Jak czytać składy kosmetyków aby wybierać te najlepsze?

Ostatnio wiele mówi się o czytaniu składów kosmetyków, aby uniknać kupowania bubli i samej chemii w pięknym opakowaniu. Czasem jednak łatwiej powiedzieć niż zrobić, zwłaszcza jeśli się nie wie na co zwrócić uwagę. Mam nadzieję, że tym wpisem przybliżę Wam temat. Stworzyła go cosmeticosmos specjalnie dla Was!

Gdzie szukać składu kosmetyku?

Producent ma obowiązek zamieścić go na opakowaniu. To tzw. INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), które zawiera wykaz użytych substancji w języku angielskim oraz po łacinie (nazwy roślin). Jest to nazewnictwo międzynarodowe. 

Co można wywnioskować ze składu kosmetyku?

Producenci mają obowiązek ułożyć skład w kolejności od największej do najmniejszej ilości  danego składnika w gotowym produckie. Wynika z tego, że kilku pierwszych składników będzie w kosmetyku najwięcej, a skoro tak, warto aby były one naturalne albo przynajmniej miały pozytywne działanie na skórę (a nie odpowiadały np. za prawidłową konsystencję kremu). Sprawdź co w składzie mają Twoje produkty! Jesli są to np. SLS, parabeny czy aluminim…zastanów się czy naprawdę chcesz używać ich na co dzień…

Dlaczego warto czytać skład?

Dzięki temu unikniesz kosmetyków, których głownym zadaniem jest… przyjemna konsystencja, kolor i zapach. Na drogeryjnych półkach można z łatwością znaleźć kremy, które zawierają bardzo mało składników aktywnych. W jaki sposób mają pomóc naszej skórze?

Dzięki przeczytaniu składu możemy uniknąć np. nadmiaru konserwantów. Są one oczywiście konieczne, ale warto wiedzieć, że konserwanty występują w każdym użytym produkcie do pielęgnacji czy makijażu, więc ile nakładamy ich na całe ciało w ciągu doby?

Dzięki składom unikniemy także substancji, które działąją niekorzystnie na skórę. Osobiście unikam parafiny i innych olei mineralnych (Paraffinum Liquidum, Paraffin Oil, Mineral Oil, Petrolatum), ponieważ zostawiają nieprzepuszczalną warstwę na skórze, zapychającą pory i sprzyjającą np. trądzikowi. Unikam także alkoholu (samo Alcohol lub Alcohol denat), który nadmiernie odtłuszcza i wysusza skórę. Alergicy natomiast z łatwością wyszukają substancji uczulających. To wszystko wwarto sprawdzić w INCI przed zakupem kosmetyku.

Czego szukać w składzie?

Przede wszystkim warto szukać substancji aktywnych. To będą te nazwy łacińskie oraz kończące się na „extract” lub „oil”. Także kwas hialuronowy, witaminy, komórki macierzyste np. jabłek, naturalne masła m.in. shea. Im wcześniej w składzie tym jest ich prawdopodobnie w kosmetyku więcej, mają więc szansę zadziałać na naszą skórę.

Pamiętaj, każdy mój czy Twój wybór w drogerii jest bardzo ważny. Producenci śledzą nasze zakupy i statystyki sprzedaży. Jeżeli popyt na naturalne, bezpieczniejsze kosmetyki wzrośnie zapewniam, że wzrośnie także podaż, czyli wybór dla nas, konsumentek. Tak to działa, więc wybierajmy mądrze 🙂


Jeśli szukasz produktów naturalnych z dobrym składem i w cenie dla każdego zgłoś się do mnie a podpowiem Ci gdzie możesz takich szukać kontakt@patrycjastory.pl Dzięki mojemu poleceniu możesz zyskać co 4 zakupy za free! 

*****************************************************************************************

Dziękuję Anecie z cosmeticosmos za podzielenie się wiedzą, bądźmy świadome i wybierajmy zdrowie!

 

7 komentarzy

 1. Jeszcze by się słownik do tych wszystkich łacińskich zwrotów przydał. A tak to w sumie nie wiadomo co jest konserwantem, co zapychaczem a co składnikiem aktywnym.

  1. no tak niestety;( pewnych nazw związków producenci nie zdradzają bo o ich „tajemne receptury”

   1. Prawda, ale to byłby niesamowicie długi post 🙂

 2. Mam nadzieję, że wpis komuś się przyda 🙂
  Dziewczyny – to co kupujemy w drogerii wpływa na jakość produktów oferowanych nam do sprzedaży. Mało tego – fajne kosmetyki wcale nie muszą kosztować ponad 100zł, a wiele z nich jest uniwersalnych 🙂

  1. o tak racja! Ja mam 1 produkt, który jest na komary, na pryszcze a także można nim umyć ściany po długopisie;)

 3. Paulina Łojszczyk

  Post w sam raz dla mnie 🙂

  http://www.polinefashion.pl

  1. super! Bardzo się cieszę, że ma takie powodzenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *