Co wyróżnia dobrą bluzę turystyczną?

Każdy pasjonat górskich wędrówek doskonale wie, jak ważne jest właściwe przygotowanie się do takiej wyprawy. Jednym z kluczowych elementów jest skompletowanie odpowiedniej odzieży. Pod tym kątem pamiętać trzeba m.in. o tym, jak zmienna bywa pogoda w górach. Dlatego wybór butów czy kurtki nie może być przypadkowy. Tak samo jest w przypadku bluzy turystycznej. Na rynku takich bluz nie brakuje. Czym jednak powinna charakteryzować się dobra bluza turystyczna?

Jak wybrać bluzę turystyczną?

Dostępne na rynku bluzy turystyczne są naprawdę różne. Wybór tej konkretnej nie może być jednak przypadkowy. Czym zatem kierować się przy jej wyborze? Przede wszystkim pamiętać trzeba, że rola bluzy turystycznej zwłaszcza jesienią i zimą jest nie do przecenienia. Dobra bluza powinna utrzymywać właściwą temperaturę ciała i skutecznie odprowadzać nadmiar wilgoci. Dzięki temu niezależnie od aury, bluza zapewni właściwy komfort i wygodę. Wszystko to oznacza, że jednym z kluczowych kryteriów wyboru bluzy turystycznej powinien być materiał jej wykonania. Możliwości jest tu przynajmniej kilka. 

Jaki materiał wykonania bluzy turystycznej?

Jak wspomniano, dobrą bluzę turystyczną wyróżnia m.in. materiał, z jakiego jest wykonana. Warto pod tym względem postawić przede wszystkim na jeden z trzech rodzajów materiału. Mowa tu o polarze, stretchu i merino. Polar od zawsze być bardzo często wykorzystywany do produkcji odzieży turystycznej, w tym do produkcji bluz. Wynika to przede wszystkim z tego, że materiał ten zapewnia dobrą izolacyjność cieplną i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Z kolei zaletą stretchu jest dwuwarstwowość tego materiału. Z zewnątrz to zwarty materiał o głębokiej strukturze. Z kolei wewnątrz to miękki materiał zapewniający duży komfort. Taka bluza turystyczna zapewnia optymalną ochronę przed wiatrem. Poza tym stretchowa bluza znakomicie utrzymuje ciepło i odprowadza wilgoć. Trzecim rodzajem materiału jest merino. Jest to jeden z gatunków wełny o szczególnych właściwościach. W znakomity sposób izoluje termicznie przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej temperatury przy ciele. Bluza z merino to dobry wybór zarówno na lato, jak i na zimę. Latem bowiem chłodzi, a zimą grzeje. Poza tym bluza z merino jest bardzo miękka i wygodna.

Jaki krój i wykończenie bluzy turystycznej?

O jakości bluzy turystycznej świadczy nie tylko materiał wykonania, ale również jej krój i wykończenie. Bluza turystyczna powinna przede wszystkim dobrze przylegać do ciała. Oczywiście jednak nie w aż taki sposób, aby ograniczała ruchy. Ścisłe przyleganie bluzy do ciała jest istotne, ponieważ w ten sposób może ona utrzymywać właściwą temperaturę. Druga istotna kwestia dotyczy rękawów. Te powinny zawsze osłaniać całą rękę. Dobrze również, jeśli bluza będzie miała przedłużony tył. Dzięki temu będzie dodatkowo chronić nerki przed chłodem. Nie można także zapomnieć o kwestiach praktycznych. Mowa tu o kieszeniach, do których schować można kilka niezbędnych podczas wyprawy przedmiotów. Chcąc skutecznie ochronić się przed wiatrem, warto postawić na bluzę turystyczną z kapturem.

Artykuł powstał w ramach współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *