Majorka vs Malta – porównanie wysp! Na którą lepiej pojechać?

Dostałam kilka pytań od osób czytających moje relacje o Majorce i Malcie z pytaniem, którą wyspę polecam bardziej? Pomyślałam, że warto będzie napisać wpis z porównaniem tych dwóch miejsc. Zauważam wiele podobieństw i widzę, że wiele osób rozważa opcję wyjazdu: Majorka czy Malta?

Nie żałuję wyjazdu na żadną z nich. Zebrałam kilka plusów i minusów każdej, które być może pomogą Ci w wyborze i pozwolą podjąć decyzję, na którą się zdecydować. Zacznijmy! 

Na Malcie byłam po raz pierwszy w 2016 roku w maju, na wycieczce ze znajomymi. Zakochałam się w…sama nie wiem, czy i po kilku miesiącach wróciłam, na nieco dłużej, bo ok. 2 miesiące m.in na kurs językowy. Po przyjeździe na Majorkę nie mam podobnych marzeń, aby wrócić tam na dłużej oraz by w ogóle wrócić….dlaczego? Czy to na starcie daje większe szanse Malcie? NIE! Poczytaj dalej!

Jeśli chcesz poczytać więcej o Malcie, pobycie turystycznym i nie tylko to zerknij na stronę poświęconą tej wyspie: patrycjastory.pl/malta

W każdym Państwie panują inne prawa i zwyczaje. Wyjeżdżając oceniamy coś z poziomu własnych warunków i upodobań, wiadomo że kilka dni pobytu nie pozwala nam odnieść się do warunków mieszkania w danym miejscu, ale jest kilka kluczowych rzeczy, na które zwracamy uwagę od razu.

majorka czy malta co wybrać

Czystość:

Bez wątpienia po tym kątem wygrywa Majorka, już od samego wjazdu do miasta można było zauważyć sprzątanie ulic, segregację śmieci i po prostu czystość dookoła. Widać tu wiele nowoczesnych rozwiązań i po prostu zadbanie. Nie można tego niestety powiedzieć o Malcie. Tu z kolei śmieci są na każdym rogu, zazwyczaj w workach, stoją kilka godzin lub dni aż zabiera je służby i często latają sobie luźno po ulicy. Przez czas, kiedy tam byłam a to w sumie ok 2 mies łącznie nie wiedziałam takich urządzeń do sprzątania ulic jak na wspomnianej Majorce.

Majorka + / Malta –

Komunikacja:

O tym można by napisać księgi z opowieściami i dowcipami obu wysp! Aczkolwiek tu znowu wygrywa Majorka. Transport jest tu naprawdę mocno rozbudowany – mają nawet metro! Co prawda tylko w stolicy, ale jest! Linie autobusowe: podmiejskie i miejskie. Nie można też narzekać na spóźnienia czy szaloną jazdę jak na Malcie na przykład. Dużą różnicę widać tu również po drogach, są sporo nowsze niż na Malcie, szersze i rozbudowane. Ceny transportu to dla porównania:  xx xxx

Majorka + / Malta –

majorka czy malta co wybrać

Ceny:

Tutaj będzie coś w czym zdecydowanie wygrywa Malta! Widać to nie tylko po cenach komunikacji, ale przede wszystkim po jedzeniu i noclegach. Na Malcie spokojnie zjesz coś na mieście za 2-3 euro a za 5-6 w restauracji dobry posiłek z napojem! Na Majorce nie wiedziałam miejsc typu pastizerie gdzie można zjeść coś w rodzaju fast fooda i ciepłej bułki z warzywami czy mięsem, a także pizze na kawałki. Nawet jeśli spotkałam coś w tym rodzaju to ceny zaczynały się od 3-4 euro. W restauracji również nie było szansy zjeść dania obiadowego poniżej 5 euro.

Majorka – / Malta +

Przeczytaj również: Majorka – praktyczne informacje. Wszystko co musisz wiedzieć o Majorce!

Plaże:

To ważna kwestia, jeśli ktoś chcę spędzić na nich sporo czasu. Tutaj muszę przyznać, że Majorka znów wygrywa. Zdecydowanie ma więcej plaży o ile nie wszystkie – piaszczyste i szerokie. Malta niestety ma ich sporo mniej. Trzeba szukać konkretnych miejsc, bardzije ukrytych.

Za to, jeśli chodzi o bazę nurkową Malta ma baaardzo dobrą, porównywalną z Egipskimi, także dla fanów nurkowania zdecydowanie Malta!

Majorka + / Malta +

majorka czy malta na wakacje co wybrać

Życzliwość i pomoc mieszkańców:

Jadąc na wakacje zawsze znajdzie się powód i sytuacja, aby poprosić kogoś o pomoc. Tutaj przychodzą losowo spotkani ludzie, zazwyczaj lokalni mieszkańcy. Niestety ja spotkałam się, z tym że na Majorce mało kto był w stanie udzielić wskazówek, bo albo nie miał na to ochoty, czasu, nie wiedział lub nie znał języka angielskiego…wielka szkoda. Na Malcie natomiast oprócz skrajnymi sytuacji z kierowcami autobusów (od tych mega miłych i pomocnych do niezatrzymywania się na przystanku specjalnie) dostałam dużo pomocnych wskazówek, nawet gdy o to nie prosiłam tylko szukałam kierunku lub linii autobusu, zawsze chętnie ktoś pomagał.

Być może ludzie na Majorce mają dosyć turystów i nie zależy im już na uśmiechu i pomocy, bo chcą mieć święty spokój? Myślę, że ta teoria może być prawdziwa.

Majorka – / Malta +

Przeczytaj również: Malta co gdzie za ile – podsumowanie

Rowerzyści na wyspie:

O tutaj oberwie się Malce! Niestety nie jest to wyspa sprzyjająca, chociaż w 10% rowerzystom. Jeśli ktoś wybiera się na Maltę rowerem to chyba jest samobójcą! Drogi są tu wąskie dla aut a co mówić o rowerach! W dodatku wiele stromych pagórków i ten ruch lewostronny, który mam wrażenie dodaje jeszcze dreszczya każdej przejażdżce! Nie polecam! Majorka wygrywa tutaj o 200%, ponieważ nie dość, że ma lepsze drogi, to jeszcze wiele ścieżek rowerowych! Mój brat przetestował sporo z nich był bardzo zadowolony. Na wyspie jest też sporo punktów z wynajem rowerów. Na Malcie nie widziałam ani jednego.

Majorka + / Malta –

Zwiedzanie:

Ta kwestia jest już bardziej indywidualna. Zarówno Malta jak i Majorka wyróżniają się ciekawymi miejscami wartymi odwiedzenia. O każdej z nich możesz poczytaj w osobnych wpisach

Przeczytaj wpis: Co warto zwiedzić na Majorce? TOP 2 miejsca!

Podsumowując, w ogólnym rozrachunku wygrywa: MAJORKA!!! 

Chociaż dla mnie Malta… Nie wiem, dlaczego mam taki sentyment do tej wyspy od pierwszego dnia przyjazdu tam, ale uważam, że to magiczne miejsce. Chociaż wiele jeszcze w życiu nie wiedziałam. Może być też tak, że miejsca, które odwiedzamy jako pierwsze punkty naszych podróżniczych przygód są dla nas szczególnie bliskie, coś jak z miejscem urodzenia. Mamy do nich sentyment. Może tak a może nie. Myślę, że Majorka jest wyspą dużo bardziej nowoczesną i skomercjalizowaną. Na Malcie czuję się luz i ma się wrażenie, że trochę czas się zatrzymał, życie toczy się wolniej, technika nie poszła jeszcze tak do przodu. Ja doceniam wyspę za to, że w wielu miejscach jest jeszcze taką oazą spokoju. Pewnie już niedługo, dlatego polecam wybrać jako pierwszą przed Majorką.

 

_____________________________________________________________________________________________________________

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *