Praca zdalna. Jak pracować zdalnie – 3 ważne porady

Jeszcze zanim globalna pandemia sprawiła, że ​​miliony osób musiały pracować w domu, coraz więcej osób żegnało się z uciążliwymi dojazdami do pracy.

Dzięki stale rozwijającym się technologiom, takim jak Skype, FaceTime, Slack, Zoom, Google Hangouts, aplikacjom uwierzytelniającym i przetwarzaniu w chmurze, nie wspominając o wysyłaniu SMS-ów i e-mailach, nie musisz już być w biurze na cały etat, aby być produktywnym członkiem zespół. W rzeczywistości wiele rodzajów pracy można wykonywać równie skutecznie, jeśli nie bardziej, z domowego biura. Choć praca zdalna jest atrakcyjna dla pracowników, nie byłby to tak silny trend, gdyby pracodawcy nie dostrzegali korzyści również po ich stronie biurka. 

Według ostatnich badań przeprowadzonych przez Harvard Business School, firmy stosujące zasady pracy z dowolnego miejsca mogą zwiększyć produktywność pracowników, zmniejszyć odejścia pracowników i obniżyć koszty organizacyjne. Według innego badania pracownicy pracujący z domu, wykonujący bardzo złożone zadania, które nie wymagają dużej współpracy lub wsparcia społecznego, mogą osiągać lepsze wyniki niż ich odpowiednicy w biurze. Pamiętajmy też że takim pracownikom nie straszne są problemy na drodze, pogoda czy ew. drobne przeziębienia.

Jak efektywnie pracować w domu?

Niezależnie od tego, czy pracujesz zdalnie jeden dzień w tygodniu (lub więcej), czy w pełnym wymiarze godzin, z wyboru, ze względu na sytuację zdrowotną lub pogodę, ważne jest, aby upewnić się, że jesteś przygotowany do produktywności. Obejmuje to posiadanie wyznaczonego miejsca pracy z odpowiednią technologią; sposoby radzenia sobie z dziećmi, zwierzętami domowymi i innymi możliwymi zakłóceniami; oraz harmonogram, który pozwala na kontakt społeczny i stymulację, które zwykle wynikają z przebywania w miejscu pracy z innymi ludźmi. Oto strategie i wskazówki, jak być odnoszącym sukcesy pracownikiem zdalnym.

Poznaj podstawowe zasady pracy zdalnej

Czy Twój pracodawca wymaga harmonogramu od dziewiątej do piątej, czy też jest elastyczny? Czy możesz pracować w publicznej sieci Wi-Fi? Jakich narzędzi technicznych możesz potrzebować, takich jak Zoom do wideokonferencji, Slack lub Microsoft Teams do czatów grupowych lub Trello do zarządzania projektami? Jeśli pracujesz dla kogoś innego, ważne jest, aby pracodawca wyjaśnił podstawowe zasady i zadbał o odpowiedni sprzęt, taki jak laptop, a także dostęp do sieci, krótkie kody i instrukcje zdalnego logowania, w tym uwierzytelnianie dwuskładnikowe . . Upewnij się, że przetestowałeś i naprawiłeś wszelkie problemy, które mogą przeszkadzać w Twojej pracy. Jeśli jesteś samozatrudniony, możesz potrzebować wielu takich samych narzędzi.

Skonfiguruj funkcjonalną przestrzeń roboczą do pracy zdalnej

Nie każdy ma wyznaczone biuro domowe, ale posiadanie prywatnej i cichej przestrzeni do pracy ma kluczowe znaczenie. Jeśli możesz, oddziel miejsce pracy od przestrzeni osobistych i używaj go tylko do pracy, a nie do innych czynności.

Zadbaj o szybkiej prędkości internet, który polepszy Twoją pracę zdalną

Jeśli masz dzieci, ich nawyki FaceTiming, TikTok i Xbox mogą spowolnić połączenie i prędkość pobierania. Pomóc może zbliżenie się do routera Wi-Fi (urządzenia, które są oddalone, zwykle zużywają przepustowość) lub warto rozważyć przejście na Ethernet. Prawdopodobnie będziesz potrzebować klucza sprzętowego, ponieważ obecnie laptopy nie mają portów Ethernet, a także kabla Ethernet do podłączenia komputera do routera. Zastanawiasz się, czy Twoja najczęściej używana witryna nie działa? Sprawdź witrynę isitdownrightnow.com, która monitoruje kluczowe witryny i usługi, aby sprawdzić, czy działają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *