Zero waste w szafie? Od czego zacząć i jak wprowadzić do swojego życia?

Zero waste to nie moda. To styl życia i sposób myślenia, który przynosi korzyści dla środowiska, ale także odciąża nasz budżet. Zero warte warto zacząć od robienia małych rzeczy, które po pewnym czasie staną się dla nas naturalne i oczywiste. Dobrym nawykiem jest korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku. Na trening zabierz ze sobą wodę w bidonie, a do pracy weź pudełko ze śniadaniem zamiast foliowej torebki.

Filozofia zero warte dotyczy również ubrań. Zastanawiasz się, co robić, żeby zminimalizować ilość wyrzucanych ciuchów? W dzisiejszym artykule spróbuję Ci to wyjaśnić. Sama od kilku lat staram się żyć zgodnie z filozofią zerowaste, wprowadzając rewolucję nie tylko w swojej szafie. 

Kupuj mniej ubrań

Na początek zrób przegląd zawartości swojej szafy. Zdecyduj, które ubrania zajmują tylko miejsce w szafie, a z krórych faktycznie korzystasz. Nie kupuj nowych rzeczy impulsywnie. Podczas zakupów, zastanów się dwa, a nawet trzy razy, czy dana rzecz będzie Ci się podobała również w kolejnym sezonie. Pomyśl, czy ubranie będzie pasowało również do wielu zestawień. Spróbuj zbudować swoją garderobę z fasonów, które pozostaną w Twojej szafie na lata i takich, w których faktycznie dobrze się czujesz.

Zwracaj uwagę na jakość ubrań

Kupując ubrania czy to w second handzie, czy w znanej sieciówce, możesz wybierać tak, żeby ubrania były dobrej jakości. Wybieraj naturalne tkaniny takie jak len, bawełna, wiskoza oraz także, takie które są tworzone z odzyskiwanych materiałów i tworzyw. Zwracaj uwagę na oznaczenia Eco Aware na metce. Są to modele ubrań wykonane z materiałów przyjaznych środowisku oraz produkowane w taki sposób, aby ograniczyć zużycie energii i wody. Pamiętaj, by dobrze doczytać skład i misję marki, by nie kupić czegoś co jest tylko greenwashingiem, czyli bujdą marketingową

Dbaj o ubrania

Sprawdzaj metki na ubraniach. Dzięki temu będziesz wiedziała, w jakiej temperaturze możesz prać ubranie albo czy dana rzecz wymaga prania ręcznego lub specjalnego traktowania. Piorąc, susząc i prasując zgodnie z informacją na metce, ubrania pozostaną na dłużej w lepszym stanie.

Nie wyrzucaj- sprzedawaj, wymieniaj i…przerabiaj!

Ubrania, których z jakichś powodów nie chcesz już nosić, możesz sprzedać, wymienić czy przerobić. Obecnie online dostępne jest wiele aplikacji oraz stron, na których możesz bezpłatnie sprzedać swojego rzeczy. Poszukaj w swojej okolicy targowisk, wymianek czy pchliego targu, nw którym możesz sprzedać takie ubrania. Napisałam o tym cały wpis, do którego odsyłam Cię: https://www.patrycjastory.pl/gdzie-sprzedac-niepotrzebne-ubrania-analiza-az-5-miejsc-oraz-triki-na-lepsza-sprzedaz-na-vinted/

A jeśli rzecz wymaga przerobienia, poszukaj inspiracji w sieci np. jak ze starego swetra zrobić szalik, jak zabarwić poplamione ubranie, czy wybierz się do zakładu krawieckiego i poproś o skrócenie, poszerzenie czy zmianę fasonu. Co możesz zrobić, żeby ubranie wciąż było modne? Spersonalizuj swój t-shirt. Dodaj napis lub kieszonkę. Długie, niemodne jeansy możesz przerobić na krótkie i dodać im charakteru, robiąc dziury lub delikatnie szarpiąc materiał. Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *