Rodzinny przepis na reczczak z kaszy gryczanej!

Kiedy zamieszkałam pod Warszawą jako nastolatka, wielkim zdziwieniem było dla mnie, że mimo niedalekiej odległości ok 250 km, tak wiele rzeczy w jednym kraju może się między sobą różnić. Zaczynając od mowy, akcentu, szybkości mówienia, aż po tradycje podczas świąt m.in wielkanocnych oraz bożonarodzeniowych, dla przykładu w moim domu nigdy nie robiło sie kompotu z suszu, a barszcz wielkanocny nie miał w sobie białej kiełbasy!

Dzisiaj chce Wam sprzedać przepis na moje lokalne danie, pochodzące z Lubelszczyzny z okolicy Janowa Lubelskiego, miejsce to jest zagłębiem uprawy gryki, z której powstaje kasza gryczana a z niego danie/placek zwany reczczakiem! Nie jestem pewna czy dobrze to napisałam, jestem ciekawa czy je znacie, może zdjęcie pomoże?

To jedyne co lubię z kaszą, nie jestem nic poza tym daniem, nie lubię kaszy, śmiało mogę powiedzieć, że przejadła mi się w dzieciństwie, w dodatku sporo napatrzyłam się na jej uprawę, skup itp.

Ambitnamarka.pl - kreatywna agencja marketingowa

Czym jest reczczak? To taki placek, w zależności od domu robi się go bardziej na słodko lub wytrwanie, u nas mama robi pośrednio, a ciocia bardziej na słodko. Łapcie przepis!

Zagotować mleko, dodać kaszę, kiedy napęcznieje odstawić do ostygnięcia (można przykryć i doparować). Po ostygnięciu dodać rozpuszczone masło, śmietanę, jajka, kaszę mannę, sól, cukier, ser i wymieszać.

Blaszkę posmarować, posypać bułką tartą, wyłożyć ciastem, pasmarować śmietaną lub zrobić skórkę i wylać na wierzch. Piec 1,5 godz w 200 stopniach.

Masz jakieś ciekawe danie regionalne? Podrzuć, chętnie je poznam! 

Patrycja Story

Nazywam się Patrycja. Przez 4 lata prowadziłam bloga głównie o modzie, moim stylu i tematach związanych z fashion. Niedawno zdałam sobie sprawę, że mój blog to już nie tylko „fashion”, ale również podróże, marzenia, opinie…całe moje życie. Ta strona to cząstka mojego świata. Blog ma już ponad 4 lata! Przez ten czas wiele zmieniło się zarówno w mojej fizyczności, poglądach jak i życiu osobistym. Jedno nigdy się nie zmieni: jestem pełną szalonych pomysłów optymistką i staram się aby uśmiech nie schodził mi z twarzy;)

Od ponad 9 lat mieszkam w okolicach Warszawy, blog pozwolił mi zaklimatyzować się w nowym miejscu i poznać mnóstwo ciekawych ludzi, co jest moją największą radością z tego projektu.

Przeczytaj także

Sprawdź mój najnowszy film!