Mostówka wrzosowe wydmy, jak wyglądają naprawdę?

Będąc okolicy podczas wycieczki kempingowej do Broku, zajechałam poznać insta – foto miejsce Mostówka, to co zobaczyłam bardzo mnie zasmuciło!

Wydmy Mostówka to obszar natura 2000, ze względu na kompleks wydm porośnięty wrzosami oraz zbiorowiskami borowymi. To największe tego typu miejsce w Polsce, lora liczy tutaj około 350 gatunków roślin! 

To piękne miejsce stworzone w 100% przez naturę i niszczone każdego roku przez głupich ludzi! 

Niestety kiedy przejechaliśmy na miejsce, nie trudno było zgadnąć, że to tutaj, co prawda, byliśmy w piękny niedzielny poranek, ale nie spodziewałam się aż takiej ilości ludzi, w dodatku totalnie niemyślących. Na samym początku jak wół wisi wielki znak o naturze 2000 oraz zakazie parkowania i wjeżdżania na teren wydm. Mimo to, ludzie jadą na maksa, gdzie się tylko da (mimo, że wystarczy zostawić auto przy drodze i dojść ok 200m do torfowiska), aby tylko wyskoczyć z auta, zrobić fotkę i odjechać. Oczywiście zwróciłam uwagę kilku takim osobom i niestety, nie rozumieli powagi miejsca. Ludzie przyjeżdżają w to miejsce w tobołami, klamotami do sesji, depczą wszystko wokół, nie patrząc, że niszczą to miejsce.

Sami też zrobiliśmy kilka zdjęć, ale z wielką uwagą i szacunkiem do miejsca. Po tym co widziałam, nie mam chęci przyjeżdżać tutaj ponownie i zwracam uwagę, że jeśli trafiasz na ten wpis, szukając tego miejsca, to okaż szacunek, bo inaczej kolejne pokolenia nie zobaczą tego cudu natury.

Nie oczekuj też, że miejsce będzie wyglądało jak ze zdjęć, które widzisz u większości fotografów. Zdjęcia są mocno podkoloryzowane a ilość wrzosowisk dodana, bo jak wspomniałam, miejsce jest mocno wyniszczone.

Będąc w okolicy, odwiedź też:

Pomysł na weekend blisko Warszawy? Poznaj Brok nad Bugiem koło Wyszkowa!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *