Skuter na Bali – co musisz wiedzieć

skuter na bali wady zalety

We wpisie znajdziesz między innymi czy warto wynająć skuter, jaki skuter wziąć, ile kosztuje paliwo do skutera i na co uważać. To zaczynamy

Czy warto wziąć skuter na Bali?

Bali to rajska i nieduża wyspa, która da się objechać w 3-4 dni. Pomijając przepyszne jedzenie i serdecznych ludzi – Bali słynie z małych i wąskich uliczek, gdzie na każdym kroku znajdziesz świątynie, sklep lub restauracje. Wąskie uliczki i duży ruch powoduje ogromne korki po kilka kilometrów, zatory i blokady. Dodajmy do tego, że zasady ruchu ulicznego tutaj można powiedzieć nie istnieją. Kiedy braliśmy taksówkę z lotniska i jechaliśmy do naszego hotelu oddalonego raptem o 20 km to normalnie powinniśmy drogę pokonać w około 20 minut. Jechaliśmy 2 godziny stojąc w korku, spalinach i gorącu. 

Tak więc jeśli planujesz wynajmować samochód lub brać taksówkę – lepiej o tym zapomnij jeśli oczywiście nie masz wyboru. Na wszystkie problemy z komunikacją Twoją odpowiedzią będzie skuter. Wynajęcie skutera na Bali to jedna z najlepszych decyzji jaką podjeliśmy. Koszt był niewielki a możliwości przemieszczania się i dotarcia do miejsc – ogromne. Zanim jednak wynajmiesz skuter warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

Cena skutera na Bali

Cena wynajęcia skutera się bardzo różni. Wszystko zależy od miejsca i modelu skutera. Przeważnie jednak średnie ceny wynajmu skutera na Bali to między 70 000 do 150 000 Rupi Indonezyjskich (Stan na 2024 rok). Skuter możesz wynająć spod lotniska, dzięki czemu wracając będziesz mógł go zostawić w tym samym miejscu. Po za tym wiele jak nie większość hoteli oferuje wynajem skuterów w ramach swoich usług. Ostatecznie na mieście znajdziesz ogromną ilość wypożyczalni skuterów.

Wynajmując skuter zwróć uwagę na jego wielkość. Jeśli wynajmujesz tylko dla siebie, nie musisz brać dużego skutera. Bali to pagórkowata wyspa, gdzie wielokrotnie trzeba podjechać mocno pod górę. Dlatego też jeśli planujesz jeździć z kimś na jednym skuterze – weź wtedy większy skuter. My o tym nie wiedzieliśmy i parę razy podjeżdżając pod stromą górę trzeba było trochę odchudzić skuter bo nie dawał rady. Zdarzało się to naprawdę rzadko, więc jeśli nie planujesz wyjeżdżać poza miasto to spokojnie możesz też brać mniejszy.

Wynajęcie skutera na Bali a prawo

Ogólnie to jest tak, że aby poruszać się skuterem na Bali musisz posiadać prawo jazdy na kategorię A i międzynarodowe prawo jazdy kat. A. Nie jest jednak wymagane podczas wynajmu skutera. Żadna wypożyczalnia ani hotel nie zapyta się Ciebie o ten dokument. Skuter wynajmiesz tylko na pokazanie paszportu. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie zostawiać paszportu w ramach depozytu! Jest to Twój jedyny dokument tożsamości i potwierdzenie Twojej osoby. Jeśli jaka kolwiek wypożyczalnia każe Ci zostawić paszport – odwróć się i wyjdź. Znajdziesz napewno taką, której wystarczy skan/zdjęcie paszportu.

Paliwo do skutera na Bali

Z paliwem nie ma zupełnie problemu. W każdym mieście znajdziesz stacje benzynowe lub sklepiki z benzyną, natomiast w każdej wiosce jest choć jeden sklep z paliwkiem. Tutaj każdy jeździ na skuterze więc benzynę znajdziesz bez problemu. Koszt benzyny różni się w zależności od miejsca ale za około 3 litry benzyny płaciłem 30 000 – 50 000 rupii indonezyjskich. Nie polecam kupować benzyny z butelki (jeśli nie masz wyboru) ponieważ zauważyłem że jest ona mocno wywietrzała. Benzyna z dystrybutora w wiosce – nie ma z nią żadnego problemu. W przypadku stacji benzynowej – nie wiem nie zajeżdżałem na nią ponieważ zazwyczaj były na niej tłum ludzi.

Więcej o skuterze na temat policji na Bali, sprawdzonych trików czy innych – dowiesz się z naszego ebooka o Bali dostępnego tutaj – kliknij 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *