Wakacje na co uważać podczas urlopu, by nie stracić pieniędzy?

W styczniu mieszkaliśmy na wyspie Zanzibar, pracując i urlopując w sumie 30 dni. Oprócz pytań o to jak mija nam czas czy praktycznych porad odnośnie wakacji na wyspie. Zaczęłam dostawać też pytania o sprawę „pili pili” czy bezpieczeństwo na wyspie. W dzisiejszym materiale, opowiem o tym ze swojej perspektywy.

Krok po kroku co warto wiedzieć i sprawdzić (!) przed rezerwacją wakacji!?

  1. Sprawdź, czy podmiot zarejestrowany jest w CEIDG (tu mowa o krajowych podmiotach)
  2. Zweryfikuj czy w/w podmiot znajduje się w Rejestrze Organizatorów Turystyki: ewidencja.ufg
  3. Sprawdź czy w/w podmiot posiada ważną gwarancję ubezpieczeniową:  sip.lex.pl
  4. Przeczytaj umowę przed wpłaceniem środków, jeśli kupujesz ofertę przez doradcę – pośrednika biura podróży, zapytaj o aktywną umowę pomiędzy nimi.
  5. Sprawdź czy w/w umowa wakacji posiada Turystyczny Fundusz Pomocy i Gwarancji oraz jakie są to warunki.

Wyżej wymienione punkty możesz sprawdzić samodzielnie lub zapytać danego podmiotu, jeśli nie ma złych zamiarów poda Ci te informacje. Dodatkowo polecam szukać informacji w wyszukiwarce m.in po opiniach firmy, danych organizatora w wizytówce google, na gowork czy grupach na Facebooku. Dla przykładu jadąc na Zanzibar szukałam grup „Polacy na Zanzibarze”, „Zanzibar wakacje”, można tam poszukać historycznych wpisów na dane organizatora czy po prostu zadać pytanie na grupie. UWAGA co ważne, sprawdź kto jest administratorem grupy, na której zadajesz pytanie, bo jeśli jest to podmiot, o który chcesz zapytać, może on odrzucić Twój post z pytaniem albo kasować niewygodne na swój temat komentarze innych. Tak właśnie było z Pili Pili, która miała nie tylko swojego fanpage ale i grupę.

Przy tej okazji wracam też uwagę na liczne oszustwa w internecie związane ze sprzedażą wakacji przez osoby prywatne, sprzedaż bonów wakacyjnych. Zazwyczaj oferty sprzedawane są ze względu na losową sytuację i brak możliwości lotu przez turystę, ale zdarzają się przypadki wyłudzeń i oszustw. Najlepszą opcją jest umówienie się na żywo po odbiór takiego zakupu, spisanie umowy, danych z dowodu, czy podejście do danego biura i sprawdzenie ważności oferty. Pamiętajmy też w dzisiejszych czasach na wszystko można się ubezpieczyć. Planując wczasy i wiedząc o pewnych prawdopodobieństwach, może warto zapytać o ubezpieczenie od kosztów podróży, o którym zaczęło się wiele mówić w pandemii, a który może być rozwiązaniem na inne choroby czy sytuacje losowe. Sprawdziłam, że koszt takiego ubezpieczenia przy kwocie lotu za 5 000 zł to ok 250 zł.

Zanzibar Pili Pili, o co chodzi? UWAŻAJ!