Podstawowe wyposażenie działki – co kupić?

Zakup działki był pierwszym krokiem do stworzenia własnego miejsca relaksu i odpoczynku na łonie natury. Szybko okazało się, że aby w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje działka, musimy zaopatrzyć się w kilka podstawowych przedmiotów, które ułatwią nam codzienne funkcjonowanie oraz pielęgnację ogrodu. W dzisiejszym artykule podzielę się listą niezbędnych rzeczy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej działki.

Pierwszym zakupem na naszą działkę była – łopata do odświeżania wjazdu! Kiedy przyjechaliśmy na działkę zakupioną jesienią 2020 roku, po małym deszczu i opadach śniegu okazało się, że mamy trudność, by na nią wjechać i wyjechać. Pierwszym zakupem, była więc łopata, która od tego czasu przydała się jeszcze kilka razy. Co jeszcze było niezbędne? Podzieliłam to na kilka kategorii:


 

1. Narzędzia ogrodowe. Powiem Ci jakie narzędzia ogrodowe to absolutne must-have na każdej działce.

 • Na pierwszym miejscu jest taczka! Być może będzie to dla Ciebie zdziwienie, ale to dla mnie numer jeden! Nawet nie wiesz ile razy i w jakich sytuacjach nieoczywistych przydała nam się na działce taczka! Mimo, że nie robiliśmy bezpośrednio sami remontu, tylko ekipa remontowa, taczka jest niezbędna. Do czego? Do przewiezienia czegoś z jednego końca działki na drugi, nie tylko ciężkich przedmiotów, ale tez większej ilości jak piwo na grilla -serio! Taczka przydała się tez wielokrotnie podczas przeprowadzki, sadzenia roślin, porządkowania działki z bibelotów. Oczywiście możesz zakupić też wózek ogrodowy lub do przeprowadzki, ale uwierz mi, że nic sobie tak nie poradzi z nierówny, podłożem jak taczka! W co jeszcze warto zaopatrzyć się po zakupie działki?
 • Łopatę, a raczej szpadel, którym wykopiesz  np. dół do wsadzenia roślinek, postaw na porządną, dobrze wyprofilowaną, my kupiliśmy jakaś tanią za 40 zł którą naprawdę ciężko się kopało, a po roku kupiliśmy ten szpadel marki Cellfast i naprawdę polecamy.
 • Sekatory, nożyce ogrodowe – jeśli posiadasz na działce drzewa lub krzewy bardzo przyda się taki zestaw sekatorów, kupiliśmy go w 2020 i do dzisiaj korzystamy. Co ciekawe nie tylko do przycinania gałęzi, czy trawy, ale również podczas sadzenia roślin np. do ucinania korzeni.
 • Grabie, jeśli na działce są lub będą drzewa i krzewy, niekoniecznie liściaste ponieważ po iglastych też jest co sprzątać, wiem co piszę, bo mamy oba rodzaje, to polecam te dwa rodzaje, grabie utwardzane mocne oraz grabie wachlarzowe, które zgarniają więcej liści. Jeśli masz sporo drzew to do zbierania liści czy igieł przyda się też taka metalowa łopata z szeroką głowicą, którą łatwo nakłada się do kosza czy worka na odpady bio, sprawdzi się również do śniegu.
 • Motyka lub kultywator też będzie niezbędna, oczywiście jeśli planujesz ogródek, nam sprawdza się taka na długiej rączce też marki Cellfast.
 • Sprzęt do pielęgnacji trawnika, kosiarka do trawy (elektryczna, benzynowa lub ręczna), jeśli posiadasz trawnik na działce, warto zainwestować w sprzęt do jego pielęgnacji, podkaszarkę a może nawet wałek do trawnika jeśli planujesz sadzić trawę, nam przydał się kilka razy, ale wypożyczaliśmy go w lokalnej firmie.
 • Drabina składana lub teleskopowa, potrzebna niezbędnie min. 1 raz w tygodniu.

2. Meble ogrodowe. Własna działka to nie tylko praca, prawda? To również, a nawet przede wszystkim odpoczynek. Dlatego wygodne meble ogrodowe to klucz do udanego wypoczynku na działce. Wybierz takie, które będą odpowiadać Twoim potrzebom i stylowi, na pewno warto wziąć pod uwagę:

 • Stół ogrodowy polecam albo rozkładany albo dwa osobne, przyda się na większe imprezy
 • Krzesła lub fotele ogrodowe, polecam 4-6 ustawionych na stale na tarasie czy w altanie oraz kolejne 6 składane lub rezerwowe na większą imprezę
 • Leżak, hamak a może fotel? Najlepiej wszystko!
 • Parasol ogrodowy lub markiza, chyba, że posiadasz sporą ilość drzew i cienia na działce

3. Oświetlenie ogrodowe, pozwala na korzystanie z działki również po zmroku i dodaje jej uroku. Rodzajów lampy ogrodowych jest całe mnóstwo, ja stawiam na lampki solarne, takie, które można umieścić przy ścieżce, na drzewie lub powiesić na budynku oraz girlandy świetlne, również solarne, dużo girland – uwielbiam!

4. System nawadniania, aby ułatwić sobie pielęgnację roślin, warto zaopatrzyć się w system nawadniania:

 • Wąż ogrodowy poleca, taki na bębnie, który umieszczony w jednym miejsce nie blokuje węża – złoto, kupiliśmy dopiero w tym sezonie.
 • Zraszacz
 • Nawadnianie kropelkowe, które planujemy, ale dopiero po wszystkich remontach

5. Grill, bo przecież grillowanie to jedna z ulubionych form spędzania czasu na działce. Wybierz odpowiedni grill dla siebie:

 • Grill węglowy, gazowy czy elektryczny?
 • Akcesoria do grillowania, np. szczypce, sztućce, ruszt

6. Domek narzędziowe, szopa lub skrzynka na narzędzia, która pozwoli na zachowanie porządku i łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych przyborów, mój majsterkowicz korzysta z takiej skrzynki na narzędzia na kółkach. Domek narzędziowy lub szopa to idealne miejsce do przechowywania sprzętu ogrodowego, mebli ogrodowych oraz innych przedmiotów, które nie powinny być narażone na działanie czynników atmosferycznych. Z narzędzi ręcznych, podczas drobnych napraw i prac na działce warto zaopatrzyć się w:

 • Młotek
 • Śrubokręt
 • Klucze nasadowe
 • Wkręty, gwoździe, kołki

7. Kompostownik to doskonały sposób na utrzymanie porządku na działce, a jednocześnie pozyskanie naturalnego nawozu do ogrodu, my przez pierwsze dwa sezony mieliśmy taki plastikowy kompostownik, ale teraz ze względu na bardzo dużą ilość trawy oraz liści, mój mąż zbudował nam 4 razy większy samodzielnie.

Dodasz coś jeszcze od siebie do tej listy? Zakup odpowiedniego wyposażenia działki to inwestycja, która przyniesie wiele korzyści. Dzięki temu stworzysz miejsce, w którym będzie można w pełni odpocząć i cieszyć się pięknem przyrody, dbając jednocześnie o estetykę i porządek swojej przestrzeni. Pamiętaj, że wyposażenie działki można dostosowywać stopniowo, zgodnie z potrzebami i możliwościami budżetowymi. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na jakość kupowanych przedmiotów, aby służyły przez długi czas i nie sprawiały kłopotów w użytkowaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *