Piękno i dzikie krajobrazy natury w Polsce, gdzie szukać?

Polska, ze swoim różnorodnym krajobrazem, bogactwem natury i różnymi formacjami geologicznymi, oferuje nieskończoną ilość możliwości dla miłośników przyrody. Od górskich szczytów przez gęste lasy, malownicze jeziora po rozległe wybrzeże.

Poznaj kilka TOP miejsc, które warto odwiedzić, jeśli szukasz dzikiego piękna natury w Polsce. 

Piękno i dzikie krajobrazy natury w Polsce, gdzie szukać?

1. Bieszczady, dlaczego warto?

Bieszczady to prawdziwy raj dla miłośników dzikiej natury. Ten najdalej na południe wysunięty region Polski charakteryzuje się dzikimi, górzystymi krajobrazami, gdzie można znaleźć rzadkie gatunki flory i fauny. Przez Bieszczady przechodzi kilka szlaków turystycznych, które prowadzą przez najpiękniejsze miejsca parku. osobiście, byłam tylko raz, jesienią, na wyjeździe grupowym, studyjnym z 6 lat temu i jakość trudno mi się zebrać, ale mam taką chęć i tęskontę by wrócić.

2. Puszcza Białowieska, czy warto zobaczyć?

To jedno z najstarszych i ostatnich naturalnych lasów nizinnych w Europie, dom dla ostatnich europejskich żubrów. To miejsce, gdzie można poczuć, jak wyglądała Europa setki lat temu. Przyroda Puszczy Białowieskiej jest tak wyjątkowa, że cały obszar jest chroniony jako Rezerwat Biosfery UNESCO. Na Podlasiu oraz w puszczy byłam już ze 3 razy, zaczęło się w 2020 i się zakochałam. Mam ochotę na jesinno-zimową podróż i wyprawę wilków. Żubry nie robią na mnie jakiegoś mega wrażenia, ale wilki już tak!

3. Morskie Oko

Morskie Oko to największe i czwarte najgłębsze jezioro w Tatrach. Otoczone przez majestatyczne szczyty górskie i bujne zielone lasy, jest jednym z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Nigdy jeszcze nie byłam, ale jest to na mojej liście. Mam marzenie, by wyjechać w góry wiosną, mam w głowie widok kwitnących krokusów w górach, w połączeniu z tripem kamperem albo naszym namiotem na dach to byłoby mega!

4. Półwysep Helski

Długi, wąski półwysep na Bałtyku, ze swoimi pięknymi, piaszczystymi plażami, wydmami i starymi latarniami morskimi, to idealne miejsce na relaksujący spacer w otoczeniu natury. Bardzo polecane miejsce, co ciekawe częściej słyszałam rekomendację tego miejsca przez ludzi zza granicy niż polaków i myślę, że w tym temacie mam wiele do nadrobienia, chociaż nie wiem kiedy się wybiorę, bo średnio lubię polskie morze, głównie ze względu na zimny wiatr, latem za ogrom ludzi…

5. Słowiński Park Narodowy

Znany z robiących wrażenie ruchomych wydm, które mogą osiągać nawet 30 metrów wysokości. Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym to zjawisko unikalne na skalę europejską. TO zdecydowanie coś, co zrobiło na mnie mega wrażenie, byłam jesienią i latem, chętnie bym wróciła.

6. Karkonoski Park Narodowy

W Karkonoskim Parku Narodowym, na granicy z Czechami, można znaleźć interesujące formacje skalne, takie jak Słonecznik czy Mały Staw, które jest pochodzenia lodowcowego. Totalnie nieodkryta przeze mnie jeszcze część Polski.

7. Pojezierze Mazurskie

Kraina tysiąca jezior oferuje nie tylko piękne widoki, ale również mnóstwo możliwości aktywnego spędzania czasu na łonie natury, takich jak żeglarstwo, kajakarstwo czy rowerowe wycieczki po malowniczych szlakach. Uwielbiam za dzikość i wszechobecność zieleni oraz jezior. Ze względu na bliskość od Warszawy, zazwyczaj jesteśmy co roku. W tym wybieramy się na żagle!

8. Ojcowski Park Narodowy

Niedaleko Krakowa, Ojcowski Park Narodowy to miejsce o niezwykłym uroku. Znajdują się tu fascynujące formacje skalne, w tym słynna Maczuga Herkulesa, oraz liczne jaskinie. Nie byłam jeszcze nigdy, ale na te okolice mamy pewien plan, Śląsk ma wiele do zaoferowanie!

9. Pieniński Park Narodowy

Charakterystyczne wapienne skałki, przepiękny Dunajec przecinający park, flora i fauna tej okolicy sprawiają, że jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce.

Podsumowując, Polska oferuje niesamowite możliwości dla miłośników natury, od górskich szlaków przez malownicze jeziora, dzikie lasy po piękne, piaszczyste plaże. Warto spędzić czas na łonie natury, podziwiając jej dzikie piękno, którego nie można znaleźć nigdzie indziej. Które z tych miejsc szczwególnie polecasz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *