Tajlandia jaki transport wybrać? Skuter, taxi czy…?

To z pewnością temat, który interesuje turystów najbardziej! Jak poruszać się po Tajlandii? Wynajem auta, skutera a może korzystanie z taxy czy roweru?

Warto wspomnieć na początku, że ruch jest tu lewo-stronny, a głównym środkiem transportu są skutery, taxi i tak zwane tuk tuki. Nie ma tutaj transportu publicznego jak autobusy, ale jest aplikacja Grab jak nasz Uber. To, z jakiego sposobu transportu warto skorzystać, zależy od potrzeb, budżetu i wygody, a także odwagi! 

Skutery w Tajlandii kto może wypożyczyć?

Najbardziej hardcorowi i oszczędni, oraz lubiący przygodę z pewnością wybiorą skuter, wypożyczenie takiego skuterka to ok 150 thb czyli ok 20 zł za dzień + zatankowanie paliwo drugie tyle, przy wypożyczeniu na kilka dni cena oczywiście będzie niższa. Tutaj uwaga, ponieważ wypożyczenie jest proste, a skuter zostanie wydany tylko na paszport, ale podczas kontroli policji, nie będzie już tak łatwo, ponieważ w Tajlandii obowiązuje prawo jazdy międzynarodowe, które należy wyrobić w kraju wcześniej (koszt ok 30 zł, czas oczekiwania kilka dni), co polecam zrobić, bo przyda się też w innych krajach. Za brak wspomnianego prawa jazdy, mandat ok 50 thb, co prawda niewiele, ale kilka takich mandatów powoduje, że skuter już nie do końca się opłaca. Ostatnia uwaga na temat transportu skuterem na Phuket, jeśli będziesz sprawcą wypadku i nie będziesz mieć prawo jazdy międzynarodowego, możesz mieć również problem z odzyskaniem odszkodowania czy opieką zdrowotną. Warto o tym pomyśleć.

Czy taxi w Tajlandii jest drogie?

Transport taxi jest najwygodniejszą opcją, jeśli zależy Ci na czasie. Niestety również najdroższą, ale prawdę, mówiąc nie są to, jakieś zawrotne ceny. Dla przykładu za wycieczkę z hotelu do 2 punktów (Big Budda i Wat Chalong) w obie strony wraz z poczekaniem na nas w tych miejscach ok 1h w każdym, kierowca po negocjacji otrzymał ok. 1200 thb co jest kwotą ok. 140 zł / za 4 osoby. Bez wątpienia to szybki środek transportu (chyba, że trafimy na korki), a także praktyczny, ze względu na kierowcę, Ty w tym czasie możesz robić coś innego np. wpis na bloga 😉 albo czytać o danej atrakcji czy zwyczajnie patrzeć przez okno i zwiedzać. Taksówki są tańsze i droższe, wiele zależy od standardu oraz miejsca skąd ją łapiesz. Jeżdżą nimi lokalni ludzie, nie zawsze znają język, ale okoliczne miejsca i atrakcje tak! Dlatego warto skorzystać z ich wsparcia, zazwyczaj chętnie doradzają i przejmują rolę przewodnika. Warto wspomnieć, że nie wszędzie dojedziemy taxy, czasem wysadzą nas i będą kazali iść kawałem np. do plaży, bo nie będą chcieli uszkodzić swojego auta na dziurach, z drugiej strony o skuter musisz się martwić, zostawiając go i nie zabierzesz tylu rzeczy co do auta. Możesz umówić się z kierowcą, by zaczekał, ale przyjechał na daną godzinę po odbiór. Auto to dobre rozwiązanie również ze względu na ułożenie terenu. Wiele razy widziałam, że tuc tuc labo skuter nie dawał rady wyjechać po wielką górę d danej atrakcji.

Co to jest tuk tuk w Tajlandii???

Jazda tuk tukiem w Tajlandii to jedna z obowiązkowych atrakcji do zaliczenia, ale nie polecam zbyt często tej opcji ani w dalekie trasy, ponieważ nie jest zbyt wygodna i bezpieczna. Co więcej w wiele miejsc tuk tuk nie jest w stanie podjechać, ze względu na słaby silnik. Czym jest tuc tuc? To takie powiedziałabym połączenie busa i tramwaju, ale otwarty, bez okien i drzwi, dzięki czemu jadąc, czujemy wiatr we włosach, dźwięki i zapachy miasta!

Odnośnie transportu warto sprawdzić, czy hotel, w którym jesteś, oferuje bezpłatny transfer do jakiejś atrakcji czy plaży. W naszym mieliśmy transport do starego miasta, a także na pobliskie plaże w wyznaczone dni i godziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *