Jaki napój roślinny do kawy?

Wiele osób lubi pić kawę. Nic dziwnego. Ma ona działanie pobudzające, odstresowuje, poprawia humor, a kawosze cenią również jej walory smakowe. Te ostatnie można jeszcze poprawić, na przykład z pomocą pysznych napojów roślinnych.

Kawę warto pić nie tylko ze względu na jej smak. Jest ona napojem bardzo zdrowym (oczywiście pod warunkiem, że nie przesadzimy z jej ilością). Obniża stres – nawet sam jej zapach. Poprawia krążenie krwi. Spala tłuszcz. Zmniejsza ryzyko depresji i cukrzycy. Chroni przed chorobą Parkinsona oraz nowotworami. Zawiera antyoksydanty. Poprawia odporność organizmu na promieniowanie UV. Korzystnie wpływa na… potencję. No i oczywiście ogromnie poprawia humor, zwłaszcza smaczna i dobrze przyrządzona.



 

Miłośnicy kawy często poprawiają jej smak, mieszkając ją z mlekiem bądź śmietanką. Jeśli ktoś nie lubi lub nie może spożywać produktów mlecznych, łatwo da radę je zastąpić. Na rynku pojawia się coraz więcej napojów roślinnych, które są przeznaczone między innymi do dodawania ich do kawy, by polepszyć jej smak oraz wzmóc działanie prozdrowotne. Jakie napoje roślinne do kawy możemy wybrać? Sprawdźmy!

Dlaczego warto dodawać napoje roślinne do kawy?

Bardzo popularnymi dodatkami smakowymi do kawy są mleczka i śmietanki, zarówno w płynie, jak i w proszku. Wiele osób wręcz nie wyobraża sobie, żeby nie zabielić nimi swojego ulubionego napoju. Jednakże oparte są one o mleko krowie, toteż nie każdy może po nie sięgnąć. Związki chemiczne zawarte w mleku krowim mogą okazać się wysoce szkodliwe, zwłaszcza dla osób dorosłych. Dotyczy to w szczególności laktozy. Przybywa też ludzi świadomie rezygnujących z produktów mlecznych; są to głównie weganie, podejmujący taką decyzję z przyczyn moralnych oraz pro-zwierzęcych.

Jednakże produkty bazujące na mleku krowim bardzo łatwo zastąpić można napojami roślinnymi, w tym takimi, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję mleczka do kawy. Są one zdrowe (z reguły bez dodatku cukru, a często również glutenu), bardzo smaczne – wedle licznych opinii, o wiele bardziej niż „tradycyjne” mleko czy śmietanka – i coraz szerzej dostępne. W połączeniu z kawą wzbogacają jej smak, wzmacniają działanie prozdrowotne, a także zwiększają frajdę z jej picia.

Jaki napój roślinny do kawy wybrać?

Najpopularniejszym napojem roślinnym, który można dodawać do kawy, jest mleko sojowe. Odznacza się ono przyjemnym smakiem. Oprócz niego na rynku występują też napoje: owsiane, jaglane, orkiszowe, kokosowe, ryżowe, migdałowe czy też z orzechów laskowych… Na tym wybór się nie kończy. Oczywiście, można je też pić samodzielnie, świetnie sprawdzają się jako mleczka do płatków śniadaniowych czy musli, jako dodatki do ciast i deserów, itd. Z kawą również znakomicie się komponują.

Niektóre są wręcz dedykowane dla niej, np. Alpro Barista, w różnych smakach (owsiany, kokosowy, itd.). Świetnie się pieni, dzięki czemu nasza kawa będzie nie tylko wspaniale smakowała, ale też cieszyła oko. Cappuccino albo latte machiatto z delikatną pianką? Jak najbardziej! Alpro Barista powstaje w 100 proc. na bazie produktów roślinnych, nie zawiera laktozy ani cukrów innych niż naturalnie występujące w roślinnych składnikach napoju. Jest źródłem błonnika oraz witamin B2, D i B12. Dzięki temu nie tylko uczyni naszą kawę przepyszną, ale też zdrową, korzystnie oddziałującą na nasz organizm.

Warto w tym miejscu zauważyć, że wszystkie tego typu napoje roślinne są źródłem witamin oraz cennych mikroelementów. Warto je spożywać, w tym oczywiście z kawą, żeby podbudować poziom wapnia, żelaza, magnezu, miedzi czy selenu w naszym organizmie. Liczne napoje nie zawierają glutenu, toteż powinny je pić osoby uczulone na niego.

Jaki zatem wybrać napój roślinny do kawy? Zależy to głównie od nas. Wybierzmy taki, jaki najbardziej nam smakuje, przy czym najlepsze efekty uzyskamy, dodając do kawy dedykowane do niej mleczka. Zawsze warto trochę poeksperymentować, mieszając różne mleka i kawy, nim trafimy na kombinację, która najbardziej przypadnie nam do gustu.

Osoby na diecie lub planujące przejście na nią, przy wyborze powinny kierować się również kalorycznością, która jest różna w przypadku poszczególnych napojów. Przykładowo, mleczka migdałowe i owsiane zawierają mało kalorii, dlatego właśnie na nie należy zwrócić uwagę, jeśli dbamy o sylwetkę. Z kolei bardziej kaloryczne są napoje z orzechów laskowych.

Szeroki wybór napojów roślinnych (do kawy i nie tylko) oferuje medme sklep.

Smacznej kawusi!

Artykuł powstał w ramach współpracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *