Rzym co warto zwiedzić? TOP 7 miejsc na 2 dni!

Rzym miasto słynące z Koloseum i pizzy, zgadzasz się? Każdego roku odwiedzane przez tłumy turystów, nazywane jest również wiecznym miastem. Wypełnione zabytkami i historią sprzed tysięcy lat. Warto raz w życiu udać się do Rzymu. Przeczytaj co warto zwiedzić w Rzymie?

Na początku kwietnia wybraliśmy się na mały city break z Warszawy do Rzymu. Zaplanowaliśmy pełne 2 dni w ciągu tygodnia na zwiedzanie miasta. Rzym mimo ogromnej ilości zabytków, w większości są one skupione w jednym miejscu w centralnej części miasta. Mając 2 do 3 dni bez problemu można Rzym zwiedzić piechotą. Postanowiliśmy wybrać „spokojny tryb zwiedzania”. Na naszej liście znalazły się takie miejsca jak: 

  • Koloseum
  • Forum Romanum i Wzgórze Palatyn
  • Schody Hiszpańskie
  • Fontanna di Trevi
  • Panteon
  • Watykan, plac Św. Piotra i Bazylika
  • Piazza Navona i Fontanna Quatro Fumi

Plan na dzień 1:

Nasz pierwszy dzień rozpoczęliśmy od Piazza del Popolo, ogromny plac pełen turystów, pośrodku niego znajduję się obelisk z Egiptu. Następnie po schodach udaliśmy się do zielonego parku Vila Borghese. Spokojne miejsce idealne na krótki odpoczynek. Naszym kolejnym krokiem były Schody Hiszpańskie wraz z średniowieczną fontanną. Niestety ponownie tłumy ludzi i wycieczki szkolne sprawiły, że ulotniliśmy się szybko z tego miejsca. Spacerując sobie po mieście doszliśmy do Panteonu. Ogromna kopuła robi wrażenie zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Po zwiedzeniu Panteonu, udaliśmy się do mostem Anioła wprost do Zamku Anioła. Obok zwiedziliśmy Sąd Najwyższy i stamtąd mieliśmy już prostą drogę do Watykanu i placu Św. Piotra. Ze względu na długą kolejkę i późną godzinę, odpuściliśmy zwiedzanie Watykanu mimo że jest darmowe. Po krótkim podziwianiu placu Św. Piotra wraz z przepięknymi posągami i niesamowitą budowlą, udaliśmy się do hotelu na odpoczynek i kolację.

 

Plan na dzień 1:

Na początek Koloseum, warto przygotować się na to miejsce możliwie jak najwcześniej ponieważ są spore kolejki. Bilety można zakupić na miejscu lub online. Nie musisz dokonywać wyboru wcześniej, po dotarciu na miejsce, sprawdź która kolejka idzie szybciej i dokonaj zakupu online lub stań w tej do kupienia na miejscu. Czas oczekiwania w zależności od sezonu to od kilku do nawet kilkudziesięciu minut. My na początku sezonu, w ciągu tygodnia staliśmy ok 40 min – zdecydowaliśmy się na zakup na miejscu. Koszt biletów to 12 euro łączony razem z wejściem do Forum Romanum i Wzgórza Palatyn. Możesz zakupić je tutaj online. Na czas czekania w kolejce warto przygotować przekąski lub poczytać o atrakcjach czy historii Rzymu.

Z istotnych informacji turystycznych, w Koloseum obowiązują pewne zasady bezpieczeństwa. Plecaki i torby są prześwietlane, nie można wnieść szklanych butelek, alkoholu, dużych toreb i plecaków, namiotów, aerozoli, przedmiotów wybuchowych, ostrych i niebezpiecznych. W Koloseum może przebywać maksymalnie do 3 000 zł z tego często mogą wynikać kolejki. Bez problemu za to możesz wnieść przekąski, wodę np. w bidonie czy małą elektronikę.

Sposób zwiedzania Koloseum jest dowolny, mamy możliwość obejrzenia trybun, 2 poziomów i parteru, areny głównej i za dodatkową opłatą podziemi i najwyższego poziomu, który jest tarasem widokowym. My spędziliśmy tam około 40 min.

Po zwiedzaniu Koloseum warto coś zjeść w pobliskich restauracjach, my udaliśmy się na pizze o której pisaliśmy w tym wpisie.

 

Kolejnym punktem zwiedzania jest położony obok kompleks Forum Romanum i Wzgórze Palatyn na który warto przeznaczyć ok. 2 godziny. Polecamy udać się do wejścia od strony Via di San Gregorio, 30, 00186 Roma RM, są tam mniejsze kolejki i mniejsze tłumy na początku. To zdecydowanie jedno z niewielu zabytków w Rzymie, które dostarcza tyle zieleni. Po obejściu ruin Circus Maximus czyli najstarszego i największego cyrku starożytnego Rzymu otwiera się plan Forum Romanum, który największe wrażenie robi po wejściu na taras widokowy, z którego widać również Koloseum.

Nasz 2 dzień zwiedzania zakończyliśmy spacerem po mieście gdzie dotarliśmy na monumentalny budynek Ołtarz Ojczyzny położony przy placu Weneckim. Następnie udaliśmy się spacerem na taras widokowy niedaleko naszego hotelu, z którego rozpościera się widok na całe miasto. Uważam, że to punkt obowiązkowy na zakończenie wizyty w Rzymie! Dokładna nazwa i adres to Janikulum Terrazza del Gianicolo Piazzale Giuseppe Garibaldi, 00165 Roma

To najwyżej oceniany taras widokowy Rzymu w dodatku zupełnie za free! Zobacz cały Rzym z góry!

Czy początek kwietnia to dobry pomysł na zwiedzanie Rzymu?

Według mnie tak. Jeśli planujesz wypad na 2-3 dni i chcesz w szybkim tempie zobaczyć to miasto to z pewnością jest to dobry czas, ze względu na brak tłumów i upałów jesteś w stanie zwiedzić wyżej wymienione miejsca bez wczesnych pobudek, gonitwy i stania w kolejkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *