Porady na lotnisku – sprawdzone triki w podróży

Jak podróżować mądrzej

Porady na lotnisku – czyli jak szybciej i łatwiej przejść odprawę bez stresu, jak dbać o bagaż czy gdzie napełnić wodę na lotnisku.

Uwielbiam podróżować i latać samolotem. Wizyta na lotnisku zawsze napawa mnie optymizmem i pozytywną energią bo wiem, że zaraz znajdę się w kolejnym cudownym miejscu. Dużo podróżuje i zawsze razem z Adrianem staramy się optymalizować i uczyć nowych tricków, dzięki którym zaoszczędzimy czas, zmniejszymy poziom stresu czy zaoszczędzimy pieniądze. 

Dlatego też postanowiłam napisać ten wpis na temat porad i sprawdzonych tricków związanych z pobytem na lotnisku i odprawą. Zainspiruj się i dodaj coś od siebie! Niektóre z tych porad mogą się wydawać przyziemne i „wiadome” ale warto o nich wiedzieć. Na koniec możesz uzyskać spis produktów, które warto kupić i które przydały mi się w podróży samolotem.

Porady i tricki na lotnisku

Porządek z biletami i dokumentami

Nic tak nie stresuje jak szukanie biletu czy paszportu podczas kontroli lub przy wchodzeniu do samolotu. Te dwa dokumenty to Twoje najważniejsze rzeczy podczas podróży. Zgubienie jednego z nich może wiązać się z ogromnymi problemami i stresem, a także często utraconym urlopem lub powrotem do kraju. Dlatego tak ważne jest świadome zachowanie podczas brania do rąk tych dokumentów.

Sprawdź czy Twój plecak nie ma specjalnej kieszeni na dokumenty. Taka kieszeń znajduje się najczęściej na plecach lub na boku plecaka. Lokalizacja takiej kieszeni zabezpiecza przed kieszonkowcami, których czasem pełno na lotnisku. Nigdy nie wsadzaj dokumentów do łatwo dostępnej kieszeni plecaka. Kieszonkowiec ukradnie Twoje dokumenty zanim zdążysz się zorientować. Jeśli Twój plecak nie posiada specjalnej kieszeni to może ma odrębną kieszeń lub sekcje na laptopa. Przygotuj woreczek strunowy, do którego zapakujesz paszport, bilet i inne dokumenty. Jeśli masz saszetkę na biodra/ramię lub inną podręczną torebkę to sprawdź czy zmieszczą się do niego dokumenty.

Ustal sobie zasady postępowania z dokumentami:

  • Nigdy nie chowaj dokumentów na wierzchu plecaka, ponieważ przy otwieraniu mogą łatwo i niespodziewanie wypaść;
  • Wyjmując lub wkładając dokumenty z plecak nie rób innych rzeczy (np. nie patrz w telefon czy nie rozmawiaj z drugą osobą). Bądź skupiona na tym, dzięki temu nie zgubisz lub nie zostawisz np. na ławce;
  • Wyznacz jedno miejsce, w których będziesz trzymała dokumenty i zawsze chowaj je w to samo miejsce. Ograniczysz stres związany z poszukiwaniem po kieszeniach dokumentów;
  • Zawsze pakuj dokumenty w woreczek strunowy, dzięki czemu nawet jak się wyleje jakiś płyn to nie uszkodzi dokumentów;
  • Nie noś paszportu ani biletu w kieszeniach nawet jeśli wiesz, że zaraz będziesz go musiała wyjmować. Lepiej poświęcić chwilę na wyciąganie z plecaka niż stracić godziny na szukanie zgubionego dokumentu;
  • Nigdy nie zostawiaj plecaka lub saszetki, w której masz dokumenty bez ochrony. Staraj się zawsze je mieć przy sobie;
  • Kup Air Taga, o którym opowiem zaraz.

dbaj o swój bilet i paszport

Bilet w telefonie

O zaletach odprawy online pisałam w tym wpisie. Odprawiając się online mamy możliwość wydrukowania lub pobrania biletu na telefon. Polecam tą drugą opcje, ponieważ mamy pewność że nie zgubimy biletu i będzie on zawsze łatwo dostępny. Jeśli obawiasz się, że może Ci rozładować się bateria kup powerbank’a i/lub załaduj bilet na chmurę (np. Google Drive) lub wyślij do swojego partnera/partnerki. Dzięki temu nawet jak zepsuje Ci się telefon osoba z którą podróżujesz będzie miała Twój bilet.

Link do powerbank’a

Zrób zdjęcie torby/bagażu

Zanim wyruszysz na lotnisko lub po przybyciu na lotnisko – zrób zdjęcie bagażu. Możesz zrobić zdjęcie telefonem z każdej strony. Takie zdjęcia przydadzą się kiedy to personel lotniska lub maszyna na lotnisku uszkodzi nasz bagaż. Wielokrotnie widziałam, kiedy to podczas oczekiwania na wydanie bagażu pasażerowie zabierali połamane walizki, które uszkodziły się w czasie lotu. Mając dowód zdjęcia jak wyglądały przed odlotem łatwiej Ci będzie uzyskać odszkodowanie za zniszczony bagaż.

dbaj o dokumenty

Zainwestuj w Air Taga

Airtag to swego rodzaju brylok niewielkich rozmiarów, który pozwala lokalizować rzeczy do których został przytwierdzony. Łączy się on bluetooth’em z Twoim telefonem marki Apple. Kosztuje zaledwie 149 zł/sztukę. Warto kupić np. 3 sztuki i jeden schować do portfela, drugi do walizki, trzeci do plecaka (lub innego miejsca). Jest on w 100% bezpieczny nawet podczas lotu. My mamy spokój bo zawsze możemy podejrzeć, gdzie znajduje się nasza walizka lub nasz przedmiot, a w razie zgubienia możemy go szybko odnaleźć. Dodatkowo AirTag ma także możliwość wydania dźwięku co ułatwia znalezienie np. portfela.

Link do AirTaga

Kłódka i metalowa linka

Ten mały i niedrogi zestaw jest niezwykle przydatny nie tylko na lotnisku. Oczywiście wiele walizek posiada wbudowane zamki. Warto jednak zainwestować w małą kłódkę, dzięki czemu otwarcie walizki będzie znacznie utrudnione osobom trzecim. Niektóre kłódki posiadają dodatkową metalową linkę. Sprawdza się to przy plecakach lub torebkach kiedy to jesteśmy w restauracji. Często plecak lub torbę zostawiamy na podłodze i zajęci rozmową nie zwracamy uwagi na kieszonkowców. Dla złodzieja wystarczy szybki chwyt i szybki bieg i nie ma naszej torby. Owiniecie metalową linką wokół krzesła lub nogi stołu spowoduje, że plecak lub torba będą bezpieczne.

Link do kłódki z metalową żyłką

Zważ bagaż

Podczas nadawania bagażu na lotnisku następuje zważanie walizki. Walizka nie może przekraczać limitu ustalonego przez przewoźnika. Dla każdego przewoźnika jest to inny limit. Kupując bilet otrzymujesz informacje jaki bagaż i ile sztuk możesz zabrać ze sobą. W przypadku bagażu rejestrowanego warto go przed wyjazdem na lotnisko zważyć, ponieważ jeśli przekroczymy limit będziemy musieli kombinować jak zmniejszyć jego wagę (np. poprzez przeniesienie części rzeczy do drugiej walizki lub plecaka). Nie jest to nic fajnego otwierać przy wszystkich osobach stojących w kolejce do odprawy bagaż z prywatnymi rzeczami. Będąc w domu weź wagę i sprawdź ile ważysz po czym podnieś walizkę. Odejmując otrzymany wynik od wagi będziemy mieli informację ile waży nasza walizka.

Jeśli będąc na wakacjach szykujesz się do powrotu, a nie masz wagi możesz zawsze kupić małą ręczną wagę. Na wakacjach często kupujemy różne pamiątki i nie zdajemy sobie sprawy ile nagle nasz bagaż może zyskać kilogramów.

Link do wagi turystycznej

Składana butelka na wodę

Nie kupuję wody w butelkach. To moja zasada chyba, że oczywiście nie ma wyboru (np. na Zanzibarze nie było innej opcji). Zawsze staram się mieć przy sobie metalową lub plastikową butelkę na wodę wielokrotnego użytku. Bardzo chętnie napełniam wodę z kranu lub miejsc do poboru wody (chyba, że woda wskazuje na fakt, że nie wolno jej pić). Niestety często strażnicy na lotnisku podczas kontroli bezpieczeństwa nie pozwalają wnieść pustej butelki. Wielokrotnie musiałam ją wyrzucić bo zawsze o tym zapominałam. Wiadomo, na lotnisku kupisz butelkę wody ale cena może porazić. U nas w Polsce powiedzmy, że jeszcze nie ma tragedii 5 zł / 500 ml wody. Natomiast za granicą często jest to 8-10 zł / 500 ml. Mega rozwiązanie znalazł Adrian. Kupił on składane butelki na wodę, które nie dość że nie zajmują w ogóle miejsca to można je także przypiąć do plecaka. Po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa składane butelki napełniliśmy w specjalnym kranie na wodę.

Link do butelek

Sprawdź dojazd na lotnisko

Dojazd na lotnisko to kluczowa sprawa. Jeśli jedziemy z daleka to warto wziąć pod uwagę różne rozwiązania. Często lotniskowy parking kosztuje fortunę. Jeśli koniecznie musisz jechać samochodem sprawdź czy nie możesz zostawić samochodu w innej bezpiecznej okolicy. My posiadamy lokalizator do swoich saun mobilnych, dlatego kiedy to musimy zostawić samochód w innym miejscu możemy bardzo łatwo taki lokalizator zamontować pod samochodem (na bardzo silny magnes). Jego bateria wytrzymuje 60 dni, a my w każdym momencie możemy sprawdzić lokalizację samochodu czy ustawić wirtualne ogrodzenie, które poinformuje nas jeśli samochód będzie się przemieszczał. Z tego miejsca możemy wziąć taksówkę, Uber’a czy Bolta, który nas wygodnie i komfortowo zabierze na lotnisko (pamiętaj jeśli masz dużo bagażu poinformuj przed zamówieniem usługi).

jadąć na lotnisko zamów taxi

Na niektóre lotniska możemy także szybko dojechać komunikacją pod same drzwi lotniska. Warto sprawdzić różne opcje i wybrać tą najbardziej korzystną dla nas.

To wszystkie moje porady w tym wpisie. A Ty jakie masz sprawdzone triki i rozwiązania na lotnisko? Daj znać w komentarzu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *