Teneryfa: co warto zobaczyć? Co zwiedzić na Teneryfie?

Co warto zobaczyć na Teneryfie? Co zwiedzić na Teneryfie? Co zobaczyć na Teneryfie? Teneryfa to rajska wyspa i jedna z ciekawszych na wyspach kanaryjskich. Poznaj, co warto zobaczyć na Teneryfie. Przygotowując się do wyjazdu, warto zaplanować jakie miejsce warto odwiedzić, co nas interesuje a co nie. Teneryfa to wyspa wielu atrakcji. Planując wyjazd na 7 dni, warto rozplanować punkty i trasę, chociażby po to, by wiedzieć, na ile wynająć auto czy kupić bilety.

Czy zakochałam się Teneryfie? Uważam, że jest to piękna wyspa, ale nie najciekawsza, jaką miałam możliwość zobaczyć. Zdecydowanie lepsze wrażenie zrobiła na mnie Malta. Teneryfa jest to największa wyspa leżąca na archipelagu wysp Kanaryjskich. Teneryfa należy do Hiszpanii, więc panują tam europejskie standardy. Ta największa wyspa leży na Oceanie Atlantyckim nieopodal północno-zachodnich wybrzeży Afryki i zaliczana jest do Makaronezji. 

Na Teneryfie mieszka ok. 900 tysięcy ludzi. Teneryfa ma 2034 km² powierzchni, około 80 km długości i 50 km szerokości. Blisko Teneryfy znajduje się inna wyspa Gran Canaria. Przejdźmy jednak do tematu wpisu. Co warto zobaczyć na Teneryfie?

Prawdę mówiąc, my nie rozplanowaliśmy tego wcześniej, tak jak już wspominałam, wyjazd był spontaniczny, przed wylotem sporo pracy. Ale bez spięcia, robiliśmy to pierwszego dnia w hotelu. Wiedzieliśmy też, że cześć obiektów jest zamknięta. Poniżej podsyłam Ci plan podróży, który zrobiliśmy, uważam, że to optymalny plan na pogodzenie zwiedzania i wypoczęcie.

Warto wspomnieć, że Teneryfa nie należy do miejsc, w których wstaje się o 7 (lub wcześniej), by zjeść śniadanie w kilka minut i lecieć do zaplanowanych punktów. Tu życie wstaje trochę później niż chociażby w Polsce. Mimo, że przez pierwsze 2 dni tak właśnie wstawaliśmy już całkiem wyspani, później zrezygnowaliśmy z tego, ponieważ tu słońce wstaje trochę później a ludzie czyli ich punkty, sklepy również. Postanowiliśmy dopasować się do trybu życia wyspy.

Co warto zobaczyć na Teneryfie.

Teneryfa to idealne miejsce dla każdego. Znajduję się tutaj zarówno piękna natura, jak i ciekawe budowle architektoniczne, a także miejsca rozrywki. Postaram się o każdym napisać kilka słów.

Wulkan Teide na Teneryfie

Punkt obowiązkowy! Pico del Teide to najwyższy szczyt całych wysp Kanaryjskich. Jest to aktywny wulkan o wysokości 3718 m n.p.m. Co ciekawe nazwa wulkanu pochodzi z języka Guanczów, pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Tide oznaczało Piekielna Góra, w której żył demon Guayota. Teren wulkanu i okolicy należy do parku narodowego. Na szczyt możemy wjechać specjalną kolejką, z tym że początek kolejki znajduję się na wysokości 2356 m n.p.m. Dostaniemy się tam busami lub dojedziemy wypożyczonym samochodem. Widok z góry zapiera dech w piersiach!

co warto zobaczyć teneryfa

To zdecydowanie TOP of the TOP atrakcja tej wyspy! Uważam, że to miejsce warte zobaczenia, totalnie nieprzereklamowane. Tym bardziej jeśli lubisz widoki, góry, to przypadnie Ci do gustu. Prawdę mówiąc, sceptycznie do niego podchodziłam, z dołu wyglądał brzydko i nie przekonywał, nie sądziłam, że po wjechaniu na górę, będzie taki efekt!

Co chwilę, zmieniające się widoki oraz przyroda robią wrażenie od samego początku, ale to, co widzi się na szczycie – dopiero WOW! Sama trasa przygotowana jest bardzo bezpiecznie, chociaż jazdy autokarem sobie nie wyobrażam…Wjeżdżając na górę, zastanawiałam się jak oni to zbudowali???

Góry Anaga Park Narodowy – punkt obowiązkowy na Teneryfie

To jedno z miejsc, które pokazuje jak bardzo Teneryfa jest zmienną wyspą. Góry Anaga to jeden z najstarszych rejonów na Teneryfie. Ukształtowany około 7 mln lat temu masyw górski od 2015 roku jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO. Na samą górę można dojechać autem, busem, rowerem, skuterem lub jak inaczej wolisz.

co zobaczyć na teneryfie - anaga

Jechaliśmy autem i było to ciekawe doświadczenie, jazda trwała ok. 40 min, trasa jest wąska chociaż i tak, nie należy do najbardziej trudnych na wyspie. Podczas jazdy można zatrzymać 2-3 razy w wyznaczonych miejscach postoju by zrobić zdjęcie, chociaż widoki tutaj zasłaniają drzewa oraz mgła, dlatego najlepiej udać się na szczyt, zostawić tam pojazd i udać się na trekking. My spacerowaliśmy sami, trasą ok. 2 km (można się zmęczyć!), ale jeśli chcesz, możesz zarezerwować na miejscu lub online, wycieczkę zorganizowaną z przewodnikiem. To miejsce, na które warto przygotować ciepłe ubranie, dłuższe spodnie czy bluza, a nawet buty trekingowe. Temperatura na górze jest o nawet 20stopni niższa niż na dole! Sam park nie zrobił na mnie wrażenia, bardziej droga i wjazd oraz zmieniająca się pogoda. Chociaż uważam, że to punkt warty uwagi

Kilka słów o samym Parku

Park Krajobrazowy Anaga, zajmuje powierzchnię około 14500 ha. Na jego terenie można zaobserwować liczne wąwozy, skarpy i doliny przez które prowadzą szlaki, a także wiele gatunków zwierząt i roślin, które są tutaj objęte szczególną ochroną, w przypadku wielu gatunków jest to jedyne miejsce na Ziemi, w którym możemy je zobaczyć na wolności! Góry Anaga to jeden z najstarszych rejonów na Teneryfie. Ukształtowany około 7 mln lat temu masyw górski od 2015 roku jest częścią Rezerwatu Biosfery UNESCO. Na samą górę można dojechać autem, busem, rowerem, skuterem lub jak inaczej wolisz. My jechaliśmy autem i było to ciekawe doświadczenie, jazda trwała ok. 40 min, trasa jest wąska chociaż i tak, nie należy do najbardziej trudnych na wyspie. Podczas jazdy można zatrzymać 2-3 razy w wyznaczonych miejscach postoju by zrobić zdjęcie, chociaż widoki tutaj zasłaniają drzewa oraz mgła, dlatego najlepiej udać się na szczyt, zostawić tam pojazd i udać się na trekking.
Park Krajobrazowy Anaga, zajmuje powierzchnię około 14500 ha. Na jego terenie można zaobserwować liczne wąwozy, skarpy i doliny przez które prowadzą szlaki, a także wiele gatunków zwierząt i roślin, które są tutaj objęte szczególną ochroną, w przypadku wielu gatunków jest to jedyne miejsce na Ziemi, w którym możemy je zobaczyć na wolności!

Masca – wieś na teneryfie w dolinie

Masca to urocza wieś w gminie Buenavista del Norte na Teneryfie. Dostaniemy się tam busem lub samochodem. Tutaj możemy zapomnieć się w krętych uliczkach osady czy napić się kawy, spoglądając na klify Los Gigantes. Czas tutaj płynie wolno. Znajdziemy tutaj również wiele osmolonych budynków pamiętających czasy architektury kanaryjskiej. Masca to miejsce częstych wędrówek trekkingowych. Sam dojazd do miejscowości robi wrażenie i można tu zatrzymać się na kilku punktach widokowych, ponieważ wyjeżdżając z miasta np. Santa Cruz de Tenerife jedziemy początkowo w górę a później w dół, aby dojechać do celu jakim jest Masca.

co warto zobaczyć na teneryfie - masca

Costa de Acentejo – punkt widokowy

Sam dojazd na ten punkt może przyprawić o zawał! Dla osób, które mają lęk wysokości, nie polecam. Wyjazd na 2 poprzednie punkty jak Anaga czy Teide to w porównaniu do tego pikuś!

co warto zobaczyć teneryfa costa

Droga wąska, brak drzew, sporo dziur na drodze. Prawdę mówią lekko przerażające, ale mimo to warto. Nawigacja prowadziła nas na sam dół do parkingu, później kierowała wąską ścieżką i schodami do zejścia w dół skał, idąc obok zabudować mieszkańców, nie udało nam się zejść do końca, ponieważ w jednym z domków był pożar! Mimo to zrobiliśmy kilka zdjęć i cofnęlismy się ponad parking do punktu z krzesełkami, gdzie zrobiliśmy to zdjęcie.

To są moje 4 top miejsca, które warto zobaczyć na Teneryfie. Chcesz więcej? We wpisie TOP 7 miejsc wartych odwiedzenia na Teneryfie, poczytasz więcej oraz posłuchasz mojego wideo!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *