Jakie rośliny na pełne słońce w ogrodzie lub na balkonie? Poznaj 13 gatunków

flowers, spring, african daisy

Pełne słońce to warunek, który może być wymagający dla wielu roślin. Jednak istnieje wiele gatunków, które uwielbiają nasłonecznione stanowiska i doskonale się w nich rozwijają. Jeśli Twój ogród lub balkon jest narażony na intensywne słońce przez większą część dnia, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich roślin.

Jakie rośliny na pełne słońce w ogrodzie lub na balkonie?

Oto kilka propozycji na rośliny, które świetnie poradzą sobie w pełnym słońcu. 

1. Lawenda (Lavandula)
Jedna z najbardziej znanych i lubianych roślin, która uwielbia słońce. Jej przepiękne fioletowe kwiaty i charakterystyczny zapach przyciągają nie tylko ludzi, ale także motyle i pszczoły. Lawenda doskonale radzi sobie na suchych i nasłonecznionych stanowiskach.

2. Róża (Rosa)
Niektóre odmiany róż uwielbiają słońce i doskonale radzą sobie na nasłonecznionych stanowiskach. Pełne słońce sprzyja intensywnemu kwitnieniu i minimalizuje ryzyko chorób.

3. Szałwia (Salvia)
Roślina, która jest nie tylko ozdobna, ale także przydatna w kuchni. Szałwie uwielbiają miejsca nasłonecznione i dobrze przepuszczalne gleby.

4. Tawuła (Spiraea)
Krzew ozdobny, który doskonale radzi sobie na słonecznych stanowiskach. W zależności od odmiany, może zachwycać białymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami.

5. Sedum (rozsadnik)
Jest to doskonały wybór na skalniaki lub suchsze miejsca w ogrodzie. Te sukulentowate rośliny są bardzo odporne na suszę i uwielbiają słońce.

6. Rozchodnik (Sedum)
To kolejna roślina sukulentowa, która świetnie radzi sobie na balkonach i tarasach nasłonecznionych. Jej mięsiste liście magazynują wodę, dzięki czemu rozchodnik doskonale znosi okresy suszy. Podobno pelargonie kaskadowe radzą sobie najlepiej w bardzo intensywnym słońcu.

7. Pelargonia (Pelargonium)
Klasyczny wybór na nasłonecznione balkony. Pelargonie dostępne są w wielu odmianach kolorystycznych i są niezwykle wdzięczne w uprawie.

8. Canna
Egzotyczna roślina, która doskonale radzi sobie w pełnym słońcu. Jej duże, kolorowe kwiaty przyciągają wzrok i nadają ogrodowi lub balkonowi egzotycznego charakteru.

9. Mandevilla (dipladenia)

To roślina, która będzie idealna jeśli chcemy coś pnącego. Pięknie wije się  i zaplata, w dodatku kwitnie do pierwszych mrozów.

10. Oleandry

Kolejną propozycją są kwiaty krzewy, które pięknie wyglądają i bardzo dobrze radzą sobie w słońcu. Minusem jest fakt, że trzeba je przechować lub dobrze przykryć na zimę przed mrozem.

11. Oliwki

A może drzewko oliwne? Pięknie wygląda i jest coraz bardziej popularne.

12. Bugenwilla

Jeśli lubisz kwiaty – krzewy to kolejna propozycja na słoneczne miejsce. To piękne krzewy, które w ciepłych krajach są wielkimi krzewami i zdobią ulice miast.

13. Stokrotka afrykańska

To idealna propozycja zarówno do gruntu jak i do donic. Długo kwitnie, ma wiele kolorów i odmian, jest wieloletnia.

Wybierając rośliny na pełne słońce, warto zwrócić uwagę na ich preferencje co do gleby, nawodnienia i innych czynników. Jednak wyżej wymienione rośliny są doskonałym punktem wyjścia dla tych, którzy chcą stworzyć piękny, kwitnący i odporny na słońce zakątek w ogrodzie czy na balkonie. Jeśli odpowiednio je pielęgnujemy, odwdzięczą się nam obfitym kwitnieniem i zdrowym wyglądem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *