Co wpływa na cenę budowy domu? Jak to wyglądało u nas?

Budowa domu to jedna z największych inwestycji w życiu wielu osób. Koszty budowy mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Oto kluczowe elementy, które wpływają na cenę budowy domu.

Co wpływa na cenę budowy domu?

1. Projekt domu ile kosztuje? Jakie są rodzaje i możliwości?

Wycena projektu zależy od kilku czynników o których piszę poniżej. Warto też wiedzieć, że projekty domów, dzielimy na gotowe oraz indywidualne. Gotowe możemy zakupić „od ręki”, ważne jest, by mieć pewność, że działka, na której chcemy postawić dom z konkretnego projektu, spełnia wymagania. Gotowy projekt, których jest wiele z internecie, można też dostosować pod swoje wymagania, chociaż wtedy może okazać się, że lepiej jest zastosować projekt indywidualny bazując na inspiracjach w projekcie gotowym. Projektując nasz dom, musieliśmy go dostosować w 100% pod działkę oraz gotowy już stary dom. Dlatego pracowaliśmy na projekcie indywidualnym i naszych potrzebach, ale przeglądaliśmy też wiele domów i projektów gotowych, inspirując się rozwiązaniami tam zastosowanymi. 

Podsumowując, jakie mamy możliwości:

 • Rodzaje budynków: dom jednorodzinny, bliźniak, segment, dom wielorodzinny.
 • Metraż: w tym momencie mamy możliwość budowy domu bez pozwolenia do 70 m2. Należy pamiętać, że większa powierzchnia oznacza wyższe koszty budowy, wykończenia oraz wyposażenia domu, czy utrzymania. Nasz dom po rozbudowie ma 140 m2 i jest to wystarczająca przestrzeń dla 2-3 osób do życia i pracy.
 • Kompleksowość projektu: prosty, parterowy dom będzie tańszy w budowie niż wielopoziomowy obiekt z nietypowymi rozwiązaniami architektonicznymi.

2. Wybór materiałów pod budowę domu

Na ten moment na rynku jest spory wybór materiałów do budowy domu. Od domów z bala, drewnianych gotowych konstrukcji, keramzytu czy najbardziej popularnego rozwiązania w naszym kraju, czyli pustaki i beton komórkowy.

3. Lokalizacja domu, a jego cena

Na cenę budowy domu, ma nie tylko jego rodzaj wielkość, ale i sama działka, jej dostępność, dojazd czy chociażby ukształtowanie. W naszym przypadku była to kluczowa kwestia, bo jak się okazało po zakupie, musieliśmy wystąpić o rozbudowę do Wód Polskich, co wiązało się z kosztami i dodatkowymi pozwoleniami oraz papierkami. Co jeszcze wpływa na koszty budowy działki?

 • Koszty gruntów: w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak centra miast czy malownicze rejony, cena działki będzie wyższa.
 • Koszty pracy: w niektórych regionach wynagrodzenie pracowników budowlanych może być wyższe.
 • Dostępność do mediów: podłączenie do prądu, wody czy kanalizacji w odległych lokalizacjach może generować dodatkowe koszty.

4. Wykończenie wnętrza domu, ceny i możliwości

 • Standard wykończenia: zapewne zdajesz sobie sprawę, że luksusowe materiały i zaawansowane technologicznie rozwiązania będą droższe. Wykończenie domu to m.in rodzaje podłóg, okien, zastosowane farby, tapety na ścianach, ale także parapety czy sposób ocieplenia od środka.
 • Zakres prac: pełne wykończenie domu „pod klucz” to dodatkowe koszty w porównaniu z budową w stanie surowym zamkniętym. Oczywiście wszystko możemy podzielić na etapy. Bierzmy tylko pod uwagę fakt, że jeśli robimy wszystko od razu, może okazać się, że jedna ekipa zrobi nam to w krótszym czasie i w korzystniejszej cenie. Dodatkowo rozłożenie remontu w czasie, powoduje kilkukrotne koszty i czas sprzątania, wynajmowania sprzętu, co przecież również przekłada się na końcowe koszta.

5. Jakie instalacje w domu?

 • Rodzaj ogrzewania:  tradycyjne ogrzewanie gazowe, pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką, a może ogrzewanie elektryczne czy za pomocą kominka? W naszym przypadku stanęło tylko na ogrzewaniu gazowym. W działce mieliśmy już przyłączenie, koszta wykonania okazały się bardzo przyzwoite, a koszty utrzymania, wynoszą bardzo mało. Jesteśmy już po 3 sezonach grzewczych, koszty wynoszą między 300 a 800 zł miesięcznie. . Mowa tu o opłacie za gaz, który ogrzewa nam dom i wodę do mycia. Koszty podłączenia ogrzewania podłogowego oraz pieca gazowego wyniosły około 40 tyś zł (mowa tu o materiałach, podłączeniach i kotłowni).
 • Woda to temat rzeka w naszym przypadku. Wodociąg ma być w wiosce kiedyś. Studnia już była, ale wywierciliśmy nową, niestety woda nie jest zadowalająca i mimo filtrów nie pijemy jej, a nawet na niej nie gotujemy. Jesteśmy na etapie sprawdzania kolejnych filtrów. Na ten moment wydaliśmy na kwestie wody ok. 12 tyś zł.
 • Systemy inteligentnego domu: automatyzacja, systemy alarmowe, inteligentne oświetlenie itp. Mimo, że zawodowo jesteśmy mocni związani z nowymi technologiami, w domu nie zdecydowaliśmy się na jakieś mega systemy, z różnych względów m.in dlatego, że uważamy, iż to ogłupia i rozleniwia. Zainwestowaliśmy natomiast w kilka rozwiązań wspomagających naszą pracę czy kamery, które monitorują nasze zwierzęta i ogólną sytuację na działce i w domu.

6. Formalności i pozwolenia a budowa domu

Podczas budowy domu, przygotuj się na opłaty administracyjne takie jak koszty związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę, nasza sytuacja była trochę inna ponieważ dom juz stał, więc było ich zdecydowanie mniej, ale przechodziliśmy odwrotną procedurę, o której napiszę z czasem.
Do kosztów formalnych warto doliczyć koszty projektowe m.in opłaty za przygotowanie projektu technicznego, opinie rzeczoznawców, analizy gruntowe. Mogą one wynieść od 4 do nawet 12 tyś zł.

7. Wybór wykonawcy

Jak wybrać firmę czy ekipę do budowy dom?

W naszym przypadku był to przypadek, nie wiem czy wiele osób podjęłoby takie decyzje jak my, ale no cóż tacy jesteśmy, że ufamy ludziom, kiedy intuicja podpowiada nam by tak zrobić. Tak było w tym przypadku, pomogła nam firma z naszej wioski, która nie miała dużego doświadczenia w rozbudowach, a w remontach, ale wiecie co to był najlepszy wybór!

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy budowlanej?

 • Doświadczenie i renoma: renomowane firmy budowlane mogą pobierać wyższe opłaty, ale często oferują gwarancję jakości. Warto poczytać i popytać oraz koniecznie zobaczyć poprzednie realizacje. Tak zrobiliśmy i obie te kwestie się sprawdziły.

Bazując na doświadczeniu, podpowiem, że warto mieć podpisane umowy. My akurat z firmą wykonującą rozbudowę mieliśmy umowę i rozpisany podział kosztów i to było bardzo mądre, podobnie z innymi wykonawcami, ale wiesz co? Z dwoma firmami nie mieliśmy i zgadnij co…Kiedyś napiszę o tym więcej.

8. Nieprzewidziane koszty budowy domu

Czy się zdarzają? Oczywiście!

Jaki budżet założyć? My założyliśmy ok. 10-15% i tak wyszło.
Jakie problemy mogą się pojawić?

 • problemy z gruntem;
 • trudności w dostawie materiałów;
 • nieprzewidziane prace dodatkowe na działce czy w domu dla przykładu w naszym przypadku było to dodatkowe zastosowanie belki wzmacniającej pomiędzy domem starym i nową budową +15 tyś zł!

Cena budowy domu jest uzależniona od wielu czynników, od wyboru projektu, przez lokalizację, po wybór wykonawcy. Planując budowę warto dokładnie analizować wszystkie te elementy, konsultować się z ekspertami i rezerwować pewien margines w budżecie na ewentualne nieprzewidziane wydatki. Dzięki temu proces budowy będzie mniej stresujący, a nasze oczekiwania wobec wymarzonego domu zostaną spełnione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *