Lawenda właściwości i cechy. Więcej niż piękna!

Lawenda, znana i ceniona na całym świecie za swój charakterystyczny, urzekający zapach i intensywnie fioletowe kwiaty, jest nie tylko estetycznie przyjemna, ale ma również wiele znaczących właściwości.

Lawenda, jakie ma właściwości i cechy?

Uznawana przez wieki za cudowne zioło, lawenda posiada cechy, które sprawiają, że jest wartościowym dodatkiem do naszych ogrodów, domów i rutyn zdrowotnych.



 

1. Właściwości lecznicze lawendy

Lawenda jest znana z szerokiego spektrum właściwości leczniczych. Jej olejek eteryczny jest często używany w aromaterapii do łagodzenia stresu i napięcia. Stwierdzono, że ma działanie uspokajające i może pomóc w przypadku bezsenności. Olejek lawendowy ma również właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, co czyni go użytecznym w leczeniu drobnych skaleczeń i oparzeń. Ponadto, lawenda jest uznawana za naturalny środek przeciwbólowy i jest często stosowana do łagodzenia bólów mięśni i stawów. Kąpiele w wodzie z dodatkiem olejku lawendowego, pozwalają się rozluźnić i wyciszyć oraz ułatwiają zasypianie. Stosowane mogą być również w przypadku łagodzenia bólu miesiączkowego i bóli brzucha.

Warto wiedzieć również, że lawenda wąskolistna to specjalistyczna roślina lecznicza. Pomaga w leczeniu infekcji, zwłaszcza tych układu oddechowego i moczowego. Olejek z tej lawendy zastosowany, w formie inhalacji można stosować przy nieżycie nosa, zapaleniu gardła czy oskrzeli. Z koli napar z lawendy wzmacnia odporność, poprawia trawienie, łagodzi kolki czy zaparcia.

2. Użycie lawendy w kuchni

Mimo że nie jest tak powszechnie znana jak jej właściwości lecznicze, lawenda jest również używana w kuchni. Kwiaty lawendy dodają unikalny smak i aromat do wielu potraw, od słodkich ciast i deserów po aromatyczne sosy i marynaty. Lawendowe miód jest ceniony za swoje głębokie smaki i jest często używany w herbatę lub jako słodzik w wypiekach.

3. Właściwości estetyczne i uprawa lawendy

Lawenda to roślina niezwykle dekoracyjna. Jej fioletowe kwiaty i srebrzysto-zielone liście dodają uroku każdemu ogrodowi. Jest to roślina dość odporna i toleruje suszę, co czyni ją idealną do uprawy w trudnych warunkach. Lawenda dobrze rośnie na pełnym słońcu i w dobrze przepuszczalnej glebie. W dodatku zasuszona lawenda cieszy oko oraz nozdrza przez cały rok. Lawenda zawiera związki aromatyczne, które wpływają łagodząco na nasz układ nerwowy. Zapach ten uspokaja, eliminuje stres emocjonalny i napięcie nerwowe, a także ułatwia zasypianie. Łagodzi uczucie zmęczenia i znużenia, pomaga się zrelaksować, nie powodując przy tym spadku koncentracji czy osłabienia aktywności umysłowej.

4. Lawenda na kleszcze i mole?

Lawenda, to również broń na kleszcze i mole! Jej intensywny zapach działa odstraszająco na kleszcze. Przed wycieczką do lasu czy na łąkę polecamy skropić ubranie olejkiem eterycznym. Z kolei aby ustrzec się przed molami odzieżowymi można włożyć do szafy woreczek zapachowy z lawendą.

Przyciąganie dzikiej przyrody przez lawendę

Lawenda przyciąga wiele gatunków dzikich zwierząt, w tym pszczoły i motyle, co czyni ją doskonałym wyborem dla ogrodu przyjaznego dla dzikiej przyrody.

Podsumowując, lawenda jest niezwykle wszechstronna. Od swoich leczniczych właściwości, przez zastosowanie w kuchni, aż po swoje piękno i zdolność przyciągania dzikiej przyrody, lawenda jest prawdziwym skarbem natury, który warto docenić i mieć w swoim ogrodzie lub balkonie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *