Rzym: praktyczne wskazówki + koszty / 2 dni

Co warto zobaczyć w Rzymie? Ile kosztuje wycieczka do Rzymu i na co uważać w Rzymie. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Na początku roku 2019, z racji niskich lotów, wybraliśmy się do Rzymu. Od razu napaliłam się dlatego, że chciałam odwiedzić to miejsce od dawna! Jak to z okazjami często bywa, nie sprawdziliśmy pozostałych kwot. Padło na Rzym, ustaliliśmy możliwe terminy i BUM lot kupiony! Co dalej? Kilkanaście dni później rozpoczęliśmy poszukiwania noclegu i liczeniu dalszych kosztów. Cała wycieczka wyniosła nas ok. 1300 zł, dużo czy mało? Zobacz, co ile kosztuje w Rzymie. Sprawdź, na czym możesz zaoszczędzić. 

Loty ceny + bagaż

Ryanair pozwala na zabranie małego bagażu. Warto wspomnieć, że linie lotnicze zaktualizowały swoją politykę przewozową i teraz już nie mamy możliwości zabrania np. mniejszego plecaczka. Liczy się tylko jedna sztuka bagażu. Możemy również dokupić dodatkowy bagaż za opłatę ok. 50 zł.

Noclegi w Rzymie

Z noclegami jest jak w każdym mieście. Im bliżej centrum, tym droższej. Oczywiście, wtedy odchodzą nam wydatki związane z transportem. Niestety trafiliśmy do hotelu, który, mimo iż był położony na obrzeżach miastach i sam dojazd z lotniska zajął nam ok. 1,5 godziny to otrzymaliśmy pokój z malutkimi oknami jak w … więzieniu. Trzeba uważać. Nie bierz opcji nocleg + śniadanie lub sprawdź, czy to śniadanie śródkontynentalne!

Transport w Rzymie

Tutaj mamy mieszane zdania. Transport jest świetny, lecz i koszmarny. Pojawia się taka sprzeczność, ale już wyjaśniam o co chodzi. Turyści mają możliwość zakupienia tzw. Tourist Ticket czyli bilety 1, 2 lub 3 dniowego w zależności od wyboru. Zdecydowaliśmy się na zakup 2 dniowy bilet, który kosztował… €. Uznaliśmy, że najlepiej kupić bilet online będąc w hotelu. Lecz jak się okazało, mimo zakupu online bilet trzeba odebrać w punkcie informacyjnym (coś jak nasz ZTM), który mieści się na stacji. Oczywiście do stacji trzeba dojechać komunikacją więc i tak trzeba kupić dodatkowy bilet. Bez sensu. Druga sprawa, komunikacja. Komunikacja w Rzymie jest bardzo dobra, wszędzie dojeżdżają autobusy więc nie ma z tym problemu. Jednak warszawiak nauczony jest, że w przypadek przystanku na żądanie wystarczy machnąć kierowcy i on się zatrzyma. W Rzymie trzeba machać ręką cały czas, dopóki autobus się nie zatrzyma. Sami zresztą się na tym przejechaliśmy (a raczej nie bo autobus się nie zatrzymał), że mimo machnięcia ręką kierowca uznał „a pewnie się pomylili” i pojechał dalej.

Komunikacja w Rzymie

Poruszaliśmy się głównie komunikacją miejską. Pierwszy dzień, a raczej noc po przylocie mieliśmy ciężką, ponieważ dojazd do naszego noclegu był oddalony i nie wszystkie autobusy jeździły jak trzeba

Jedzenie w Rzymie

Na jedzenie w Rzymie poświęciłam osobny wpis, który możecie przeczytać tutaj. Lody są przepyszne, wszystkie nakładane łopatką robią niesamowite wrażenie podczas wybierania smaków. Kawa – doskonała. Nawet można by powiedzieć zwykłe cappucino na lotnisku przewyższało jakością kawę z warszawskiej costy. Osobiście nie polecamy restauracji przy najważniejszych budowlach i zabytkach. Kelnerzy wyczuwają turystów i na każdym kroku próbują zarobić dodatkowo i namówić na rzeczy nam niepotrzebne.

Język

Z komunikacją może być problem. Włosi podobnie jak Francuzi kochają swój język przez co są mniej skorzy do pomocy w języku angielskim. Wielokrotnie spotkaliśmy się z problemami w komunikacyjnymi, mimo że próbowaliśmy porozumieć się z młodymi osobami.

Co warto ze sobą przywieść z Rzymu?

Moja mama, która spędziła 8 lat we Włoszech powiedziałaby Limoncello, czyli alkohol z cytryny, jak dla mnie obojętny smak, ale na pewno przyznaję rację z parmezanem, który kocham, czy przepyszną oliwą z oliwek, makaronami czy słodyczami, które uwielbiam. Jeśli lubisz typowe pamiątki jak magnesy, na pewno ich nie przeoczysz, te z pizza czy makaronami robiły wrażenie, my postawiliśmy jednak na obrazek z Koloseum. To co przywiozłam sobie z Rzymu i polecam to ręcznie (podobno) malowane małe, kolorowe obrazki, wyglądające jak pocztówki.

przeczytaj również Rzym co warto zwiedzić? TOP 7 miejsc na 2 dni!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *