Rośliny domowe lubiące suszę dla zapominalskich ogrodników

Właściciele roślin doniczkowych dzielą się na dwie grupy: przelewające rośliny oraz przesuszające. Jeśli jesteś zapominasz o podlewaniu kwiatów i wciąż nie możesz och wyhodować. Dzisiaj wpis dla Ciebie z roślinami domowymi, które lubią suszę!

Rośliny domowe mogą znacząco poprawić atmosferę i wygląd naszych wnętrz, a także wpłynąć na jakość powietrza w pomieszczeniach. Jednak nie każdy z nas ma czas ani umiejętności, aby regularnie pielęgnować rośliny, które wymagają częstego podlewania. Dla osób zapracowanych, często podróżujących lub mających skłonność do zapominania o podlewaniu swoich zielonych przyjaciół, idealnym rozwiązaniem mogą być rośliny lubiące suszę.  Dzisiaj pokaże Ci  rośliny doniczkowe, które są w stanie znieść długi okres bez wody. Jak to możliwe? To zasługa zdolności magazynowania wody w liściach pędach czy bulwach. Jednak, pamiętaj, że można ich zostawić bez wody.



 

Poznaj listę 6 roślin domowych lubiących suszę!

1. Sukulenty
Sukulenty to grupa roślin o mięsistych liściach i łodygach, które potrafią magazynować wodę. Dzięki tej umiejętności, doskonale radzą sobie w warunkach suszy. Do najpopularniejszych sukulenty należą np. aloes, echeveria czy kalanchoe. Są one łatwe w uprawie, a ich różnorodne kształty i kolory sprawiają, że stanowią piękną ozdobę wnętrz. W dodatku są łatwe w uprawie, nie zmieniają za bardzo swojego wyglądu (poza wysokością czy grubością pędów) i rozrastają się wolno, co może być oczywiście i wada i zaletą.

2. Sansewieria tzw. język teściowej
Sansewieria to kolejna roślina, która świetnie radzi sobie z warunkach suszy. Sansewieria, te rośliny wdzięcznie wyglądają i występują w wielu gatunkach. Potrafi przetrwać nawet kilka tygodni bez podlewania, dzięki czemu jest idealna dla osób, które często zapominają o pielęgnacji swoich roślin loub podróżują. Sansewieria ma także właściwości oczyszczające powietrze, co sprawia, że jest nie tylko dekoracyjna, ale także praktyczna.

3. Dracena
Dracena to kolejny przykład rośliny, która dobrze znosi dłuższe okresy suszy. Niektóre gatunki dracen, takie jak Dracena Marginata czy Dracena Fragrans, potrafią magazynować wodę w swoich pniach, co pozwala im przetrwać dłuższe okresy bez podlewania. Dracena jest także atrakcyjna wizualnie, z wyrazistymi pnem i efektownymi liśćmi.

4. Bluszcz (Hedera helix)
Bluszcz to popularna roślina pnąca, która dobrze radzi sobie z okresami suszy. Wymaga jedynie umiarkowanego podlewania i dobrze toleruje zarówno stanowiska słoneczne, jak i cieniste. Bluszcz może być uprawiany jako roślina pnąca, okrywająca ściany i meble, lub jako roślina wisząca w doniczce.

5. Figowiec gumowy (Ficuselastica)
Figowiec gumowy to kolejna roślina, która dobrze znosi okresy suszy. Jego grube, błyszczące liście i efektowne wzrosty czynią go atrakcyjnym elementem dekoracyjnym wnętrz. Figowiec gumowy potrafi magazynować wodę w swoich liściach i łodygach, dzięki czemu może radzić sobie z warunkach mniejszej ilości wody. Warto jednak pamiętać, że figowiec gumowy nie lubi przesuszonej ziemi przez dłuższy czas, dlatego należy go podlewać umiarkowanie, ale regularnie.

6. Grubosz, czyli drzewko szczęścia.

Grubosz można  łatwo rozmnażać poprzez gałązki lub liście. Dla lubiących formowanie można ją ciekawie formować na drzewko bonsai.

Jak rozpoznać rośliny lubiące suszę, nie znając ich nazw?

To większość rośliny, które mają zgrubiałe pędy, mięsiste liście mają mniejsze wymagania wodne. Ze względu na ich odporność, wykorzystuje się te rośliny do sadzenia w biurach i przestrzeniach publicznych, w których nikt nie ma czasu na zajmowanie się roślinnością Wymienione wyżej rośliny, nie są raczej atakowane przez choroby i szkodniki

Rośliny domowe lubiące suszę to doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają trudności z regularnym podlewaniem swoich zielonych przyjaciół. Wybierając takie gatunki jak sukulenty, sansewieria, dracena, bluszcz czy figowiec gumowy, możemy cieszyć się pięknem roślin w naszych wnętrzach, nie martwiąc się o ich pielęgnację. Pamiętaj jednak, że choć te rośliny lepiej radzą sobie z brakiem wody, nadal wymagają podstawowej troski, takiej jak odpowiednie podłoże, światło oraz okazjonalne przycinanie, aby zachować swój zdrowy i piękny wygląd.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *