Kiedyś w gimnazjum, jak Pani od matematyki opowiadała nam na lekcji o podróży do Egiptu, rafie koralowej to myślałam, że jest to tak nieosiągalne, że nigdy tego nie zobaczę. Nie chciałam więc nawet o tym słuchać, zamknęłam się na to i nie dochodziło do mnie, że kiedyś będę mogła pozwolić sobie na wycieczkę znacznie dalej niż nad polskie morze. Tymczasem udało mi się już odwiedzić kilka miejsc w Europie i poza nią, a w 2 miejscach zatrzymać się nawet na dłużej.
Podróże to pasja wielu osób, ale często związana z koniecznością dysponowania odpowiednimi środkami finansowymi. Wydaje się, że spełnienie marzeń o zwiedzaniu świata jest niemożliwe bez pokaźnego budżetu. Tymczasem istnieją różne sposoby na zdobycie środków na podróże. Podróżowanie zdecydowanie rozwija i kreuje naszą osobowość. Ale skąd brać pieniądze na podróże? Przedstawiam Ci moje sposoby na zdobycie pieniędzy, które możesz przeznaczyć na wymarzoną podróż.
Skąd brać pieniądze na podróże?
Sprzedaż ubrań na Vinted
Przeprowadź porządki w szafie minimum 2 razy w roku i sprzedaj rzeczy, których już nie potrzebujesz. Sprawdzoną aplikacją do sprzedaży ubrań jest Vinted oraz olx. Być może zajmie Ci to trochę czasu, bo wystawienie rzeczy i odpisywanie na wiadomości to prawie dodatkowy etat, ale zdecydowanie warto!
przeczytaj i obejrzyj również: Gdzie sprzedać niepotrzebne ubrania? Analiza aż 5 miejsc oraz triki na lepszą sprzedaż na vinted!
Odkładanie regularnie na koncie
Część zarobionych pieniędzy staraj się systematycznie odkładać na konto. Mówi się, że 10% naszych zarobków powinniśmy odkładać, warto zrobić sobie dodatkowe subkonto na konkretny cel, lub ustawić taką opcję zaokrąglania kwot płatności kartą i przesyłania na taki cel. Dostałaś premię, dodatkową pensję na święta? Odłóż je na koncie. Jeśli marzysz o podróży, nie wydawaj pieniędzy na luksusowe torebki i najnowsze gadżety. Pamiętaj, że każdy żyje tak, jak mu się podoba i wydaje pieniądze na to, co sprawia mu w życiu największą radość. Ja inwestuję pieniądze w podróże i wspomnienia, które z nich przywożę.
Kupowanie rzeczy używanych
Zamiast buszować po sieciówkach, wybierz się na zakupy do lumpeksu. Szukaj ciekawych okazji. W lumpeksie możesz znaleźć rzeczy używane taniej i na dodatek dobrej jakości. Kupuje tak od lat, 80% mojej garderoby jest z drugiego obiegu, mieszkanie czy dom tez urządzaliśmy kupując meble używane, lub powystawowe, to naprawdę spora oszczędność. Jeśli chcesz wiedzieć, na co zwracać uwagę kupując w Second Hand, sprawdź mój wcześniejszy wpis!
Szukaj zniżek i rabatów
Staraj się ograniczyć konsumpcjonizm i nie kupować rzeczy, których nie potrzebujesz. Szukaj zniżek, sprawdź czy przy zapisie do newslettera otrzymasz rabat, sprawdź na Facebooku, kiedy możesz kupić najtaniej towar w lumpeksie. Robiąc zakupy zapytaj o zniżkę. Pewnie takie pytania kojarzą Ci się z arabskim bazarkiem. Jednak pamiętaj, że pytając się o rabat nic nie stracisz, a możesz zyskać.
Programy lojalnościowe
Załóż sobie karty lojalnościowe do sklepów. Dzięki temu będziesz mógł zbierać punkty, za które odbierzesz rabat na zakupy lub darmowy produkt. Jeśli masz samochód, załóż kartę na stacji benzynowej, dzięki której zaoszczędzisz pieniądze. Korzystając z różnych programów lojalnościowych, możemy zdobywać punkty czy mile, również na bilety i przejazdy, czy darmowe noclegi albo posiłki. Warto również śledzić promocje i okazje cenowe, takie jak wyprzedaże czy ostatnie minuty.
Zawsze mówię, że zamiast więcej zarabiać, wasrto zastanowić się nad tym ile faktycznie wydajemy oraz na co wydawać możemy mniej, dlatego polecam Twojej uwadze ten wpis: 12 sposobów na oszczędności w domowym budżecie
Praca dorywcza lub dodatkowe źródła dochodu
Aby zdobyć pieniądze na podróże, można poszukać dodatkowej pracy lub zacząć zarabiać na swojej pasji. Freelancing, prace sezonowe czy nauka innych osób to tylko niektóre z możliwości zdobycia dodatkowych środków na realizację marzeń o podróżach.
Podróże niskobudżetowe
Nie wszystkie podróże muszą być drogie. Wybierając się w podróż, warto zastanowić się nad tańszymi opcjami transportu, takimi jak autostop czy podróże autokarem. Noclegi można również znaleźć w tańszych hostelach, a także korzystać z serwisów oferujących noclegi u lokalnych mieszkańców, takich jak Couchsurfing.
Podróże poza sezonem
Planując podróż, warto wybrać termin poza sezonem turystycznym. Wtedy ceny biletów, noclegów czy atrakcji turystycznych są zdecydowanie niższe, a dodatkowo unikniemy tłumów turystów. Sami często wybieramy tę opcję, nie urlopujemy w sezonie letnim, trochę ze względu an tłumy, ale i wysokie ceny.
Podróżowanie na studiach czy w ramach pracy
Studenci mają wiele możliwości podróżowania dzięki programom wymiany międzynarodowej, takim jak Erasmus czy inne stypendia. Można też poszukać pracy, która umożliwi wyjazdy służbowe czy długotrwałe pobytu za granicą. W ten sposób można połączyć zarabianie pieniędzy z podróżowaniem. Bardzo żałuję, że nie wpadłam na to w czasie studiów, na grupach na facebooku jest wiele grup, które oferują ciekawe wyjazdy po Polsce oraz za granicą, niestety wiekowo już się nie łapię…
Praca w podróży
Innym sposobem na zdobycie środków na podróże jest znalezienie pracy podczas podróżowania. Można np. pracować jako nauczyciel języka, instruktor sportów wodnych, kelner, czy opiekun dla dzieci. Wiele osób podróżuje także jako tzw. „digital nomads”, pracując zdalnie na różnych stanowiskach, które nie wymagają fizycznej obecności w miejscu pracy. Wybrałam się tak na kurs językowy na Maltę, łącząc z pracą jako opiekunka oraz w restauracji, którą dostałam już na miejscu. Warto poszukać takich ogłoszeń będąc jeszcze w Polsce, lub napisać do osób na facebooku czy znajomych mieszkających w kraju, do któego chcemy lecieć, albo szukać już na miejscu. Wybierając ostatni, warto wybrać miejsce, gdzie jest sporo pracy sezonowej.
Sponsorzy i dotacje
Niektóre podróże, zwłaszcza te o charakterze naukowym, sportowym czy kulturalnym, mogą być finansowane przez różne instytucje, fundacje czy prywatnych sponsorów. Warto poszukać możliwości ubiegania się o granty czy wsparcie finansowe, które pozwolą zrealizować wyjątkowe projekty podróżnicze.
Crowdfunding i zarabianie na swojej pasji
Jeśli masz unikalny pomysł na podróż czy projekt związany z podróżowaniem, możesz spróbować zdobyć fundusze za pomocą platform crowdfundingowych typu zrzutka, wspieramy czy inne. Dzięki temu można zdobyć wsparcie finansowe od innych osób, które zainteresują się Twoim pomysłem. Dodatkowo, jeśli jesteś utalentowanym fotografem, pisarzem czy filmowcem, możesz próbować sprzedawać swoje prace związane z podróżami, aby zarobić na kolejne wyprawy.
Planowanie i dyscyplina finansowa
Kluczem do zgromadzenia odpowiednich środków na podróże jest długoterminowe planowanie i dyscyplina finansowa. Ustalając konkretne cele, terminy i budżet podróży, będziesz mogła lepiej kontrolować swoje wydatki i oszczędności, co pozwoli Ci szybciej zrealizować marzenia o podróżach.
Zdobywanie pieniędzy na podróże może wydawać się trudne, ale dzięki kreatywności, planowaniu i konsekwencji można zrealizować swoje marzenia o zwiedzaniu świata. Warto wykorzystać różne źródła finansowania, korzystać z okazji cenowych oraz poszukiwać alternatywnych sposobów zarabiania na swojej pasji. Przy odpowiedniej determinacji, podróżowanie może stać się osiągalnym celem dla każdego.
Jestem Patrycja, piszę bo lubię. Ten blog powstał w 2012 roku. Od zawsze miałam pragnienie dzielenia się wiedzą, pomocą, przeżyciami, tym co piękne. Kilka rzeczy w życiu mi wyszło, więc może moje relacje, porady, przemyślenia dadzą komuś motywację, by odkryć lub docenić coś w codziennym życiu. Ten blog to swego rodzaju pamiętnik. Lubię tu wracać, mam nadzieję, że Ty też będziesz.
Marzyłam by być na swoim i pracować zdalnie – zrobiłam to! Na co dzień prowadzę swoją firmę ambitnamarka.pl, pielę ogródek, głaszczę moje zwierzaki (i czasem męża!) oraz opalam się na słoneczku w różnych strefach klimatycznych.
Poczytaj moje bezpłatne przewodniki: Zanzibar/Malta/Teneryfa/Tajlandia/Turcja
Dziękuję, że tu jesteś.