Czy wiesz, że ponad 85% kierowców rozmawia przez telefon podczas jazdy autem? Aż 64% pisze wiadomości a 57% robi zdjęcia lub nagrywa! Czy wiesz, że co 4 wypadek w Polsce może być spowodowany przez kierowcę, który używał podczas jazdy telefonu komórkowego niezgodnie z prawem?!
30 października wystartowała kampania „Nie tracę głowy na drodze”” opracowana przez Fundację ZenDriving przy pomocy oraz ze środków prewencyjnych PZU.projekt oparty jest na treningu uważności dla młodzieży w wieku 17-19 lat. Jego celem jest zwiększenie samoświadomości, samokontroli i odporności psychicznej, ćwiczenie umiejętności radzenia sobie z impulsami, emocjami i myślami oraz trenowanie odpowiedzialnych nawyków i postaw na drodze, również tej życiowej.
Problem: dlaczego powstał projekt?
U 90% respondentów w wieku 15-24 lat występuje wysokie lub średnie FOMO (ang. Fear of Missing Out) – lęk wynikający z przeczucia, że poza zasięgiem coś je omija. To z FOMO wynika poczucie przymusu nieustannego monitorowania mediów społecznościowych, również za kierownicą, na rowerze czy na przejściu dla pieszych. 32% polskich kierowców pisze lub czyta SMS-y i maile podczas jazdy, a 50% rozmawia przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, zaś 50% sprawców wypadków przyznało, że było zaabsorbowanych myślami. Niestety, w Polsce najwyższy wskaźnik ofiar wypadków drogowych odnotowywany jest w przedziale wiekowym 18-24 lata!
Więcej możesz poczytaj tutaj www.nietraceglowy.pl zachęcam do zajrzenia osoby w każdym wieku ponieważ Fundacja ZenDriving przygotowała ciekawe materiały oraz treningi!
Pamiętaj! Aby zminimalizować ryzyko związane z prowadzeniem pojazdów pod wpływem rozproszenia, zaleca się uprzedzenie bliskich o planowanej podróży, wyciszenie dźwięku lub włączenie trybu „Prowadzę”, schowanie telefonu oraz ustawienie nawigacji jeszcze przed uruchomieniem silnika. Dodatkowo praktyka uważności może uchronić kierowcę przed pokusą mimowolnego sięgania i zerkania na telefon.
Na koniec kilka trików ode mnie! Sporo podróżuje autem po naszym kraju, uważam się za dobrego ale i rozsądnego kierowcę, wiem, że odpowiadam nie tylko za siebie ale również za innych uczestników ruchu drogowego, dlatego podczas podróży dbam zarowno o bezpieczeństwo, wygodę jak i skupienie.
- Mapa i adres: przed rozpoczęciem jazdy ustawiam adres w nawigacji aby nie robić tego podczas drogi;
- Wygodne ułożenie: przed ruszeniem zdejmuję wierzchnie ubrania, dostosowuję fotel, lusterka
- W zasięgu mojej ręki (w moim przypadku na drzwiach auta) stawiam wodę by ewentualnie podczas postoju na światłach złapać łyk wody.
- Podłączam zestaw słuchawkowy do telefonu lub wyciszam telefon (w zależności od podróży i humoru, polecam to drugie!)
- Ustawiam moje ulubione radio, płytę, medytację lub spotify
- Sprawdzam jeszcze raz moje bagaże, torebkę by upewnić się czy wszystko mam by podczas drogi nie denerwować się czy czegoś zapomniałam.
- Kładę moją torebkę w zasięgu ręki, obok niej chusteczki na wypadek kichnięcia (często mi się zdarza!) a także okulary przeciwsłoneczne.
- Na koniec dodaję kroplę mojego ulubionego olejku do zapachu w aucie!
- Zapinam pasy i ruszam!
Oto moje 9 kroków do idealnej podróży! A jakie są Twoje?!
Wychodzę z założenia, że lepiej być przygotowanym i bezpiecznym!
______________________________________________________________________________________________________
Jestem Patrycja, piszę bo lubię. Ten blog powstał w 2012 roku. Od zawsze miałam pragnienie dzielenia się wiedzą, pomocą, przeżyciami, tym co piękne. Kilka rzeczy w życiu mi wyszło, więc może moje relacje, porady, przemyślenia dadzą komuś motywację, by odkryć lub docenić coś w codziennym życiu. Ten blog to swego rodzaju pamiętnik. Lubię tu wracać, mam nadzieję, że Ty też będziesz.
Marzyłam by być na swoim i pracować zdalnie – zrobiłam to! Na co dzień prowadzę swoją firmę ambitnamarka.pl, pielę ogródek, głaszczę moje zwierzaki (i czasem męża!) oraz opalam się na słoneczku w różnych strefach klimatycznych.
Poczytaj moje bezpłatne przewodniki: Zanzibar/Malta/Teneryfa/Tajlandia/Turcja
Dziękuję, że tu jesteś.