Recenzja: Czarnobyl / HBO

ocena damska: 8/10

Kobieca ocena Pat:

„Choroby popromienne, strach, skażenie. 33 lata po katastrofie w Czarnobylu serial HBO wskrzesza ten koszmar tak, że ciarki przechodzą po plecach.” 

Przeczytałam ten tekst na jednym z portali i przyznam szczerze, że mimo że mija kilka miesięcy od obejrzenia tego filmu, to do dzisiaj kiedy o nim pomyslę, mam ciary…Dawnoo film nie zrobił na mnie tak dużego wrażenia, możliwe, że myśl o tym, że to działo się naprawdę, miało na to wpływ. Oglądaliśmy go jesienią w 2019 roku, pamiętam to dobrze, na zewnątrz spadały kolorowe liście. Myślałam wtedy, o tym jak Ci ludzie musieli się czuć. Teraz kiedy na całym świecie panuje koronawirus, myślę o tym jak wiele może zmienić się przez kilka miesięcy….

Zdecydowanie film do obrzejrzenia dla każdego! Mimo trudnych momentów, warto przebrnąć przez cały film.

 

 

ocena męska: 9/10

Męska ocena Ad:

Mimo, że urodziłem się na długo po wybuchu reaktora w elektrowni w Czarnobylu to dobrze znam tą historię. Czytałem liczne reportaże, historie i opowieści. Mimo, to treść czytana, a treść przedstawiona w formie obrazu czyli serialu to dwa różne światy. Przedstawiona historia Czarnobyla w produkcji HBO GO zostawia namacalny znak w naszym umyśle. Mroczna historia bez cenzury – tak właśnie powinna być przedstawiana historia, która całkowicie odmieniła świat Europy. Może słowo „cieszę się” nie pasuje do tej strasznej historii ale cieszę się, że HBO GO serial Czarnobyl pokazał tak jak to było naprawdę (wiadomo kilka faktów zostało zmienionych) i można powiedzieć w sposób makabryczny (sceny napromieniowanych osób). Jest to ważne aby zwiększyć świadomość „zwykłego Kowalskiego” na zagrożenia płynące z takiej technologii. Nie jestem przeciwnikiem energii jądrowej, ale jestem zwolennikiem jak największych środków bezpieczeństwa przy tego typu technologii. W serialu Czarnobyl świetnie zostało ukazane podejść władz Związku Radzieckiego i próba zamiatania przez rząd sytuacji. Serial Czarnobyl to nie świetna zabawa, idealna na maraton serialowy. Każdy odcinek trzeba obejrzeć w spokoju, a później przemyśleć wydarzenia w nim zawarte. Bardzo polecam, warto również edukować młodsze osoby (16+) z wydarzeń z tego okresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *