Ogrod zimowy – oaza zieloności przez cały rok

winter garden, sunroom, porch

Ogród zimowy to unikalne rozwiązanie, które pozwala na cieszenie się bliskością natury przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jego koncepcja opiera się na zasadzie stworzenia przestrzeni mieszkalnej lub przyległej do mieszkania, która jest oszklona, dzięki czemu wpada do niej dużo światła, a temperatura utrzymywana jest na odpowiednim poziomie. Dzięki temu możliwe jest hodowanie roślin, które zwykle nie przetrwałyby w tradycyjnym klimacie.

Ogrod zimowy – oaza zieloności przez cały rok?

Historia ogrodów zimowych

Początki ogrodów zimowych sięgają XIX wieku, kiedy to zamożni Europejczycy zaczęli budować oranżerie – oszklone konstrukcje, w których hodowano egzotyczne rośliny i drzewa cytrusowe. Oranżerie ewoluowały w ogrody zimowe, stając się nie tylko miejscem hodowli roślin, ale także przestrzenią rekreacyjną i relaksacyjną dla mieszkańców domu. 

Budowa ogrodu zimowego

Ogrody zimowe najczęściej przylegają do jednej ze ścian domu, ale mogą też stanowić oddzielną budowlę. Ich konstrukcja zwykle składa się z metalowego lub drewnianego szkieletu oraz dużych powierzchni oszklonych, które zapewniają optymalne warunki do hodowli roślin.

Podłogę ogrodu zimowego najczęściej wykłada się płytkami ceramicznymi lub kamieniem, które łatwo utrzymać w czystości i dobrze gromadzą ciepło. W niektórych przypadkach instaluje się również ogrzewanie podłogowe, które pomaga utrzymać stałą temperaturę w chłodniejszych miesiącach.

Roślinność w ogrodzie zimowym

Wybór roślin do ogrodu zimowego zależy przede wszystkim od warunków, jakie jesteśmy w stanie zapewnić. Ogrody zimowe dają możliwość hodowania nie tylko typowych roślin doniczkowych, ale również takich, które zazwyczaj rosną w cieplejszym klimacie.

Najpopularniejsze rośliny do ogrodów zimowych to palmy, dracaeny, cyprysy, różne gatunki kaktusów, sukulentów, czy roślin kwitnących jak hibiskusy, kamelie, azalie czy storczyki.

Ogród zimowy -koszta budowy

Koszty budowy średniej wielkości ogrodu zimowego w wymiarach pokoju 6×9 m2 to koszt ok. 100 000 zł, sporo prawda? To podobny koszt do garażu czy wyposażenia kuchni. Głównym kosztem są okna, których w ogrodzie zimowym jest sporo, praktycznie tyle, co w całym domu, poza tym sporym kosztem jest również odpowiednie ocieplenie od podłogi, w końcu ma służyć nam cały rok. Mimo to, coraz więcej osób decyduje się na ogród zimowy w swoim domu, wygląda on magicznie przez cały rok. Sama marzę o takim, miałabym w nim kominek, bujany fotel i mnóstwo roślin!

Ogród zimowy – nie tylko oaza zieleni

Ogród zimowy to nie tylko miejsce do hodowania roślin, ale także przestrzeń do relaksu i wypoczynku. Może pełnić funkcję jadalni, salonu, miejsca do pracy, a nawet domowego spa. Często wyposażany jest w meble ogrodowe, hamaki, fotele, a niekiedy nawet baseny i jacuzzi.

Ogrody zimowe to doskonałe miejsce na odpoczynek, obcowanie z naturą i cieszenie się pięknem roślin przez cały rok. Są nie tylko praktyczne, ale przede wszystkim przynoszą ogromną radość i satysfakcję, umożliwiając cieszenie się bliskością natury bez względu na porę roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *