Jak sprawdzać składy ubrań, aby wybierać lepsze?

green textile

Kiedy zaczynamy bardziej zwracać uwagę na to, co nosimy, istotne staje się zrozumienie składu ubrań. Składy mogą wpływać nie tylko na komfort noszenia, żywotność ubrań, ale przede wszystkim na zdrowie skóry oraz środowisko.

Jak sprawdzać składy ubrań, aby wybierać lepsze?

Oto kilka wskazówek, jak sprawnie sprawdzać składy ubrań i dokładnie wybierać te najbardziej odpowiednie: 

1. Zweryfikuj skład materiału
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie składu materiału. Unikaj ubrań, które zawierają sztuczne włókna, takie jak poliester czy nylon w składzie większym niż 25-50%. Zamiast tego, wybieraj ubrania z naturalnych materiałów, takich jak bawełna, len, jedwab czy wełna. Są one bardziej przewiewne, hipoalergiczne i przyjazne dla skóry.

więcej pisaliśmy o tym w poniższych artykułach:

Jak wybrać naturalne i przyjazne dla skóry materiały?

Dlaczego warto zwracać uwagę na składy ubrań i dlaczego unikać noszenia syntetycznych materiałów?

2. Unikaj chemikaliów w modzie!
Zweryfikuj, czy ubranie zostało poddane specjalnym procesom chemicznym, takim jak wybielanie czy barwienie. Substancje chemiczne używane w tych procesach mogą wywoływać reakcje alergiczne. Wybieraj ubrania oznaczone jako „bezpieczne dla skóry” lub „hypoalergiczne”.

3. Przeczytaj składnik dodatkowe
Oprócz głównego materiału, sprawdź składniki dodatkowe, takie jak nici, guziki czy zamki błyskawiczne. Upewnij się, że są one również wykonane z przyjaznych dla skóry i trwałych materiałów, a także, że są solidnie przyszyte.

4. Zwróć uwagę na kraj produkcji
Kraj produkcji może również dostarczyć informacji na temat standardów i praktyk. Niektóre kraje mają bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące substancji chemicznych używanych w produkcji ubrań. Jednak pamiętaj, że to nie zawsze jest jednoznaczne, a najlepiej jest sprawdzić konkretną markę. Zasada im bliżej produkowane, tym lepiej z pewnością da Ci wiele do myślenia.

Sprawdzanie składów ubrań staje się kluczowym elementem świadomego podejścia do mody. Dzięki temu nie tylko dbamy o własne zdrowie i komfort, ale również wspieramy marki, które przyczyniają się do ochrony środowiska. Pamiętajmy, że jako konsumenci mamy wpływ na to, jakie produkty są oferowane na rynku, dlatego warto dokładnie czytać etykiety i kierować się wartościami, które są nam bliskie. Jeśli interesuje Cię temat jakościowej mody polecam śledzić na instagramie taki profil jak @katarzynadanilko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *