Kwasy w pielęgnacji twarzy – co musisz wiedzieć?

Skuteczna pielęgnacja skóry to coś więcej niż rutynowe stosowanie kremów i masek. Jeżeli zależy nam na maksymalizacji efektywności produktów do codziennej pielęgnacji, należy zwrócić uwagę na kwasy kosmetyczne – w szczególności na ich rodzaje i działanie.

Na półkach sklepów z kosmetykami i w sklepach internetowych z kosmetykami możemy znaleźć wiele tego typu produktów: kosmetyki z kwasem salicylowym, kosmetyki z kwasem azelainowym, kosmetyki z kwasem glikolowym, kosmetyki z kwasem BHA, kosmetyki z kwasem migdałowym itd. Kwasy w kosmetyce są szeroko i chętnie stosowane. Najważniejsze jest jednak, aby wiedzieć, kiedy i jak je użyć – wówczas będziemy mieć gwarancję poprawy kondycji naszej skóry, rozwiązania problemu i unikniemy podrażnień. 

Rodzaje cery i ich potrzeby

Cera tłusta

Osoby z cerą tłustą zmagają się z nadmiernym wydzielaniem sebum, które często powoduje zapychanie porów, co prowadzi do pojawiania się zaskórników, a nawet zmian trądzikowych. Najlepszym rozwiązaniem dla tego rodzaju cery jest stosowanie kosmetyków z kwasem salicylowym, które oczyszczają pory głęboko je penetrując i tym samym zmniejszając ryzyko ich zapychania.

Cera sucha

Skóra sucha wymaga stosowania wyjątkowo delikatnej pielęgnacji ukierunkowanej na nawilżenie i łagodzenie podrażnień. Doskonale sprawdzą się w takim przypadku kosmetyki z kwasem mlekowym i z kwasem hialuronowym.

Cera wrażliwa

Mając cerę wrażliwą warto sięgnąć po kosmetyki z kwasem azelainowym, ponieważ są one wyjątkowo skuteczne w łagodzeniu zaczerwienień i podrażnień.

Cera normalna

Nawet jeżeli mamy skórę normalną, a więc niewymagającą szczególnych działań naprawczych, to warto stosować kosmetyki zawierające kwas migdałowy, który ma delikatne działanie złuszczające, a jednocześnie doskonale nawilża skórę.

Skóra z przebarwieniami

Kwasy doskonale sprawdzają się w walce z przebarwieniami i nierównym kolorytem skóry. W takim przypadku zaleca się stosowanie kosmetyków z kwasami owocowymi, kwasem glikolowym i kwasem mlekowym, które mają złuszczać i rozjaśniać naskórek.

Cera dojrzała

Skóra dojrzała wymaga szczególnej pielęgnacji, aby walka z oznakami starzenia była skuteczna. W tym przypadku warto sięgnąć po kosmetyki z kwasem hialuronowym, retinolem i kwasem ferulowym – są one skuteczne w redukowaniu zmarszczek, nawilżaniu skóry i ochronie przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Jak stosować kosmetyki z kwasami

Wprowadzając kosmetyki z kwasami do swojej rutyny pielęgnacyjnej warto początkowo stosować mniejszą częstotliwość niż ta zalecana przez producenta. W przypadku braku podrażnień i „przyzwyczajenia się” skóry do tego składnika, można bez obaw zwiększać regularność aplikacji. 

Na stronie Sklep.lemone.pl każdy produkt zawierający kwasy posiada szczegółowy opis działania, sposobu stosowania i rekomendacji dla danego typu cery. Warto zapoznać się z tymi informacjami, żeby znaleźć najlepszy dla siebie kosmetyk.

Wybór kwasu właściwie dobranego do rodzaju skóry ma kluczowe znaczenie, jednak dla osiągnięcia spodziewanych efektów zawsze konieczna jest systematyczność stosowania w dłuższym okresie.

Artykuł powstał w ramach współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *