Cypr – najważniejsze informacje o Cyprze

Cypr czy potrzebny paszport

Niedawno wróciliśmy z tygodniowych wakacji na Cyprze. Cypr to niesamowita wyspa, która jest „prawie” idealna pod każdym względem. Są tanie loty, jest piękna pogoda, jest smaczne jedzenie i są piękne widoki do zwiedzenia. W tym wpisie zaprezentuje część najważniejszych informacje o cypryjskiej wyspie.

W jakim miesiącu najlepiej jechać na Cypr?

Na Cyprze piękna pogoda jest cały rok. Oczywiście trzeba pamiętać że wyspa leży na morzu śródziemnym „pod” Turcją. Dlatego też w okresie zimowym będzie na Cyprze chłodno. Chłodno czyli około 13 stopni. Natomiast kiedy my byliśmy w marcu było już 23 stopnie – nasza polska jesień. Myślę że była to bardzo dobra temperatura. Było ciepło ale nie upalnie i można było w spokoju pozwiedzać. Tak do maja na Cyprze jest między 23-28 stopni. W naszym okresie letnim występują już tam upały i ciężko cokolwiek zwiedzać czy się poruszać. Nasza jesień to również idealny czas na zwiedzanie Cypru z podobną do marca-maja temperaturą. Tak więc jaki miesiąc jest najlepszy na Cypr – marzec, kwiecień, maj i październik listopad. 

Cypr czy potrzebny paszport

Ile kosztują loty na Cypr

Loty na Cypr są bardzo tanie. Na lot leci się linią Ryanair czyli niskobudżetową linią. Za lot w dwie strony na tydzień za dwie osoby zapłaciliśmy 700 zł czyli po 350 zł. Dlatego też Cypr jest chętnie wybierany przez Polaków właśnie ze względu na tani lot. Pamiętajmy jednak że loty Ryanairaem nie należą do najbardziej komfortowych. My lecieliśmy z lotniska Modlin więc dojazd z Warszawy dla niektórych też może być kłopotliwy. Na szczęście istnieją specjalne transfery lub też po prostu Uber który zawiezie nas pod same lotnisko. Druga sprawa to loty na Cypr są najczęściej o 6 rano czyli na lotnisku trzeba być o godzinie około 4.

Ile leci się na Cypr

Na Cypr leci się dosyć szybko. Sam lot w jedną stronę trwał 3 godziny. Niestety w czasie loty w Ryanairem nie da się ustawiać oparć siedzenia dlatego też drzemka w samolocie może być ciężka. W czasie lotu można zakupić jedzenie i picie. Samoloty Ryanair na Cypr latając co tydzień z lotniska Modlin. Loty na wyspę latają do miejscowości Pafos i Larnaka.

Cpr ile trwa lot na cypr

Czy potrzebny jest paszport na Cypr?

Na to pytanie można odpowiedzieć i tak i nie. Ogólnie aby zwiedzić Cypr południowy czyli np. Pafos, Larnaka, Limasoll to nie potrzebujesz mieć paszportu – wystarczy ważny dowód osobisty. To samo aby wypożyczyć samochód tak samo wystarczy dowód. Po Nikozji (która jest podzielona na Cypr grecki i tzw. obszar Republiki Cypru pod turecką okupacją) możesz się poruszać ale jeśli chcesz przejść na część turecką to potrzebujesz mieć paszport. Uważam że warto zabrać paszport ze sobą bo turecka część Nikozji ma swój klimat i pyszne jedzenie. Pamiętaj jednak że wypożyczalnie samochodowe najczęściej nie pozwalają na poruszanie się po Cyprze północnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *