Creator – recenzja filmu. Czy warto obejrzeć Twórca (2023)?

Creator (Twórca) to najnowsza produkcja z 2023 roku. Film Sci-Fi, który porusza tematy związane z Sztuczną Inteligencją, przyszłością i rolą człowieka na naszej planecie. Film Creator obejrzałam z ogromnym zainteresowaniem. Co o nim myślę? Zapraszam do czytania. Uwaga artykuł może zawierać spojlery.

Fabuła filmu Creator 2023

Film „Creator” z 2023 roku przedstawia wizję przyszłości dotkniętej wojną pomiędzy ludźmi a siłami sztucznej inteligencji. Głównym bohaterem jest Joshua, były agent specjalny, który opłakuje zaginięcie swojej żony. Zostaje on zwerbowany, aby odnaleźć i zabić „Stwórcę” – tajemniczą postać odpowiedzialną za rozwój zaawansowanej AI, która stworzyła broń zdolną zakończyć wojnę przez zniszczenie ludzkości. 

Akcja filmu rozgrywa się w 2055 roku, gdy AI odpala głowicę nuklearną nad Los Angeles, co prowadzi do wojny większości zachodnich narodów przeciw AI, by zapobiec wyginięciu ludzkości. W konflikcie tym opór stawiają mieszkańcy Nowej Azji, którzy nadal popierają rozwój AI.

W filmie, Joshua otrzymuje zadanie od swoich wojskowych przełożonych, by śledzić i zabić tajemniczą postać znaną jako „Nirmata”, twórcę nowego AI. Podczas swojej misji, Joshua odkrywa tajną broń – robota w postaci młodego dziecka. Film łączy w sobie elementy akcji, przygody i dramatu, a reżyserowany jest przez Garetha Edwardsa. Główną rolę gra John David Washington.

film creator recenzja

Moje refleksje nad filmem Twórca

Film został przedstawiony w bardzo przyjemny do odbioru sposób. Mamy złych i dobrych. Co ciekawe tymi złymi są amerykanie, którzy posiadając ogromny gwiezdny niszczyciel „Nomad” – panują nad światem. Tymi „dobrymi” są mieszkańcy Nowej Azji asymilujący się z robotami i simami, żyjąc z nimi w pokoju i zgodzie. Wszelakie roboty wykazują tutaj wiele ludzkich emocji jak gniew, radość, miłość, troskę. Nie widzimy tutaj żadnej tyranii sztucznej inteligencji nad człowiekiem, AI nie zabrała człowiekowi pracy. Uzupełniają się, dzielą swój dom a także troszczą się o człowieka/robota.

Jest to naprawdę miła wizja przyszłości, w której człowiek i Sztuczna inteligencja żyją obok siebie. Amerykanie jako największe mocarstwo wywołuje wojnę wszystkim AI i jej zwolennikiem po nuklearnym ataku na Los Angeles (co zostanie rozwinięte w dalszej części filmu). Kierując się strachem i ogromnymi uprzedzeniami, niszczą wszystkie inteligentne formy nie zważając na cywili, dzieci, zwierzęta, pola uprawne i inne. Każdy ich atak to masowe mordy.

film creator recenzja nomad
Nomad z filmy Creator

Człowiek z natury boi się wszystkiego nad czym nie ma kontroli. Jednak jak się okazuje, to nie AI jest potworem a człowiek, który drugiemu człowiekowi może stworzyć piekło. To nie maszyn powinniśmy się bać, a ludzi którzy je projektują lub tworzą. Myślę, że to jest moim zdaniem myśl przewodnia filmu.

Film Twórca zachwyca wykonaniem. Efekty są zrobione na wysokim poziomie i nie są w zupełności tandetne. Muzyka piękna i klimatyczna, trzyma dodatkowo w napięciu przez cały film.

Film Creator oceniam na 8/10. Miło spędziłam wieczór przy filmie, ale tym samym film mnie nie znudził czy uśpił. Nie był też mocno angażujący i męczący. Kilka wątków jak to w każdym filmie było komicznych ale to mały szczegół.

Uważam, że warto obejrzeć film Creator. To świetne kino z niesamowitymi efektami, a także skłaniające do refleksji nad naszą przyszłością. Jaką przyszłość chcielibyśmy wybrać. Czy AI jest rzeczywiście zagrożeniem czy też szansą na nasz rozwój. Jaką rolę pełni w tym wszystkim człowiek.

Obejrzałaś/eś film Twórca? Napisz w komentarzu co myślisz o nim!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *