Odmiany Lawendy – poznaj najciekawsze!

Lawenda, znaną również jako Lavandula, jest popularną rośliną ogrodową cenioną za swoje piękne, intensywnie pachnące kwiaty.

Choć istnieje wiele gatunków lawendy, w tym artykule skupię się na najciekawszych odmianach. 

Odmiany Lawendy – poznaj najciekawsze!

1. Lawenda wąskolistna

Lawenda wąskolistna, zwana też lawendą lekarską lub prawdziwą, jest najpopularniejszą odmianą lawendy. Wyróżnia się intensywnym fioletowym kolorem kwiatów oraz silnym, charakterystycznym zapachem. Wykorzystywana jest zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i kulinariach.

2. Lawenda wąska 'Hidcote

'Hidcote’ to odmiana lawendy wąskolistnej, która charakteryzuje się ciemnofioletowymi kwiatami i kompaktowym wzrostem. Jest idealna do uprawy w niewielkich przestrzeniach lub jako element krajobrazu skalnego.

3. Lawenda wąska 'Munstead’

'Munstead’ to kolejna popularna odmiana lawendy wąskolistnej. Kwitnie nieco wcześniej niż inne odmiany, a jej kwiaty mają jasnofioletowy odcień. Jest to odmiana wytrzymała, która dobrze znosi niskie temperatury oraz szybko rosnąca. osiąga wysokość ok. 60 cm. Idealna do zasuszenia, ma piękny błękitno-niebieski kolor. Niezwykle intensywnie wabi motyle, trzmiele i pszczoły. Munstead to lawenda o nieco łagodniejszym zapachu, delikatnie cytrynowym. Jest to lawenda kulinarna, co oznacza, że nadaje się do spożycia.

4. Lawenda wielkokwiatowa

Lawenda wielkokwiatowa, znana również jako lawenda holenderska, to hybryda dwóch gatunków: lawendy wąskolistnej i lawendy szerokolistnej. Charakteryzuje się długimi, efektownymi kłosami kwiatów o silnym zapachu.

5. Lawenda wielkokwiatowa 'Grosso’

'Grosso’ to jedna z najpopularniejszych odmian lawendy wielkokwiatowej. Roślina ta produkuje obfite ilości ciemnofioletowych kwiatów o silnym, przyjemnym zapachu. Jest to wybór nr 1 dla producentów olejku lawendowego.

6. Lawenda portugalska

Lawenda portugalska jest gatunkiem, który wyróżnia się przez swoje szare liście i ciemnofioletowe kwiaty. Kwiaty te, choć nieco mniej intensywne w zapachu, nadają się do produkcji olejku.

7. Lawenda Havana

Lawenda wąskolistna, lekarska. Jest to odmiana o ciemnofioletowych, wyraźnych kwiatach i długim kłosie. Rozpoczyna kwitnienie w drugiej połowie czerwca i powtarza kwitnienie aż do pierwszych przymrozków. Jest mrozoodporna, należy do lawend kulinarnych. Pięknie prezentuje się na rabatach i obrzeżach. Osiąga wysokość ok. 55-60 cm.

8. Lawenda Essence

Idealna pod tarasy, ścieżki. Posiada kwiaty o fioletowo-niebieskim odcieniu. Jest mrozoodporna, zimuje w dużych donicach z dobrym drenażem. Jest odporna na choroby grzybowe. Należy do lawend kulinarnych, a kwiat po zasuszeniu jest jasnofioletowy. Wysokość, jaką osiąga to około 40 cm.

9. Lawenda Blue Scent

To drobna, ale najdłużej kwitnąca w dodatku bardzo obficie lawenda. Posiada bardzo ciemne kwiaty, które utrzymują się kolor również po zasuszeniu. Należy do lawend kulinarnych, dobrze znosi donice. Najlepiej rośnie i kwitnie w pełnym słońcu, ale toleruje też lekki półcień.

10. Lawenda Folgate

Lawenda wąskolistna, jasnofioletowa. Wcześnie rozpoczyna kwitnienie, ma słodki, kwiatowy zapach. Jest długa, dzięki czemu ładnie wygląda w bukietach. Osiąga wysokość ok. 60 cm. Bardzo lubiana przez pszczoły i motyle!

11. Lawenda Melissa Lilac

Lawenda wąskolistna Puszyste kwiaty. Lubiana przez pszczoły i motyle Kolor: pąk liliowy, po rozkwitnięciu jasny fiolet wysokość rośliny: 70 cm

12. Lawenda Platinum Nico

Należy do lawend odpornych na wilgoć, choroby oraz dosyć szybko rośnie.. Jej kłos jest wydłużony i posiada ciemnofioletowy kolor. Należy również do lawend kulinarnych, co oznacza, że jej kwiaty i liści można dodawać do potraw.

13. Lawenda Vera

Rośnie nawet na gliniastych i ciężkich ziemiach rośnie w pełnym słońcu i w półcieniu. Jej kolor to jasny fiolet. Osiąga wysokość ok. 70 cm. Kwitnienie w połowie lipca, ma dużą zawartość olejku.

14. Lawenda Rosea

Lawenda wąskolistna lawenda o jasnoróżowym kolorze kwiatów. Osiąga wysokość ok. 60 cm, jest mrozoodporna.

15. Lawenda Edelweiss

Lawenda biała, ma ładny, długi kłos oraz intensywny zapach. Osiąga wysokość ok. 70-80cm, jest łatwa w uprawie lubi się rozrastać.

16. Lawenda Ellagance Ice

Lawenda biała, wąskolistna, niska i zwarta. Dosyć obficie kwitnie, rozpoczyna kwitnienie w połowie czerwca, ma ładny zapach dobrze. Jest widoczna w ogrodzie.

17. Lawenda Hidcote Blue Strain

Hidcote to bardzo popularna i lubiana lawenda. Należy do lawend wąskolistnych, posiada przepiękne ciemnoniebieskie kłosy o zwartym pokroju. Rośnie nieco wolniej niż inne lawendy, ale za to jest odporniejsza zarówno na suszę jak i na nadmiar wody. Dorasta do ok. 50-55 cm wysokości. Przy corocznym przycinaniu zachowuje kulisty kształt. Ze względu na jej prosty i gruby kłos używana jest do bukietów i wianków. Należy do lawend kulinarnych, można dodać suszoną lub świeżą lawendę do lemoniad, herbat, ciast, a nawet mięs.

18. Lawenda Aromatiko

Ciemnoniebieska lawenda z dużą ilością kwiatów. Powtarzająca kwitnienie kilka razy w sezonie do pierwszych przymrozków.

Podsumowując, różne odmiany lawendy oferują różne cechy, które sprawiają, że są one idealne dla różnych zastosowań i środowisk. Wybór odpowiedniej odmiany lawendy zależy od warunków uprawy, preferencji estetycznych i pożądanego zastosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *