Nieprawidłowa cytologia- co robić?

Cytologia wraz z usg piersi to najważniejsze badania, które regularnie powinna wykonywać każda kobieta. Cytologia to badanie przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki cytologii można wykryć raka we wczesnym stadium, kiedy nic nas nie boli i nie daje żadnych oznak. Rak wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie uleczalny. Badanie jest bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut, więc brak czasu i Twoje obawy przed bólem podczas badania nie są tu dobrym wytłumaczeniem.

Zrobiłaś już cytologię i czekasz na wynik? Zastanawiasz się, co powinnaś zrobić, jeśli cytologia będzie nieprawidłowa? Sama miałam taką sytuację aż dwukrotnie w swoim życiu, na szczęście powtórzenie wyniku czy zbadanie dokładniejsze wyjaśniło sytuację pozytywnie. Niestety znam kilka kobiet, które przez brak czasu, wymówki i zaniedbanie oraz brak regularnego badania – co roku(!), wykryło chorobe późno i kolejne miesiące ich życia owiane były sporym stresem i walką o zdrowie. Nie życzę tego nikomu. Dlatego tak ważne jest zapobieganie. W dzisiejszym wpisie postaram się dać Ci wskazówki, co robić, kiedy wynik cytologii nie jest pozytywny. 

 Co oznaczają wyniki badania cytologicznego?

Istnieją dwa wyniki cytologii: normalny i nieprawidłowy. Jeśli Twój wynik jest normalny, czyli prawidłowy- kolejne kontrolne badanie prawdopodobnie będziesz potrzebowała zrobić dopiero za rok – wpisz to od razu w kalendarz, by nie zapomnieć, bo okażę, się, że minęły 2 lata, a nie rok. Natomiast wynik nieprawidłowy nie oznacza, że masz raka. Taki wynik dostarcza informacji, że na szyjce macicy znaleziono nieprawidłowe komórki. Opisy wyników cytologii są opisane według skali Bethesda. W przypadku grupy 1 i grupy 2 według Papanicolaou jest to wynik prawidłowy i oznacza, że nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Czy nieprawidłowa cytologia to powód do zmartwień?

Nieprawidłowy wynik cytologii z grupy 3 nie jest powodem do zmartwień. Gdy Twój wynik jest nieprawidłowy, powinnaś iść na ponowną wizytę do lekarza i zrobić powtórne badania. W zależności od wyników, lekarz może zlecić badanie kolposkopii – spokojnie tylko brzmi trudno. Badanie polega na dokładnym obejrzeniu szyjki macicy pod powiększeniem. Szyjka jest przemywana specjalnym roztworem, który zabarwia zmiany nowotworowe. Dzięki temu lekarz może stwierdzić, gdzie znajdują się zmiany i czy w ogóle występują. Jeśli zostaną znalezione zmiany nowotworowe, badane są one pod kątem histopatologicznym. Badanie to umożliwia rozróżnienie zmian na łagodne i złośliwe. Na podstawie wszystkich przeprowadzonych badań lekarz dobierze odpowiednie leczenie dla Twojego organizmu.

Czy wykonałaś już w tym roku cytologię? Jeśli nie, nie zwlekaj! W dzisiejszych czasach mamy ogromny przywilej korzystania z tego badania, które może wykryć nowotwór w tak wczesnym stadium. Pamiętaj o tym i przy okazji zapytaj swoich koleżanek czy kobiet z bliskiego otoczenia, czy wykonały w tym roku cytologię. Niech to będzie temat do rozmów oraz wzajemna inspiracja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *