Jak wybrać naturalne i przyjazne dla skóry materiały?

assorted-color towels hanging inside room

Skóra, nasze największe organy, zasługuje na najwyższą troskę i uwagę, zwłaszcza jeśli chodzi o ubrania, które nosimy na co dzień. Wraz z rosnącym zainteresowaniem ekologią i zdrowym stylem życia, coraz więcej osób zwraca uwagę na materiały naturalne, które nie tylko są przyjazne dla środowiska, ale także dla naszej skóry.

Jak wybrać naturalne i przyjazne dla skóry materiały?

Oto przegląd niektórych z najbardziej naturalnych i przyjaznych dla skóry materiałów, które warto rozważyć: 

1. Bawełna 
Zwracaj uwagę by, była to bawełna organiczna. Jest to doskonały wybór dla tych, którzy pragną uniknąć chemikaliów i pestycydów. Uprawiana bez sztucznych nawozów i pestycydów, bawełna organiczna jest delikatna dla skóry, hipoalergiczna i przewiewna.

2. Len
Len to kolejny naturalny materiał, który zdobywa popularność ze względu na swoje liczne zalety. Jest lekki, przewiewny i absorbuje wilgoć, co sprawia, że jest idealny na letnie dni. Ponadto, len ma właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, co przyczynia się do zdrowia skóry.

 3. Jedwab
Jedwab to luksusowy, naturalny materiał pochodzący z kokonów jedwabników. Jest gładki, delikatny dla skóry i charakteryzuje się naturalnym połyskiem. Jedwab jest także hypoalergiczny, co sprawia, że jest odpowiedni nawet dla osób o wrażliwej skórze.

4. Wełna 
Wełna np. merynosa pochodzi od australijskich owiec merynosów. Jest miękka, lekka i doskonale izoluje ciepło. Działa termoregulacyjnie, co oznacza, że utrzymuje ciepło w chłodne dni, a jednocześnie jest przewiewna, aby chronić przed przegrzaniem.

5. Tencel (Lyocell)
Tencel, znany również jako lyocell, to sztuczny materiał wytwarzany z celulozy drzew. Jednak proces produkcji jest przyjazny dla środowiska. Tencel jest miękki, przewiewny i chłonny, co sprawia, że jest świetnym wyborem na letnie ubrania.

6.  Wiskoza

Wiskoza jest włóknem pochodzenia roślinnego, ale jako tkanina zaliczana jest do produktów sztucznych. Ponieważ wiskoza wytwarzana jest z włókien celulozowych, powstających w laboratorium po znacznej obróbce chemicznej. Włókna celulozowe jednak otrzymywane są z drewna, w szczególności pochodzącego z drzew iglastych. Jest to więc ciekawy przykład tkaniny, którą można nazwać zarówno naturalną, jak i syntetyczną.

7. Modal 

To włókno celulozowe produkowane z drzew powstałe na bazie wiskozy. Cechuje je duża odporność na uszkodzenia i atłasowy połysk. Materiał pochłania o 50% więcej wilgoci niż bawełna. Jest bardzo przyjazny dla skóry, ponieważ utrzymuje ją suchą i umożliwia jej oddychanie.

8. Cupro 

Cupro to nowoczesna tkanina, bywa nazywana sztucznym jedwabiem, ponieważ jest miękka w dotyku, cienka i lejąca. W przeciwieństwie do tkaniny z nici jedwabników stanowi produkt dozwolony dla wegan. Doskonałe właściwości idą w parze ze szlachetnym wyglądem – tkanina cupro w procesie barwienia mocno nasyca się szlachetnymi kolorami, które na długo zachowują świeżość.

9. Acetat

To tkanina, która w ostatnim czasie ma coraz większą popularność, mimo, że do niedawna była praktycznie nieznana.  Acetat to inaczej włókno celulozowe. Zalicza się go to tkanin sztucznych, czyli takich, które zostały wykonane z włókien wytwarzanych z surowców naturalnych. Często utożsamiany jest z jedwabiem jako jego tańsza alternatywa. Ze względu na swoje właściwości bardzo często jest wykorzystywany do wykończenia odzieży w postaci podszewki.

Wybierając te materiały, masz pewność, że będą wygodne i przyjazne dla skóry, nie tylko dbamy o nasze zdrowie, ale także o środowisko. Unikamy szkodliwych substancji chemicznych i wspieramy producentów, którzy stawiają na zrównoważone praktyki. Pamiętajmy, że to, co nosimy, ma wpływ nie tylko na naszą skórę, ale także na planetę, dlatego warto kierować się zasadami ekologii i troski o własne dobrostanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *