Sportowe buty do biegania – czym się kierować podczas zakupu?

Najlepsze buty do biegania wcale nie muszą być drogie – choć powszechnie uważa się, że wszystko, co drogie jest lepsze, a to nieprawda.

W każdym przypadku ważna jest kompetentna porada specjalisty, czas na zastanowienie się i zadbanie o indywidualny styl biegania. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym biegaczem, czy zupełnie początkującym, dzięki zawartym w artykule wskazówkom dotyczącym zakupów butów każdy biegacz znajdzie idealne obuwie dla siebie (więcej informacji na temat butów spotowych znajdziesz na https://adrenaline.pl/pol_m_Kobiety_Buty_Nike-11900.html). Odpowiemy na pytania: 

  • Jakie obuwie powinieneś kupić jako początkujący biegacz?
  • Czy waga ma znaczenie?
  • Co wybrać – obuwie lekkie czy z dobrą amortyzacją?
  • Kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiednich butów do biegania.

Lekkie obuwie czy dobra amortyzacja?

Podczas gdy dziennie pokonujemy średnio 700 metrów, nasi przodkowie pokonali aż 20 kilometrów. Oczywiście pokonywali taką trasę bez obuwia ochronnego. W dzisiejszych czasach jest to nie do pomyślenia. Dlaczego? Powodem jest zbyt delikatna skóra pod stopami, ale także nasze ścięgna i stawy, które nie są wystarczająco mocne, aby wytrzymać tak duże obciążenie. Poza tym podczas biegania na stawy oddziałuje 2-3 razy mocniej masa naszego ciała. Obciążenie jest więc dużo większe, niż w przypadku chodzenia.

Zwłaszcza osoby z nadwagą lub otyłe powinny zwracać szczególną uwagę na buty z dobrą amortyzacją. Z drugiej strony doświadczeni biegacze mogą korzystać z nowych dużo lżejszych butów do biegania, oszczędzających energię i umożliwiających oddanie 1:1 naturalnych ruchów mięśni, stawów, ścięgien i ułożenia stopy (np. buty nike męskie Adrenaline).

Kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie butów do biegania

To, które buty do biegania są odpowiednie dla biegacza, zależy od wielu czynników, aspektów, czy różnych kryteriów. Początkujący biegacze potrzebują zdecydowanie innych butów niż maratończycy, kobiety potrzebują innych butów niż mężczyźni, a osoby otyłe potrzebują innych butów niż te z normalną wagą. Nieprawidłowe ułożenie nóg i stóp, indywidualny styl biegania i szerokość stóp to również ważne kryteria przy wyborze odpowiedniego obuwia sportowego. Zanim więc kupisz kolejną parę butów z dyskontu, warto zasięgnąć fachowej porady w sklepie sportowym. Możemy też ewentualnie skorzystać z rad biegaczy, którzy udzielają się na blogach lub przeznaczonych dla biegaczy stronach internetowych (np. http://www.transferbydgoszcz.pl/)

Doświadczony sprzedawca zazwyczaj analizuje styl i postawę biegania na bieżni, zadaje pytania dotyczące Twojego obecnego doświadczenia, celu jakiego chcesz osiągnąć, a także nawyków biegowych. Zwykle mierzy też stopę. Ważne jest, aby buty do biegania były dobrze dopasowanie i zapewniały wystarczającą swobodę ruchu stóp. Dlatego między dużym palcem a czubkiem buta powinna znaleźć się pusta przestrzeń na szerokość kciuka. Ważna rada! Na zakupy butów najlepiej wybrać się po południu lub wieczorem, ponieważ w ciągu dnia stopy stają się szersze i grubsze. Jeśli kupujesz buty rano, wieczorem mogą okazać się być za ciasne.

Interesuje Cię kalistenika? Sprawdź