Za ile została sprzedana Twierdza Modlin, czy powstanie tam smart city???

W jedną ze słonecznych, sierpniowych niedziel razem z moja psiapsiółką postanowiłyśmy zrobić sobie wycieczkę do Modlina (szczegóły i odpowiedź na pytanie czemu akurat tu w tym poście) kiedy koło 17:30 dotarłyśmy na miejsce okazało się że główne atrakcje zostają zamknięte o 18, aleee jak się zaraz okazało to nie były jedyne atrakcje – przynajmniej dla nas! Zwiedzanie wieże widokowej i w miarę ucywilizowanych miejsc nie było dla nas przeszkodą w zdobyciu twierdzy, po naszej przygodzie i zwiedzaniu chciałyśmy więcej! Dlatego powstaje druga część – miałyśmy ogromny niedosyt. Tak się zdarzyło, że nasz znajomy który mieszka w okolicy zaproponował nam zwiedzanie z przewodnikiem, którym był on sam! Nooo takie wycieczki lubimy najbardziej!

Dograliśmy termin (teraz nieco wcześniej bo spotkaliśmy się w niedzielę o 10) i ruszyłyśmy na podbój Twierdzy Modlin! Tym razem już nie we dwie bo pojawiły się kolejne chętne! Nasz przewodnik Daniel, któremu dziękujemy za wiele cierpliwości do nas i odpowiedzi na milion dziwnych pytań naprawdę był genialnie przygotowany. Nasze główne gadżety to tel, woda i okulary – jego mapa! 

Czytaj również: CIEKAWY POMYSŁ NA WEEKEND MIEJSCE DO 50 KM OD WARSZAWY! #TWIERDZAMODLIN

Muszę Wam powiedzieć, że wycieczka nie była takim sobie byle zwiedzaniem! O nie! Daniel zaczął od „trudnych” dla nas pytań i przez cały czas zmuszał nas do intensywnego myślenia przez cały czas ale my nie byłyśmy lepsze! Tylko niestety od znał odp na nasze pytania haha

za nami spichlerz w tle, możecie kojarzyć go w kilku filmów historycznych 😉

to jedyne nie moje foto, chciałam pokazać Wam widok z lotu ptaka, pobrane z tvnwarszawa.tvn24.pl


To co udało mi się zapamiętać:

  • 1. Twierdza jest jedna z największych i najlepiej zachowanych w Polsce.
  • 2. Na terenie fortecy znajduje się najdłuższy w Europie budynek (przedostatnie foto) – będący koszarami wojskowymi – liczący 2250 m długości!
  • 3. W spichlerzu kręcili ponad 10 filmów m.in C.K. Dezerterzy, Panu Tadeuszu, Chrzest, 1920 Bitwa warszawska, Czas honoru, Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć!

A dla takich ciekawskich jak ja –> Twierdza została sprzedana za ok 18 mln zł i powstanie w niej smart city, czyli pracuj, mieszkaj, ucz i baw się. Ja nie mogę się doczekać ponieważ miejsce ożyje a właściciel ma zachować charakter historyczny twierdzy 😉 

Na koniec odwiedziliśmy jeszcze Muzeum Kampanii Wrześniowej. Zwiedzaliśmy w sumie przez ok 5 godzin ( z przerwą na lody), zmęczeni i głodni na koniec odwiedziliśmy przepyszne miejsce, które polecałam również ostatnio czyli restaurację Borodino a także jej podziemia! Tym razem już mniej lękliwie przeszłyśmy wszystkie korytarze!

Dziękuję Danielowi za miło spędzony czas. Twierdzę można zwiedzać samemu lub umówić się na grupowe/indywidualne zwiedzanie z przewodnikiem a jeśli chcesz aby był nim niezastąpiony Daniel harcerz i człowiek wielu praktycznych kursów przetrwania to napisz do mnie a dam Ci do niego kontakt 😉

Polecam Wam to miejsce nawet jeśli tak jak ja nie przepadacie za typowym zwiedzaniem miejsc historycznych! Koszta? Wejście na wieżę i zwiedzanie wewnątrz to koszt ok 10 zł za osobę dorosłą, pozostałe miejsca można zwiedzać za free i poza godzinami otwarcia. Dla rodzin z  dziećmi też znajdzie się coś ciekawego możecie szukać informacji o Szlaku Baśki Murmańskiej dla rodzin z dziećmi – fajna sprawa!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *