Jak trafiłam do Facebookowego więzienia?

Jeśli czytasz ten artykuł to prawdopodobnie albo dostałeś już blokadę od Facebooka albo ktoś kto ją miał powiedział Ci o tym i szukasz informacji jak tego uniknąć. Dobrze trafiłeś!

Dlaczego?

Błędów najlepiej uczyć się na doświadczeniach a ja takowych z blokada od Facebooka dostałam ostatnio sporo!

Dlaczego?

Ponieważ jak wiesz posiadam bloga od ponad 5 lat działam w social media, od niedawna kanał + 2 inne kanały i strony, oprócz tego sklep www oraz inne organizacje a to wszystko prowadzę i promuję na fb m.in. na około 20 moich grupach + innych tematycznych. Dodatkowo często wypowiadam się w różnych grupach, udostępniam coś prywatnie, zadaję pytania np. techniczne co jak zrobić na wordpress i inne. Pracuję online więc spędzam na FB miedzy 6 a 10 h dziennie. To wszystko składa się na to, ze jestem dosyć aktywnym użytkownikiem…myślałam że to dobrze…do czasu… Dlatego powstał ten wpis…jeśli pracujesz w social media nie życzę Ci tego, ale chcę podzielić się sposobami jak tego unikać. Ponieważ algorytmy Facebooka są coraz bardziej rygorystyczne i jeśli raz trafisz do „facebookowego więzienia” trudno będzie Ci później z niego wyjść, nawet jeśli blokady zostaną cofnięte przez dłuuuugi czas będziesz na tzw.  zwolnieniu warunkowym. Jeśli przeraziła Cię ta informacja to niestety mam jeszcze gorszą Facebook może na stałe zablokować albo nawet usunąć Twoje konto!!!

 

Jak tego uniknąć? Czego nie robić? Jak sobie z tym radzić?

Wolisz czytać czy słuchać? Nagrałam tez o tym film! 

Dlaczego Facebooka wprowadza blokady na konta użytkowników i czy to w ogóle możliwe ?

Niestety tak, Facebooka to medium społecznościowe. Powstało do kontaktowania się z bliskimi a nie do promowania biznesów, stron, blogów, kanałów, zbierania leadów czy zbierania bazy kontaktów.

Z racji tego że medium stało się idealnym narzędziem do w/w celów i powstało wiele spamu na platformie chociaż to nie jedyna i najgorsza forma wykorzystania. Wiele ludzi, zaczęło wykorzystywać Facebooka wręcz  nielegalnych, nieetycznych i niekorzystnych dla społeczności celów.

Wyobraź sobie, że gdyby nie tak restrykcyjna polityka Facebooka, byłabyś zasypana milionem spamerskich wiadomości, a na dodatek bezpieczeństwo Twoje i Twoich dzieci byłoby bardzo zagrożone.

Dlatego restrykcja algorytmów Facebooka jest coraz większa. Oczywiście dla zwykłych użytkowników Facebooka to żadna zmiana. Dlatego z jednej strony powinniśmy być wdzięczni za to, że medium jest kontrolowane i działa tak by zbać o nasze bezpieczeństwo i abyśmy nie byli zalewani masą spam. Chociaż nowi użytkownicy mogą zdziwić się na blokadę konta kiedy będą „zbyt aktywni” hmm ale co to właściwie oznacza? Za jakie działania można wylądować w więzieniu? Co jeśli wykorzystujemy medium do promocji naszego biznesu? Co robić aby tego unikać?

Algorytmy Facebooka strzeżone są wielką tajemnica, ale jak już wspomniałam wcześniej wiele osób które trafiły do więzienia mogą np. ja dzielą powodami, skutkami i oczywiście rozwiązaniem sytuacji! Ponieważ istnieją  zasady, które mogą zmniejszyć ryzyko wylądowania w Facebookowym więzieniu.

Przerażające! Wiem ale….nie martw się! To nie oznacza, że nie możesz prowadzić swojej firmy i wykorzystywać Facebooka do reklamy, po prostu należy to robić mądrze. Skoro tu jesteś to pewnie szukasz rozwiązania dlatego poniżej kilka sprytnych metod jak sobie z tym radzić a na końcu kilka ważnych kwestii odnośnie Twojego profilu!

Limity, których warto się trzymać? Co warto robić aby być “dobrym użytkownikiem” ? 

 1. Nie publikuj tej samej treści w kilku miejscach naraz w krótkim odstępie czasu najlepiej odczekaj kilka minut a najlepije kilkanaście minut czy 1-2 h pomiędzy postami i zmieniaj delikatnie ich treść pisząć ja ręcznie.
 2. Nie wklejaj wciąż tej samej informacji wszędzie, gdzie się da (zwłaszcza jednocześnie w kilkudziesięciu różnych grupach czy komentarzach)
 3. Dodawaj różnorodne posty: czasem linki, czasem zdjęcia, czasem sama treść, czasem film bez linku tylko prosto na fb jako wideo
 4. Skracaj linki np. poprzez taką opcje jak www.bitly.com
 5. Nie dołączaj do zbyt wielu grup dziennie i nie publikuj w nich treści od razu
 6. Sprawdzaj regulaminy grup do ktorych dołączasz i nie publikuj treści niezgodnej z regulaminem (grozi to usunieniem posta lub Twojego członkostawa a regularnie powstarzająca się taka historia = blokada)
 7. Nie wysyłaj kilku tych samych treści w prywatnych wiadomościach, zwłaszcza z linkiem.
 8. Nie wysyłaj więcej niż 10-15 zaproszeń do obcych osób – wystarczy, że 2 lub 3 osoby odrzucą Twoje zaproszenie, żeby Facebook się Tobą zainteresował.
 9. Nie rozsyłaj zaproszeń do gier aplikacji, uważaj też z zaproszeniami na wydarzenia.
 10. Nie twórz też zbyt wielu grup i nie dodawaj do nich znajomych
 11. Nie twórz zbyt wielu stron, nie zapraszaj do polubień zbyt dużej ilości oraz nie lajków zbyt dużej ilości profili.

 • Możesz mieć tylko jeden profil o takim imieniu i nazwisku.
 • Podaj swoje prawdziwe imię i nazwisko.
 • Dodaj do zakładki” informacje prawdziwe informacje o sobie m.in. szkoła, miejsce pracy, stan cywilny. To co możesz uzupełnij i zadbaj o prywatność  – możesz dokonać wyboru kto widzi te treści.
 • Nie spamuj na swoim profilu linkami, zdjęciami itp. częściej niż 1 raz dziennie!

Jeśli podejrzewasz, że jakaś konkretna osoba ( z Twoich znajomych lub nie) działa na Twoją niekorzyść, możesz po prostu ją zablokować. Jeśli nie będzie widziała co udostępniasz, nie będzie miała możliwości zgłoszenia tego.

Oczywiście to nie działa w ten sposób, że po jednym czy dwóch zgłoszeniach do Facebooka od razu dostajesz blokadę, ale warto zwrócić na to uwagę.

 

Mam nadzieję, że pomogłam!

pozdrawiam

Patrycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *