
Środki ostrożności podczas leczenia opryszczki na ustach
Osoby zmagające się z opryszczką w okolicy ust powinny przede wszystkim pamiętać, że jest to choroba zakaźna, którą łatwo jest się zarazić. Dlatego też pojawiających się wykwitów nie należy dotykać, a jeśli do tego doszło należy jak najszybciej umyć dokładnie ręce. Dzięki temu można zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Nie można też całować innych osób, aby nie doszło do transmisji wirusa. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku dzieci, których układ immunologiczny nie zawsze jest w stanie poradzić sobie z patogenami tak dobrze, jak u osób dorosłych.
Co znajduje się w opakowaniu plastrów Compeed?
Mimo że choroba najczęściej przebiega łagodnie i nie daje ogólnoustrojowych objawów, to symptomy są na tyle uciążliwe, że wiele osób sięga po preparaty, które mogą przyspieszyć proces zdrowienia. Maści i tabletki z acyklowirem lub walacyklowirem, a także cieszące się coraz większą popularnością plastry na opryszczkę. Pomagają one w łagodzeniu objawów oraz – co bardzo ważne – pomagają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa. Ich dużą zaletą jest to, że wchłaniają zainfekowany płyn wydostający się z pękających zmian, jednocześnie zapewniając ranom właściwą cyrkulację powietrza.
Opakowanie plastrów Compeed zawiera 15 sztuk wyjątkowo praktycznych i funkcjonalnych plasterków, których dużą zaletą jest także to, że są mało widoczne. Aplikacja produktu jest bardzo łatwa, należy jednak pamiętać o zachowaniu właściwej higieny.
Artykuł zewnętrzny
Jestem Patrycja, piszę bo lubię. Ten blog powstał w 2012 roku. Od zawsze miałam pragnienie dzielenia się wiedzą, pomocą, przeżyciami, tym co piękne. Kilka rzeczy w życiu mi wyszło, więc może moje relacje, porady, przemyślenia dadzą komuś motywację, by odkryć lub docenić coś w codziennym życiu. Ten blog to swego rodzaju pamiętnik. Lubię tu wracać, mam nadzieję, że Ty też będziesz.
Marzyłam by być na swoim i pracować zdalnie – zrobiłam to! Na co dzień prowadzę swoją firmę ambitnamarka.pl, pielę ogródek, głaszczę moje zwierzaki (i czasem męża!) oraz opalam się na słoneczku w różnych strefach klimatycznych.
Poczytaj moje bezpłatne przewodniki: Zanzibar/Malta/Teneryfa/Tajlandia/Turcja
Dziękuję, że tu jesteś.