Kompletny przewodnik: Co zabrać do samolotu?

Kompletny przewodnik Co zabrać do samolotu

Co warto zabrać do samolotu, aby podróż była jak najmniej stresująca i najbardziej komfortowa. O tym w dzisiejszym wpisie.

Uwielbiam podróżować samolotem. Często latamy i zwiedzamy świat. Dlatego też postanowiłam napisać o tym wpis. 

Podróżowanie samolotem jest ekscytujące, ale może być również trochę stresujące, zwłaszcza jeśli nie jesteś pewien, co można zabrać na pokład. W związku z różnymi restrykcjami i zasadami dotyczącymi bagażu podręcznego, istotne jest dobrze przygotowanie się do podróży. Oto mój kompletny przewodnik, który pomoże Ci zrozumieć, co zabrać do samolotu.

Co zabrać do samolotu?

1. Dokumenty

Na samym początku, najważniejszym elementem, który musisz zabrać, są Twoje dokumenty. W tym zestawie powinien znaleźć się ważny dowód osobisty lub paszport, bilet lotniczy lub karta pokładowa, a także ewentualne dokumenty potwierdzające rezerwację hotelu lub wynajem samochodu. Wiele linii lotniczych pozwala na posiadanie wersji elektronicznej dokumentów takich jak np. bilet lotniczy. Warto mieć jednak zawsze kopię zapasową wydrukowaną nawet na jakiejś kartce roboczej. Dobrym trikiem jest tutaj także zeskanowanie i wydrukowanie paszportu, aby jadąc na różne wycieczki mieć przy sobie skan paszportu (pamiętaj, że skan nie zastąpi oryginalnego dokumentu!). Jeśli przechodziłaś operacje i posiadasz w ciele tytanowe płytki to koniecznie musisz mieć na to potwierdzenie lekarza, aby podczas kontroli nie zostać cofniętym.

2. Elektronika

Możesz zabrać ze sobą laptop, tablet, telefon komórkowy, czytnik e-booków lub inny mały sprzęt elektroniczny. Pamiętaj, że muszą one być naładowane i gotowe do włączenia na żądanie podczas kontroli bezpieczeństwa. Dodatkowo jeśli lot jest długi to warto posiadać przy sobie powerbank, dzięki któremu naładujesz cały sprzęt elektroniczny. Przy dalekich lotach w samolotach rozdają słuchawki do oglądania filmów.

3. Przekąski i napoje

Możesz zabrać do samolotu niewielkie przekąski, takie jak orzechy, batony granola czy owoce. Napoje natomiast muszą być zakupione już za kontrolą bezpieczeństwa ze względu na ograniczenia dotyczące płynów w bagażu podręcznym. Dobrym trikiem jest tutaj posiadanie składanej butelki, którą napełnisz w wielu punktach po kontroli bezpieczeństwa. Tak też zrobiliśmy lecąc na Zanzibar. Robiąc kanapki czy inne potrawy do samolotu unikaj jedzenia, które wydziela silny zapach. Szanujmy naszych współpasażerów bo nie lecimy sami samolotem.

4. Podręczne artykuły higieniczne

Zestaw małych produktów do higieny osobistej może być bardzo przydatny w czasie długiego lotu. Wszystkie płyny, żele i aerozole powinny być pakowane w pojedynczych opakowaniach o pojemności nie przekraczającej 100 ml i muszą być umieszczone w jednym przezroczystym, zamykanym worku. Przed spakowaniem dokładnie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami jakie panują na danym lotnisku.

5. Leki

Jeśli regularnie przyjmujesz leki, upewnij się, że masz je przy sobie. W razie potrzeby zaleca się także zabranie podstawowych leków przeciwbólowych czy przeciwhistaminowych. Z kolei przy przyjmowaniu większych płynów lub np. zastrzyków warto mieć zaświadczenie od lekarza.

6. Rozrywka

Długie loty mogą być męczące, dlatego dobrze jest zabrać coś do rozrywki. Książka, muzyka, audiobooki, gry – cokolwiek Cię interesuje. Świetnym urządzeniem jest także np. konsola Nintendo Switch, w którą możesz grać z partnerem/partnerką/dziećmi. Nie zapomnij także słuchawek, aby nie przeszkadzać uczestnikom lotu.

7. Komfort

Poduszka do szyi, koc, skarpetki kompresyjne czy maska do spania mogą poprawić komfort podczas długiego lotu. Adrian zawsze zabiera także zatyczki do uszu bo przy długich lotach panujący hałas bywa uciążliwy. Warto zabrać także odzież na zmianę lub ciepłą bluzę ponieważ w samolocie jest zawsze włączony nawiew/klimatyzacja.

Pamiętaj, że każda linia lotnicza może mieć nieco różne zasady dotyczące tego, co jest dozwolone na pokładzie samolotu. Zawsze sprawdzaj najnowsze informacje na stronie linii lotniczej, z której korzystasz. Bezpiecznej podróży! Teraz już jesteś gotowa na podróż samolotem i wiesz co zabrać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *