Nie tracę głowy! Jak przygotować się do podróży by dojechać bezpiecznie?

Czy wiesz, że ponad 85% kierowców rozmawia przez telefon podczas jazdy autem? Aż 64% pisze wiadomości a 57% robi zdjęcia lub nagrywa! Czy wiesz, że co 4 wypadek w Polsce może być spowodowany przez kierowcę, który używał podczas jazdy telefonu komórkowego niezgodnie z prawem?!

30 października wystartowała kampania „Nie tracę głowy na drodze”” opracowana przez Fundację ZenDriving przy pomocy oraz ze środków prewencyjnych PZU.projekt oparty jest na treningu uważności dla młodzieży w wieku 17-19 lat. Jego celem jest zwiększenie samoświadomości, samokontroli i odporności psychicznej, ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z impulsami, emocjami i myślami oraz trenowanie odpowiedzialnych nawyków i postaw na drodze, również tej życiowej. 

Problem: dlaczego powstał projekt?

U 90% respondentów w wieku 15-24 lat występuje wysokie lub średnie FOMO (ang. Fear of Missing Out) – lęk wynikający z przeczucia, że poza zasięgiem coś je omija. To z FOMO wynika poczucie przymusu nieustannego monitorowania mediów społecznościowych, również za kierownicą, na rowerze czy na przejściu dla pieszych. 32% polskich kierowców pisze lub czyta SMS-y i maile podczas jazdy, a 50% rozmawia przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, zaś 50% sprawców wypadków przyznało, że było zaabsorbowanych myślami. Niestety, w Polsce najwyższy wskaźnik ofiar wypadków drogowych odnotowywany jest w przedziale wiekowym 18-24 lata!

Więcej możesz poczytaj tutaj www.nietraceglowy.pl zachęcam do zajrzenia osoby w każdym wieku ponieważ Fundacja ZenDriving przygotowała ciekawe materiały oraz treningi!

Pamiętaj! Aby zminimalizować ryzyko związane z prowadzeniem pojazdów pod wpływem rozproszenia, zaleca się uprzedzenie bliskich o planowanej podróży, wyciszenie dźwięku lub włączenie trybu „Prowadzę”, schowanie telefonu oraz ustawienie nawigacji jeszcze przed uruchomieniem silnika. Dodatkowo praktyka uważności może uchronić kierowcę przed pokusą mimowolnego sięgania i zerkania na telefon.

Na koniec kilka trików ode mnie! Sporo podróżuje autem po naszym kraju, uważam się za dobrego ale i rozsądnego kierowcę, wiem, że odpowiadam nie tylko za siebie ale również za innych uczestników ruchu drogowego, dlatego podczas podróży dbam zarowno o bezpieczeństwo, wygodę jak i skupienie.

  1. Mapa i adres: przed rozpoczęciem jazdy ustawiam adres w nawigacji aby nie robić tego podczas drogi;
  2. Wygodne ułożenie: przed ruszeniem zdejmuję wierzchnie ubrania, dostosowuję fotel, lusterka
  3. W zasięgu mojej ręki (w moim przypadku na drzwiach auta) stawiam wodę by ewentualnie podczas postoju na światłach złapać łyk wody.
  4. Podłączam zestaw słuchawkowy do telefonu lub wyciszam telefon (w zależności od podróży i humoru, polecam to drugie!)
  5. Ustawiam moje ulubione radio, płytę, medytację lub spotify
  6. Sprawdzam jeszcze raz moje bagaże, torebkę by upewnić się czy wszystko mam by podczas drogi nie denerwować się czy czegoś zapomniałam.
  7. Kładę moją torebkę w zasięgu ręki, obok niej chusteczki na wypadek kichnięcia (często mi się zdarza!) a także okulary przeciwsłoneczne.
  8. Na koniec dodaję kroplę mojego ulubionego olejku do zapachu w aucie!
  9. Zapinam pasy i ruszam!

Oto moje 9 kroków do idealnej podróży! A jakie są Twoje?!

Wychodzę z założenia, że lepiej być przygotowanym i bezpiecznym!

______________________________________________________________________________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *