Teneryfa – zalety i wady

Teneryfa - zalety i wady

W dzisiejszym wpisie powrócimy na cudowną Teneryfę, największa z archipelagu wysp Kanaryjskich. Poznajcie jakie są zalety i wady tej kanaryjskiej wyspy. Na moim blogu o Teneryfie napisałem już kilkanaście wpisów. Uwielbiam tą wyspę, w ciągu naszego tygodniowego pobytu – każdego dnia zwiedzaliśmy aktywnie całą wyspę, a mimo to nie udało się nam wszystkiego zobaczyć. Adi, który był na Teneryfie po raz drugi – odkrył całkiem nowe rzeczy.

Teneryfa – dla kogo?

Ogólnie Teneryfa to taka wyspa, która przypasuje każdemu. Zarówno aktywne osoby uwielbiające piesze wycieczki znajdą tutaj niesamowite trasy, a także fani sportów wodnych będą mogli poszaleć na dzikich falach. Osoby ceniące spokój i cisze będą mogły relaksować się na wspaniałych plażach i relaksować się z drinkiem przy zawsze dobrej pogodzie. Dzięki temu, że Teneryfa należy do Hiszpanii to panuje na niej europejski standard. W dodatku lot na Teneryfę zajmuje zaledwie 5 godzin. Nie jest to długi czas, tak więc podróż z dzieckiem nie będzie uciążliwa (lub z narzekającym mężem :)). Zajmijmy się więc najpierw wadami wyspy bo mimo, że jest ona cudowna to zawsze znajdzie się jakieś ale. Mi one nie przeszkadzały zupełnie w podróży i zwiedzaniu, lecz zdaje sobie sprawę, że innych może odstraszyć lub zniechęcić. 

Zdjęcie przedstawia kobietę na Teneryfie i last minute z TUI

Wady Teneryfy

Tak Teneryfa ma wady. Każdy kierunek nawet najbardziej egzotyczny i niesamowity ma jakieś swoje słabe strony. Malediwy są piękne, ale siedzieć tam dwa tygodnie to można się zanudzić. Wróćmy jednak do Teneryfy.

Pogoda

Wprawdzie przed chwilą pisałam o zawsze cudownej pogodzie, a tutaj wypisuję pogodę jako wadę? Otóż już wyjaśniam. Owszem pogoda jest wspaniała, ale bywa też bardzo nieprzewidywalna. Tyczy się to raczej północnej części wyspy. Siedzieliśmy sobie w restauracji i czekaliśmy na jedzenie, gdy nagle lunął deszcz. Leżeliśmy sobie na plaży, gdy nagle przyszły chmury i wszystko zasłoniły. Wulkan Teide dyryguje pogodą na Teneryfie. Nie zdarza się to często, ale były takie moment, że na cały dzień słońce było za chmurami. Tak jak pisałam – wszystko zależy od pory roku i części wyspy.

Jedzenie

Muszę przyznać, że po naszych wojażach w Tajlandii staliśmy się strasznie wybredni. Ogólnie zbytnio nie przepadamy za hiszpańską kuchnią (poza paellą) tak więc jedzenie na Teneryfie zbytnio nas nie urzekło. Ta wyspa raczej nie słynie z jakiś super smakołyków jakie to znajdywaliśmy na każdym roku na półwyspie tajskim. Aczkolwiek fani kuchni hiszpańskiej będą znajdą tutaj swój raj.

Cena

Cóż – Teneryfa to Hiszpania, a to oznacza że jest tutaj waluta euro. To oznacza, że będą tu ceny trochę wyższe niż w Polsce. Mimo, że wycieczki na Teneryfę nie należą do najdroższych to samo zwiedzanie i jedzenie na mieście może trochę nadwyrężyć portfel. Szczególnie jeśli podróżuje się z np. gromadką dzieci.

Plaże

Ostatni punkt. Plaże są wspaniałe, ale tylko w jednej części wyspy. Teneryfa to wyspa wulkaniczna i znajdziemy tutaj przeważnie plaże kamieniste lub z czarnym piaskiem. Dla porównania na Zanzibarze piach był delikatny jak mąka. Na Kanarach plaże dają dobry masaż dla stóp. Wiadomo nie wszędzie, znajdziesz na Teneryfie plaże z piachem z pustyni Sahara. Na inne plaże przydadzą Ci się buty do chodzenia po kamieniach.

Kamera na żywo z Teneryfy

Zalety Teneryfy

Przejdźmy teraz do zalet, bo ich jest cała gama. Wymieniłam tylko cztery, tak żeby było równo z wadami.

Wschód słońca

Jest tutaj później, dzięki czemu możesz się wyspać, a i tak zdążysz na wschód słońca. Dodatkowo będziesz mógł/a później rozpocząć zwiedzanie lub inne aktywności nie martwiąc się zmarnowanym dniem.

Zróżnicowanie

Na Teneryfie znajdziesz wszystko, co potrzeba do szczęścia. Piękne plaże, dużo zieleni, świetne trasy do wędrówki, ciekawe miejsca do zwiedzenia, niesamowity klimat (szczególnie w parku narodowym na północno-wschodniej części wyspy). Dużo wiatru dla lubiących surfowanie i mocne słońce dla tych, co chcą wrócić z przypieczonym ciałkiem.

Na cały rok

Tak naprawdę na Wyspy Kanaryjskie możesz się wybrać o każdej porze roku. Zawsze jest tu ciepło. Jeśli nie upał to nasza przyjemna wiosna nawet w grudniu. Dla przykładu, kiedy polecieliśmy w grudniu do Turcji to trzeba przyznać, że było chłodno (około 12-15 stopni). Tak więc zawsze jest pora na Teneryfę.

Bliskość

Na tej wyspie wszędzie jest blisko. W tydzień możesz zwiedzić jej najważniejsze punkty, a w dwa tygodnie obskoczyć ją całą poznając wszystkie jej tajemnice (choć i pewnie jakieś się jeszcze znajdą na kolejne przyloty). Wynajęcie samochodu nie jest drogie, a pozwoli Ci dokładnie poznać całą Teneryfę. Polecam to zrobić, bo można się zachwycić – szczególnie w czasie podróży na Teide.

Byłaś/eś na Teneryfie? Jak Ci się podobało? Podziel się w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *