Piekarnik – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Piekarnik jest jednym z najważniejszych elementów w każdej kuchni. Od jego funkcjonalności i wydajności zależy sukces wielu potraw, które przygotowujemy. Wybór odpowiedniego modelu może jednak stanowić nie lada wyzwanie, zwłaszcza w obliczu bogatej oferty rynkowej.

Piekarnik – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych aspektów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru piekarnika. 

Rodzaj piekarnika

Zacznijmy od podstaw – rodzaju piekarnika. Do wyboru mamy dwa podstawowe typy: elektryczne i gazowe. Piekarniki gazowe są często tańsze w eksploatacji, ale mogą być trudniejsze w regulacji temperatury. Piekarniki elektryczne natomiast oferują równomierny rozkład ciepła, co przekłada się na lepsze efekty pieczenia.

Rozmiar i pojemność piekarnika

Następnie warto zwrócić uwagę na rozmiar i pojemność piekarnika. Tutaj kluczowe jest dostosowanie tych parametrów do indywidualnych potrzeb. Dla rodziny 4-osobowej zazwyczaj wystarczy piekarnik o pojemności 60-70 litrów. Osoby często piekące duże ciasta czy rożno do kurczaka powinny rozważyć większą pojemność. Kiedy kupujemy piekarnik i jesteśmy również na etapie wyboru piekarnika, sprawa jest prosta, dostosowujemy wymiary w tym samym czasie. Jednak kiedy mamy już meble kuchenne, musimy wymiar dostosować pod to co zostało wykonane. W naszym przypadku firmie robiącej kuchnie zgłaszaliśmy od razu wymiary piekarnika, czy innych sprzętów. To dobre rozwiązanie, ale kiedy sprzęt i meble są w tym samym czasie. My nasze docelowe dokupiliśmy dopiero po 2-3 latach, więc nie obyło się bez błędów…Okazało się, że rączka piekarnika przeszkadza w otwieraniu szuflady, trzeba było przerabiać meble.

Funkcje i programy piekarnika

Współczesne piekarniki oferują wiele różnych funkcji i programów. Możemy wybierać spośród modeli z termoobiegiem, grilliem, parowarów, funkcji rozmrażania, a nawet autoczyszczenia. Nie wszystkie z tych funkcji będą jednak potrzebne dla każdego użytkownika, dlatego warto dokładnie przemyśleć, z czego rzeczywiście będziemy korzystać. Dla mnie dosyć istotnym dodatkiem były prowadnice, które mój obecny piekarnik ma aż 2. Początkowo przyszłam do sklepu po inny model, jak się okazało w tym samym budżecie kupiłam inny z 2 a nie 1 prowadnicą oraz blaszką, a także z dodatkowymi programami jak efektywne czyszczenie.

Energooszczędność piekarnika

Kolejnym ważnym aspektem jest klasa energetyczna piekarnika. Modele oznaczone jako A+++ będą zużywały najmniej energii, co przekłada się na mniejsze rachunki za prąd. Należy jednak pamiętać, że takie piekarniki są zazwyczaj droższe w zakupie. Oszczędzać możemy nie tylko poprzez zakup piekarnika z niższą klasa energetyczną, ale również poprzez pieczenie 2-3 dań w tym samym czasie, czy korzystanie z opcji szybkiego nagrzewania się, albo z trybu pieczenia ostatkowego.

Bezpieczeństwo piekarnika

Bezpieczeństwo użytkowania to kolejny kluczowy czynnik. Wiele piekarników oferuje zabezpieczenie przed dziećmi, blokadę drzwi czy system chłodzenia obudowy albo brak nagrzewania si.ę szyby przedniej. Wybierając model z tymi funkcjami, możemy znacznie zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania.

Marka i gwarancja piekarnika

Wybór marki i gwarancji jest nie mniej ważny. Dobrze jest wybierać produkty renomowanych producentów, którzy oferują solidne wsparcie posprzedażowe i długą gwarancję. Czytanie recenzji innych użytkowników może również pomóc w podjęciu decyzji. Oprócz opinii użytkowników, zawsze staram się poczytać opinie specjalistów, czy zapytać ich w sklepie. Warto sprawdzić także, od jak dawna dany model jest an rynku (jeśli jest powtarzany, oznacza, że jest dobry i chętnie kupowany i polecany). Dodatkowo ostatnio podczas zakupu pracownik jednego ze sklepów powiedział mi, że jeśli dany model występuje w wielu sklepach na outletach, oznacza, że nie sprzedawał się zbyt dobrze.

Pamiętaj, że zakup piekarnika to inwestycja na lata, dlatego warto dokładnie przeanalizować wszystkie powyższe czynniki, zanim podejmiesz decyzję. W ten sposób możemy być pewni, że nasze gotowanie będzie nie tylko smaczne, ale też komfortowe i bezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *