Jakie rośliny sadzić jesienią w ogrodzie?

Dużo chłodnych dni nie musi oznaczać końca sezonu ogrodniczego. Może Ci się wydawać, że najwięcej pracy w ogrodzie jest na wiosnę. Tymczasem to podczas okresu jesiennego musimy wykonać największą robotę. To czas, w którym przygotowujemy nasz ogród na kolejną wiosnę. Zaletą przygotowywania ogrodu jesienią jest dużo większy wybór roślin w sklepach i sporo niższe ceny w porównaniu do wiosny.

Nie wiesz jakie kwiaty posadzić jesienią? Podpowiem Ci, jak uniknąć niepotrzebnych wpadek i sprawić, aby Twój ogród zachwycał na wiosnę. 

Jakie rośliny cebulowe sadzić jesienią?

Jesień to idealny czas na posadzenie roślin cebulowych. Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiednich cebulek. Należy wybrać duże, twarde i nieuszkodzone. Aby mieć pewność, że na cebulkach nie rozwija się żadna choroba można zanurzyć je w roztworze z wody i środka grzybobójczego.

Większość cebulek należy sadzić we wrześniu lub październiku, tak aby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Możesz posadzić zarówno gatunki roślin kwitnących wczesną wiosną tj. tulipan, krokus, narcyz, szachownica jak i gatunki, które zakwitną nieco później tj. zawilce, jaskry czy szafirki.

Jak sadzić rośliny cebulowe?

 Cebulki można wsadzić bezpośrednio w ziemię lub najpierw włożyć je do drucianego koszyczka, który uniemożliwi dostęp szkodnikom a następnie w ziemię.

Cebulki sadzimy na głębokości trzykrotnie większej niż ich wielkość. Aby nie zamarzły należy po zasadzeniu przykryć ziemię torfem lub korą.

Jakie drzewa i krzewy sadzić jesienią?

Idealny czas na to, aby sadzić drzewa i krzewy ozdobne jest od połowy września do pierwszych przymrozków. Najlepiej sadzić drzewka sprzedawane z odkrytymi korzeniami lub balotowane, czyli te, których korzenie umieszczone są w jutowych workach lub siatkach. Drzewka warte zasadzenia w tym okresie to brzoza oraz porzeczka krwista. Jesienią możemy zasadzić także drzewka owocowe takie jak grusza czy jabłoń. Są dość wytrzymałe na mróz i mało wymagające.

Jak sadzić drzewa i krzewy?

Na początku należy wykopać w ziemi dołek odpowiedniej wielkości. Następnie wypełnić go kompostem lub ziemią ogrodniczą. Wkopać drzewko w ziemię i obficie podlać.

Jakie byliny sadzić jesienią?

Przed nadejściem pierwszych mrozów można zasadzić również byliny. Podczas zimy rośliny zdążą się ukorzenić i wiosną będą obficie kwitnąć. Byliny posadzone jesienią lepiej zareagują na wahania temperatury i ryzyko ich zmarznięcia będzie niewielkie. Jesienią najlepiej sadzić takie rośliny jak barwinek, pierwiosnek, żagwin ogrodowy czy  smagliczka skalna.

Jak sadzić byliny?

Tak jak w przypadku drzewek należy wykopać dołek w ziemi a następnie umieścić w nim roślinę. Byliny sadzi się na takiej samej głębokości, na której rosły w doniczce. Ważne jest to, żeby nie sadzić ich zbyt blisko siebie, ponieważ będą ze sobą konkurować, przez co niektóre egzemplarze zaczną obumierać.

 Jakie rośliny sadzimy jesienią w ogrodzie? Podsumowanie!

Rośliny posadzone jesienią dużo lepiej prezentują się wiosną w porównaniu z roślinami niedawno posadzonymi. Czemu tak jest? Mają całą zimę na to, żeby się ukorzenić i przyzwyczaić do wahania temperatur. Wiosną rośliny nie muszą przyzwyczajać się do nowego środowiska tylko od razu aktywują swój wzrost.

Jeśli wybierzesz odpowiednie rośliny i zastosujesz się do moich porad, zaoszczędzisz czas i pieniądze, a Twój ogród na wiosnę będzie imponujący!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *